"Fontos, hogy szomszédunkban stabilitás legyen"

Bajnai: Magyarországnak létfontosságú a Nyugat-Balkán európai integrációja

A magyar külpolitikának "top prioritása a Nyugat-Balkán európai és transzatlanti integrációja", ebben Magyarország vezető szerepet játszik, amiben folytonosság és konszenzus van a magyar külpolitika jövőjét illetően is - közölte Bajnai Gordon pénteken a horvátországi Dubrovnikban.

2009.07.10 11:37MTI

A kétnapos Croatia Summit 2009 konferencia keretében tartott sajtótájékoztatóján a miniszterelnök kifejtette: Budapest számára létfontosságú, hogy ez a térség hogyan integrálódik. Fontos, hogy "a szomszédunkban stabilitás és gyarapodás legyen, de nagyon fontos gazdasági érdekünk is fűződik hozzá". Hozzátette, hogy Magyarország biztonsága is nő, ha ez a térség biztonságosabb.

A horvát és a magyar gazdaság együttműködésére példaként az útépítéseket, valamint a Mol és az INA olajcégek jól működő házasságát említette, ennek részeként pedig az uniós támogatással épülő közös gázvezetékről is beszélt. Ha ez megépül, az Adriai-tenger felől is alternatív gázellátási lehetőség biztosítható Magyarország számára - vélekedett. Bajnai szerint nemcsak infrastrukturális előnyei vannak az együttműködésnek, hiszen Magyarországnak alapvető érdeke a nyugat-balkáni térség országainak stabilitása. Ezért segítenünk kell őket a NATO és az EU tagságának elérésében, amelynek folyamata még eltérő stádiumban van az egyes államokban.

Horvátország nemrég csatlakozott az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez (NATO), és a nyugat-balkáni államok közül a legközelebb áll az európai uniós tagsághoz. Mindkét folyamatban számíthatott Budapest támogatására. "Magyarország egyfajta szószólója ennek az ügynek", ezért is kiváló alkalom a dubrovniki csúcstalálkozó, ahol több egyeztetésre is lehetőség nyílt - fogalmazott a miniszterelnök.

Ebbe a "tudatos építkezésbe" beleillik, hogy Bajnai Gordon a napokban találkozott a szerb, azt megelőzően pedig a szlovén miniszterelnökkel. A folyamatot kormányról kormányra tovább kell adni, ez Magyarország hosszú távú érdeke - hangoztatta. A magyar kormányfő kérdés kapcsán megismételte, hogy kormánya a szlovák nyelvtörvény módosítása miatt kétoldalú és nemzetközi szinten is kezdeményezéssel kíván élni. "Magyarország nem irredenta, nincsenek revíziós szándékai", kiszámítható partner, amely a NATO, az EU és az EBESZ tagjaként többször kinyilvánította, hogy nincsenek ilyen szándékai - hangsúlyozta Bajnai.

A Szlovákiában élő magyar kisebbség alapvető jogainak érvényesülését segíteni kell, ebben széles egyetértés van a magyar külpolitikában és a magyar társadalomban is. A szlovák nyelvtörvény módosítása ellenkezik azzal az iránnyal, amerre az Európai Unió halad, az pedig végképp érthetetlen, hogy miként lehet a XXI. század Európájában akár ötezer euróra büntetni valakit, ha használja az anyanyelvét - jelentette ki a miniszterelnök.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.