Párkány, Béla kastély

Március 12-én lesz a magyar-szlovák házelnöki találkozó Szlovákiában

A szlovák házelnök meghívására március 12-én a Párkány melletti Béla kastélyában kerül sor a magyar-szlovák házelnöki találkozóra - közölte szombaton az MTI-vel Párizsban Szili Katalin.

2009.02.28 18:42MTI

Az Országgyűlés elnöke az Európai Unió nemzeti parlamenti elnökeinek kétnapos konferenciáján vett részt a francia fővárosban, ahol a márciusra tervezett kétoldalú megbeszélésről is egyeztetett Pavol Paska szlovák házelnökkel. A szlovákiai találkozón a házelnökök a két ország parlamentjei közötti bizottsági egyeztetések eredményeit és ajánlásait foglalják majd össze.

A két ország parlamenti társbizottságainak egyeztetési sorozata jövő szerdán, az emberi jogi bizottságok pozsonyi ülésével zárul. Szili megbeszélést folytatott Bogdan Borusewiczcsel, a lengyel szenátus elnökével is, aki egyben a határon kívül élő lengyelek együttműködését is felügyeli.

Az Országgyűlés elnökének tájékoztatása szerint lengyel kollegája néhány hónapja jelezte, hogy országa szeretné átvenni a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának (KMKF) működési tapasztalatait. A belga-spanyol-magyar trió, az EU soros elnöki tisztét 2010-2011-ben egymás után ellátó tagállamok parlamenti elnökei külön is találkoztak Párizsban.

A felkészülés parlamenti feladatairól a három házelnök tavaly november 5-én Brüsszelben írt alá megállapodást.

Ennek értelmében a három elnök megegyezett: legközelebb június közepén Madridban találkoznak, ahol áttekintik az egymást követő elnökségek kormányzati prioritásait, illetőleg a parlamentközi konkrét programok mentén történő együttműködési lehetőségeket. Az Országgyűlés elnöke az MTI-nek elmondta: a gazdasági válság kezelése kapcsán a 27 uniós házelnök egyetértett abban, hogy jelenleg a szolidaritás a legfontosabb Európában. Kollegáinak azt hangsúlyozta, hogy a 2004-ben és az azóta csatlakozott tagállamok közül elsősorban azok, amelyek az eurózónába még nem léptek be, a második recessziót élik át 1990 óta. Kiemelte, hogy a találkozó zárónyilatkozatába ezért az is bekerült: a szolidaritásnak nemcsak az országokon belül, hanem az Európai Unió tagjai között is működnie kell.

A konferencia felkérésére Szili Katalin közel ötven oldalas jelentést készített a nemzeti parlamentek szerepéről az európai uniós elnökségek idején, amely elsősorban a következő években az EU-elnökséget ellátó országok parlamenti munkájához nyújthat segítséget. A politikai feladatokkal és a gyakorlat szempontokkal foglalkozó előterjesztés a házelnökök határozata alapján az interneten (www.ipex.eu) is hozzáférhető lesz.

Az EU-ra 2030-ig váró kihívásokat vizsgáló úgynevezett reflexiós csoport vezetője, Felipe González előadása kapcsán Szili hangsúlyozta, hogy a felelős politikusoknak előre kell tekinteniük, mert a gazdasági, szociális és az ökológiai kérdések nem választhatók el egymástól.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.