A hosszútávfutó magányossága
Le Monde: Gyurcsány "hosszútávfutó", a 2014-es választásokra játszik
A kormány éléről való távozásával és a pártelnöki posztján történt megerősítésével Gyurcsány Ferenc politikai újjászületését készíti elő: vélhetően azt reméli, hogy a 2014-es parlamenti választásokon ő lehet az MSZP "erős embere"
2009.03.23 16:25MTIEzt írta hétfő délután megjelent számában a Le Monde című francia napilap.
Váratlan bejelentésével a magyar kormányfő nem tud változtatni a politikai erőviszonyokon. Úgy vette kézbe azonban a kezdeményezést, hogy személyes ellenfelét, a szocialistákat a tetszési mutatók szerint megelőző és előrehozott választásokat sürgető jobboldali ellenzék vezetőjét, Orbán Viktort is meglepte - hangsúlyozza a mértékadó párizsi újság.
Elemzőkre hivatkozva a lap azt állítja: egy, a pénzügyi és gazdasági kérdések technokrata szakértője jöhet szóba következő kormányfőként. Név szerint Bokros Lajos volt pénzügyminisztert, Surányi György volt jegybankelnököt és Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági minisztert említi a lap. A Le Monde szerint az izlandi és a lett miniszterelnök után a magyar kormányfő is a válság áldozata lett, amikor "a pénzügyi válság által leglátványosabban sújtott közép-európai ország" élén mindenki meglepetésére felajánlotta lemondását a kormánypárt szombati kongresszusán.
A költségvetési hiány látványos csökkentése ellenére Gyurcsánynak nem sikerült megakadályoznia a külföldi befektetőkre épülő és a külföldi devizában eladósodott magyar gazdaság összeomlását a válságban - írta a francia újság. A rendszerváltás utáni Magyarország legrosszabb népszerűségi mutatóval rendelkező miniszterelnöke lett, s a koalíció felbomlásával 2008-ban elvesztette a parlamenti többség támogatását is. A legutóbbi uniós csúcstalálkozón pedig a kelet-európai országok kollektív megsegítésére létrehozandó alapra tett javaslata is elutasításra talált.
Mindezek ellenére a hosszútávfutó Gyurcsány - mint fogalmaz a Le Monde - nem az a típus, aki elbátortalanodik.
Ötéves kormányzása alatt ezt már bebizonyította 2006-ban. Akkor ellenállt az erőszakos tüntetéseknek és a lemondásra felszólító ellenzék támadásainak, miután a Magyar Rádió közzétette beismerését arról, hogy újraválasztása érdekében hazudott a kampányban az ország gazdasági helyzetét illetően.
Gyurcsány most sem szenvedett vereséget. Az MSZP vezetője marad, nem mondott le, hanem konstruktív bizalmatlansági indítványt javasolt a parlamentnek, amellyel elkerülhetőek az előrehozott választások - mutat rá a lap.
A cikkíró, Marion Van Renterghem szerint a nemzeti kormány létrehozására tett javaslatával a most 47 éves kormányfő vélhetően azt reméli, hogy 2014-ben az MSZP erős embereként térhet vissza, hiszen a 2010-es választásokat már úgy tűnik, elvesztette a baloldal.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06