Az illetékeseket nem lepi meg az árvíz

A katasztrófavédelem felkészült az esetleges árvízre

A tavaszi hóolvadás, illetve esőzések miatt az idén is veszélyeztetheti az ár- és belvíz az ország egyes területeit. A felkészülés még a télen elkezdődött - mondta az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője az MTI-nek vasárnap.

2008.02.03 18:45MTI

Amíg a víz lakott területet nem veszélyeztet és gátak között van, az átemelő szivattyúk működése és a víz irányítása alapvetően a vízügy dolga. Az OKF-nek akkor van szerepe, ha mentésre, kitelepítésre kerül sor - mondta Dobson Tibor.

A katasztrófavédelem szóvivője felhívta a figyelmet, hogy az árvíz megelőzésénél a legfontosabb az információáramlás: Magyarország valamennyi szomszédos ország partnerszervezetével megállapodott a kölcsönös tájékoztatásról, de megegyeztek az előjelző rendszerek kiépítésében is.

Az OKF központi anyagraktárában - a Ferihegyi úti bázison - elsősorban a műszaki mentéshez szükséges anyagokat készletezik: kétszáz szivattyút, több ezer szerszámot, takarót, több százezer homokzsákot tartanak, míg a megyei kirendeltségeken ezer szivattyú áll rendelkezésre.

Az itt tárolt, ideiglenes elhelyezéshez szükséges felszereléssel körülbelül 15 ezer embert tudnának ellátni ággyal, takaróval, párnával, de ha ezekből többre lenne szükség, a gyártók soron kívül szállítanák a szükséges mennyiséget.

Kisebb mennyiségben a megyei katasztrófavédelmi igazgatóságok depóiban is felhalmozták a védekezéshez szükséges anyagokat - fáklyákat, lapátokat, gumicsizmákat, esőköpenyeket, homokzsákokat -, elsősorban azokban a megyékben, amelyek kimondottan veszélyeztetettek, így Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar és Jász-Nagykun-Szolnok megyében.

A polgári védelmi szervek az idén uniós forrásból 720 millió forintot költenek árvízi védelemre: lakosságvédelmi, mentési célú eszközöket - például szivattyúkat - vásárolnak majd, amivel pótolják a 2006-os nagy árvíz idején felhasznált eszközöket és fejlesztésre is lesz lehetőség.

A tűzoltóságokon kilencezer ember dolgozik, több mint kétharmaduk készenléti tűzoltó, akik bármikor bevethetők. Egy esetleges veszélyhelyzet esetén a szolgálati rend átalakításával a 2.200 szolgálatban lévő tűzoltó számát növelni lehet 3.100-ra.

Jelenleg a polgári védelem állományába 1.200-an tartoznak. Az árvízzel leginkább veszélyeztetett megyékben 26, úgynevezett árvízvédelmi csoportot lehet megszervezni a lakosságból, gazdaságból, ez 1.300 embert és csoportonként öt technikai eszközt jelent. A 130 erőgép, teherautó, rakodó, pótkocsis traktor árvízmentes időben a gazdaságban dolgozik, de jogszabály alapján lehet őket mozgósítani az árvízi védekezéshez. Munkájukat az állam utólag kifizeti.

A honvédségtől - ahogyan eddig is - szükség esetén ezután is kéri az OKF a jó terepjáró képességgel bíró gépjárműveket vagy helikoptereket. Dobson Tibor megjegyezte: a sorkatonaság megszűnése az árvízi védekezést nem befolyásolja, munkájukat a lakosság mozgósításával és önkéntesekkel pótolják, országosan 75 ezer embert lehet mozgósítani 48-72 óra alatt, de csak 22-23 ezer ember mozgósításával számolnak.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.