A Fidesz hétpontos növekedési csomagot javasol
Csúcs: Gyurcsány, Kóka, Herényi és a Fidesz is elmondta a véleményét
Új, közös megoldásokra van szükség ahhoz, hogy Magyarország a lehető legkevesebb veszteséggel élje túl a nemzetközi gazdasági válság időszakát - jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a csütörtöki gazdasági csúcsot megnyitó rövid beszédében, az Országházban.
2008.11.13 12:08MTIA Fidesz hétpontos növekedési csomagot javasol
Matolcsy György, a Fidesz szakpolitikusa hétpontos növekedési javaslatcsomagot ismertetett csütörtökön a kormányfő által kezdeményezett gazdasági csúcsértekezleten, ahol azt is elmondta, hogy jónak tartja a Bajnai Gordon gazdasági miniszter által említett lépések irányát, de szerinte ma már politikai fordulat nélkül nem lehet hiteles gazdaságpolitikai fordulatot végrehajtani.
Matolcsy György a gazdasági bizottság kibővített ülésén a Fidesz hétpontos növekedési, foglalkoztatási és válságkezelési javaslatai között említette az adó- és járulékreformot, amelynek első eleme, hogy a jelenlegi 29 százalék helyett 20 százalékos lenne az általános munkaadói járulék, ami viszont nulla százalék lenne a 25 év alattiak, az 55 év felettiek és részmunkaidős foglalkoztatásnál.
Az Orbán-kormány gazdasági minisztere szintén a javaslatok között említette az építőipari és ingatlanpiaci konszolidációs alap létrehozását: szerinte szükség lenne a 400 milliárdos lánctartozás állami kivásárlására, a vállalati hitelek mögé hitelgaranciát kellene állítani és 10 napos banki fizetést kellene előírni.
Herényi: az adórendszer átalakítására van szükség
A magyar adórendszer átalakítását a gazdaságélénkítésére szánt összegek töredékéből meg lehetne oldani - mondta Herényi Károly, az MDF parlamenti frakcióvezetője csütörtökön Budapesten a gazdasági csúcson.
Az állam hatalmas pénzösszeget óhajt a vállalkozások élénkítésére, a gazdaság és a mezőgazdaság fejlesztésére fordítani, ennek töredékéből át lehetne szabni magyar adórendszert úgy, hogy a vállalkozások versenyképessége mérhetően és jelentősen javuljon - vélekedett az ellenzéki politikus.
Szerinte vannak olyan hazai források, amelyeket ilyen célokra át lehetne csoportosítani, és ez sokkal fontosabb lenne, mint hogy egy gyenge, bukdácsoló, mindig orra esni készülő rendszert továbbra is életbe tartsanak. Herényi Károly szorgalmazta az euró mielőbbi bevezetését, illetve az erről való egyeztetés megkezdését, és a 18 százalékos szja-kulcs értékhatárának 1,7 millióról 2,2 millió forintra emelését, amit kétszázalékos áfameléssel ellensúlyoznának. Úgy vélte, a bizalom visszaállításának egyik módja az eurózónához való csatlakozás felgyorsítása.
Mint mondta, ez az EU-nak is előnyös lenne, mert látszik, hogy nincs ilyen válságokra felkészülve, nincs intézményrendszere és nincsenek forrásai, ezért a válság kezelése az Európai Uniónak sokba kerül. Herényi Károly azt mondta, ötpárti egyetértés kell a tárgyalások elkezdéséhez és egy olyan költségvetés, amely az EU-nak biztosítékot jelent arra, hogy az euró bevezetéséhez szükséges kritériumokat belátható időn belül teljesítjük. Hozzátette: az ERM II. árfolyamrendszerhez meglehetősen gyorsan csatlakozhatna Magyarország, és ez nagy mértékben hozzájárulhat a forint stabilitásához.
Kóka: a kormány azonnal hozzon létre hitelalapot
Az SZDSZ azt kezdeményezi, hogy a kormány azonnal hozzon létre egy 100 milliárd forintos hitelalapot a kis- és középvállalkozások számára, amelyben e cégek az IMF-hitel kamatszintje körül juthatnának hitelhez - mondta Kóka János, az SZDSZ frakcióvezetője a gazdasági csúcson.
Az SZDSZ a válságkezelést, a gazdasági növekedést szolgáló ötpontos javaslatcsomagot, vitairatot készített - közölte Kóka János, és azt kérte, hogy erről a dokumentumról induljon meg ötpárti tárgyalás. A vitairatban a liberális párt javaslatokat tesz új adópolitikára, felelősség és az átláthatóság szorgalmazására, állami és önkormányzati reformra, illetve arra, hogy a lehető legkorábban, 2012-ben vezesse be Magyarország az eurót.
Borsik János: legfontosabb a stabilitás, az országos bérmegállapodás
Az egész társadalom érdeke a stabilitás, amelynek letéteményese az országos bérmegállapodás - mondta Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke, a Parlamentben rendezett csütörtöki gazdasági csúcson.
A szakszervezetek elutasítják a munkaadói szervezetek javaslatát, amely szerint egy félév múlva lehet tárgyalni béremelésről - hangsúlyozta Borsik János Az elnök szerint mind a minimálbéreket, mind az általában a béreket emelni kell a munkabéke megőrzése érdekében.
![]() | [2/2] | |
|
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
- 12:31 Ferenc pápa a szombat esti virrasztás előtt megjelent a Szent Péter-bazilikában
- 10:30 Kilencen sérültek meg az M7-esen a Pázmándnál történt balesetben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06