A Fidesz elutasítja a törvényjavaslatot

Retteghetnek a kismamák: ma a gyed és a családi pótlék van soron

A terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj (gyed), valamint a családi pótlék igénybevételének szabályairól szóló törvényjavaslatról dönt többek között ma az Országgyűlés.

2009.05.25 13:20MTI

A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvény, valamint egyes szociális tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat szerint a jövőben terhességi-gyermekágyi segélyre és gyedre az lesz jogosult, aki a szülést megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt. Jelenleg 180 nap is elég a juttatás igényléséhez. 

A módosítás szerint a gyedet legfeljebb olyan időtartamra - de legfeljebb a gyermek 2 éves koráig - lehet igénybe venni, mint amennyit a szülő biztosítási jogviszonyban töltött. Az új szabályok csak a 2010. április 30-a után világra jött gyerekekre lesznek érvényesek. A családi pótlék felső korhatára is módosul: 23-ról 20 évre szállítják le. 

Egyes esetekben az önkormányzatokat határozhatnak úgy, hogy a családi pótlék gyermek után járó összegének legfeljebb 50 százalékát természetbeni formában nyújtják. Döntenek Kósa Lajos, Debrecen fideszes és Botka László, Szeged MSZP-s polgármestere által benyújtott, az adózás rendjéről szóló törvényt módosító javaslatról, amely az állami adóhatóság mellett az önkormányzati adóhatóságoknál is lehetővé teszi az elektronikus úton történő ügyintézést.

A Fidesz elutasítja a családtámogatás megcsonkítását

A Fidesz a hétfői parlamenti szavazáson elutasítja a gyed, a gyes és a családi pótlék korlátozását, és ha kormányra kerül, akkor a gazdasági növekedés függvényében sokkal bőkezűbb családtámogatási rendszert épít ki - mondta Navracsics Tibor frakcióvezető a Fidesz hétfői elnökségi ülése után tartott sajtótájékoztatóján. 

A politikus szerint szociális, gazdasági és etikai értelemben is igazságtalan, hogy a kormány ismét a családokat érintő megszorításokról döntött, hiszen a gyermeknevelés esélyeinek csonkítása a jövő felélését jelenti. 

Navracsics Tibor arra a kérdésre, hogy a Fidesz kormányra kerülése esetén az ingatlanadóhoz hasonlóan megszünteti-e ezeket az intézkedéseket, vagy hatályban hagyja őket, azt mondta: amint a gazdasági növekedés üteme lehetővé teszi, egy, a jelenleginél lényegesen bőkezűbb családtámogatási rendszert fognak életbe léptetni. Mint mondta, az ingatlanadó egy be nem vezetendő adónem, hiszen a jövő év közepén akarják életbe léptetni, amikor már "vélhetően csak a végkielégítésüket fogják számolgatni a kormánytagok". 

Ugyanakkor - folytatta - a családtámogatási rendszer megcsonkítása már most be fog következni, éppen ezért az a Fidesz célja, hogy amint a gazdasági növekedés üteme lehetővé teszi, az 1998 és 2002 közötti rendszerhez hasonló családtámogatást vezessen be. Navracsics Tibor hangsúlyozta: nem a családok tehetnek arról, hogy Magyarország ilyen nehéz helyzetbe jutott. Mint mondta, a kormány eddig sem tett semmit a családok védelme érdekében, sőt elsősorban a családok lettek elszenvedői a jelenlegi társadalmi és gazdasági válságnak, a munkanélküliség az áremelkedés miatt. 

Úgy vélte, hogy a mostani intézkedések a jelent és a jövőt egyaránt veszélyeztetik, hiszen ha rosszul alakulnak idén a halálozási statisztikák, akkor akár a 10 milliós lélektani határ alá csökkenhet Magyarország népessége. Hozzátette: gyermeknevelés vállalásának ösztönzése nem csak a statisztikai adatok miatt, hanem a gazdaság miatt is fontos, hiszen ha kevesebb gyerek születik, az a jövő gazdasági teljesítményét gyengíti. A frakcióvezető utalt arra, hogy a szocialisták 2002-ben jóléti rendszerváltást ígértek, az elmúlt hétéves kormányzás azonban sok mutató tekintetében 15 évvel ezelőtti állapotokra vetette vissza Magyarországot.

Átcsoportosítaná a családi pótlékot az MDF

Az MDF szerint át kellene csoportosítani a családi pótlékot: a támogatás nem járna az általános iskolás korú gyermekek után, cserébe ingyen lenne minden az iskolában - mondta Pusztai Erzsébet, a Magyar Demokrata Fórum szakpolitikusa hétfőn Budapesten. 

Az MDF szerint úgynevezett egész napos iskolát kellene biztosítani 14 év alatt, ahol a diákok ingyen étkezhetnének és nem kellene fizetni a tankönyvekért sem - tette hozzá. Az átalakítással minden, az iskoláknak juttatott normatívát és a családi pótlék összegét is egyben megkapnák az intézmények. A változtatás nem jelentene többletterhet a költségvetés számára - mondta Pusztai Erzsébet. A politikus arról is beszélt, hogy párttársai a parlamentben tartózkodni fognak a gyermekek védelméről szóló törvényjavaslat hétfői szavazásán.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.