Új rendszer, más követelmények a felvételiken

Ne hagyjuk a gyerekeket egyedül - másfél hónap a középiskolai felvételikig

Egy hónap és itt a karácsony, de másfél hónap múlva a középiskolai felvételik is, Tóth Bélát, a Diáktanító.hu társaság vezetőjét kérdeztük, mire figyeljünk, mit érdemes tenni az előttünk álló időben.

2008.11.25 14:55ma.hu

„Másfél hónap, de ha leszámítjuk a karácsonyi időszakot, akkor gyakorlatilag összesen négy hét marad a fiataloknak felkészülni az első igazi megmérettetésükre. Új szabályozás van érvényben: 2009-től minden középiskola vagy kizárólag az adott gyermek tanulmányi eredményei, vagy az érdemjegyek és központi írásbeli vizsga (matematikai és magyar nyelv) segítségével felvételiztet. Az új rendszerben a középiskoláknak meg van a lehetőségük a felvételi során az írásbeli vizsga mellett a szóbeliztetésre is.” – tájékoztatott Tóth Béla, a Diáktanító.hu vezetője.

A központi középiskolai felvételik során a diákoknak az eddig megszokottól eltérő feladat-típusokban kell helyt állniuk, illetve szóbeli esetén más tanároknál kell vizsgát tenni. Mindez a gyermekek elé eltérő elvárásokat támaszt(hat), mint a saját tanáruk tette az elmúlt évek folyamán. Miután a saját tanárnak valószínűsíthetően nem lesz ideje a gyerekkel külön-külön készülni, gyakorolni, így érdemes a Tisztelt Szülőknek Diáktanítót fogadni, aki mindezekben segítséget nyújt” – folytatta a Diáktanító.hu ügyvezetője.

Hogyan készüljünk?

Mindenképpen a szisztematikus felkészülést javasoljuk az eddigi tapasztalatok alapján, szükséges, hogy legyenek célok, időpontok, amiket a gyermek/szülő kitűz, így elkerülve: ne az utolsó pillanatban kezdjen el tanulni a gyermek. Fontos, hogy a készülés, gyakorlás során olyan segítség legyen a nebuló mellett, aki ha nem tud, nem ért valamit a gyerek, azt azonnal tisztázni tudja a felkészülés során, nehogy a rossz információ ragadjon meg a diák fejében.

Amennyiben a fentiek gondot okoznak a Tisztelt Szülőknek, feltétlenül érdemes segítséget, Diáktanítót fogadni, aki házhoz jön és hozzáértő módon tudja megoldani az esetlegesen felmerülő problémákat.

Hogyan felvételizzünk szóban?

„Az iskolában az órákon megdöbbentő ugyan, de nincs idő felkészülni arra, hogyan feleljenek a gyerekek egy szóbeli meghallgatáson. Gondoljunk csak bele – érvelt Tóth Béla, a Diáktanító.hu ügyvezetője - évente egy gyerek átlagban 1-2 alkalommal felel, ami annyit tesz, hogy a felső tagozatban 4 év alatt egy tárgyból maximum 8-szor áll a nebuló ilyen kihívás elé. Ez nagyon kevés, így a rutint, azt, hogy miként kell felépíteni egy feleletet kizárólag más forrásból tudja megtanulni a gyermek.

Konkretizáljunk

„A humán tárgyból feltétlenül a szövegértést érdemes gyakorolni a diákokkal, sokat olvasni és kérdezgetni a gyermeket belőle, rákérdezni a részletekre. Reál témakörben pedig már főképpen nem csak arra kíváncsiak a dolgozatok készítői és a felvételiztetők, hogy tudunk-e osztani, szorozni, összeadni, kivonni, hanem arra, hogy tud-e gyermekünk kreatívan gondolkodni, át tudja-e látni a feladatokat. Ezek gyakorlásához elsősorban a logikai feladatokat ajánlják a Diáktanítók.”
– fejezte be Tóth Béla, a Diáktanító.hu szervezet vezetője.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.