A három párt nem indulhat a választáson

Ferencvárosi választás - Többezer hamis ajánlószelvényt találtak

Több mint 2.200 hamis, nem az Állami Nyomdában készült ajánlószelvényt találtak az MDF, a MIÉP és a Magyar Szociális Zöld Párt (MSZZP) által leadott szelvények között - derült ki a ferencvárosi országgyűlési egyéni választókerületi bizottság hétfői ülésén. A tömeges hamisítás miatt a három párt nem indulhat a választáson; a hat induló szelvényeit a nyomda nem vizsgálta.

2008.12.22 12:10MTI

Horváth Péter ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy valamennyi leadott ajánlószelvényt ellenőrizték. Ez azt jelenti, hogy "átfuttatták" a szelvényeket egy szánmítógépes rendszeren, amely a személyi azonosító számot összevetette a névvel, a lakcímmel, ám sem az aláírás hitelességét, sem pedig a papír eredetiségét nem vizsgálták.

Ezen az ellenőrzésen csak azokat a szelvényeket szűrik ki, amelyek "ránézésre" nem az eredeti papírból, vagy festékkel készültek. A nyomda a választási irodát úgy tájékoztatta, hogy a szelvény nem tartalmaz biztonsági jeleket.

A számítógépes program kiszűri a kettős jelöléseket is (ha egy választó több személyt ajánl); ebben az esetben valamennyi jelölését érvénytelenítik. A bizottság éppen a sok párhuzamos ajánlás miatt döntött a három párt ajánlószelvényeinek nyomdai ellenőrzésről.

A HP Várady Tibort, az SZDSZ John Emese fővárosi frakcióvezetőt, az MSZP Bánsághi Tamás ferencvárosi alpolgármestert, a Jobbik Szegedi Csanádot, az MKM Paulik Pétert Istvánt, míg a Fidesz-KDNP Bácskai János helyi választókerületi elnököt jelölte.

Gegesy Ferenc, aki egyben a IX. kerület polgármestere, szeptember közepén mondott le egyéniben szerzett parlamenti mandátumáról a 12-es számú országgyűlési egyéni választókerületben és kilépett az SZDSZ-ből is.

Várady Tibor, a HP jelöltje a bizottsági ülés után az MTI-nek azt mondta: a hamisítási botrány súlyos visszásságokra mutat rá, amelyek a demokrácia alapjait veszélyeztetik. Az MDF érvénytelen ajánlószelvényei a politikai elit súlyos morális válságára utalnak, ezért elvárják a felelősség tisztázását.

Közölte, kerekasztalt kezdeményeznek a "legálisan" jelöltet állítani tudó pártok, valamint a választási szakértők részvételével; ezen egyebek mellett áttekintenék az ajánlószelvény-gyűjtési rendszer más lehetséges változatait.

A Jobbik delegáltja, a vizsgálatot kezdeményező Novák Előd az MTI-nek átadott közleményében azt írta: a "látszólagos ajánlók" tanúkénti meghallgatása tisztázhatná azt a pletykát, ami szerint "az MSZP adott a csurkistáknak cédulákat a sajátjukból, pontosabban - a lebukás kockázatának csökkentése érdekében - csak azok adattartalmát juttatta el (...) a MIÉP-nek".

Az MTI-nek nyilatkozó választási szakértők szerint az elmúlt két évtized azt bizonyította, hogy az ajánlószelvény a lehető legalkalmasabb a visszaélésekre, ezért a rendszer újragondolásra érett.

Utaltak arra, hogy más országokban kauciós rendszerrel (meghatározott pénzösszeg letétbe helyezésével) vagy elektronikus ajánlással oldják meg a jelöléseket.

prev[2/2]
  1. 1. oldal
  2. 2. oldal

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.