Az MSZP támogatja a bizottság létrehozását

SZDSZ-es javaslat vizsgálóbizottság létrehozására az adatgyűjtési ügyben

Benyújtotta az adatgyűjtési ügyben a parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményező javaslatát Gulyás József, az SZDSZ országgyűlési képviselője csütörtökön. Az MSZP támogatja a bizottság létrehozását, a Fidesz és a KDNP később alakítja ki álláspontját a javaslatról.

2008.10.02 16:05MTI

A határozati javaslat az Országgyűlés honlapján olvasható. A testületnek az előterjesztés szerint 32 kérdésre kell választ adnia az alakuló ülésétől számított 180 napig tartó megbízatása alatt. Az ellenzéki képviselő kezdeményezését azzal indokolja, hogy nem lehet tisztán látni az állampolgárok személyes adatainak biztonságát, valamint egyes állami szerveket, közszereplőket érintő információszerzési, más néven árnyék-titkosszolgálati botrány kiterjedését illetően. 

A politikus szerint jogosan merül fel az a kérdés, kik és milyen formában döntöttek arról, hogy milyen információkat hoznak nyilvánosságra az üggyel kapcsolatban, nem sérti-e a nyomozás érdekeit, ha a folyamatban lévő nyomozás esetében sorra kerülnek ki a hatóságoktól adatok, bizonyítékok. A vizsgálóbizottságnak többek között arra kellene választ adnia, hogy az ügyben érintett cég, az UD Zrt., továbbá a vezetői által működtetett cégcsoport tevékenysége mire irányult. Beépültek-e olyan szervezetekbe a cégcsoport tagjai, mint a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH), a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hatóság, valamint különböző rendőri szervek? A javaslatban szerepel az a kérdés is, hogy álltak-e megrendelői viszonyban az UD cégcsoporttal, vagy információszerzési céllal adtak-e feladatot országgyűlési képviselők a cégcsoport vezetőinek.
 
Hogyan jutott az MDF elnöke a hangfelvételhez? Az országgyűlési határozati javaslat szerint a vizsgálóbizottság 12 tagból állna, az MSZP hat, a Fidesz három, a KDNP, az SZDSZ és az MDF egy-egy képviselőt delegálhatna a testületbe. Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója csütörtöki sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva azt mondta: most kapták kézhez a javaslatot, így arról még nem alakították ki álláspontjukat.

Ugyanakkor a sürgős tárgyalásra vonatkozó javaslatot a házbizottságban nem támogatta, mert nem tartotta indokoltnak, ugyanis az ügyben büntetőeljárás, polgári peres és ombudsmani eljárás is folyamatban van. A Fidesz frakcióvezető-helyettese arra is felhívta a figyelmet, hogy az SZDSZ indítványa magáncégek és magánszemélyek vizsgálatára irányulna, egy korábbi alkotmánybírósági határozat azonban kimondja, hogy magánszemélyekre, magáncégekre vonatkozóan csak akkor folytatható parlamenti vizsgálat, ha az Országgyűlés erről törvényt alkot. 

Ez a törvény még nem születetett meg, így hiányoznak az alkotmányos garanciák arra, hogy a parlament a rajta kívül álló szervezetek körében vizsgálatot folytathasson, például nincs rögzítve, hogy milyen jogorvoslati lehetőségük van az érintett személyeknek a bizottság döntése ellen. Göndör István, az MSZP frakcióvezető-helyettese az MTI-nek elmondta, támogatják a vizsgálóbizottság létrehozását. 

Utalt arra, hogy Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke kezdeményezni fogja az ügyrendi bizottságnál, hogy a parlament nemzetbiztonsági bizottságát összehívják annak érdekében hogy a testület végre gyakorolja ellenőrzési kötelezettségét a Nemzetbiztonsági Hivatal felett. A nemzetbiztonsági bizottságnak azt kellene megvizsgálnia, hogy az NBH betartja-e a törvényeket akkor, amikor egy magán-titkosszolgálat ellen nyomoz - fűzte hozzá a szocialista képviselő, aki szerint ki kell derülnie, hogy a Fidesz és a KDNP miért akadályozza az ellenőrzést.
 
Göndör István elmondta: azért támogatják a vizsgálóbizottság létrehozását, mert jogszerűtlen a magán-titkosszolgálat működése, és az ország alkotmányos berendezkedését veszélyezteti. "Számunkra elfogadhatatlan, hogy havonta több százezer forintot kapó képviselők nem végzik el a kötelezettségüket" - fogalmazott. Halász Zsuzsa, a KDNP szóvivője elmondta, hogy pártja még nem alakította ki álláspontját az előterjesztésről. Gulyás József csütörtökön az MTI-nek nyilatkozva cáfolta Szilvásy György titkosszolgálatokat felügyelő miniszter előző napi kijelentéseit, amikor visszautasította, hogy "házalt" volna az adatgyűjtési ügy bizonyítékaival, illetve azt állította, hogy a szabad demokrata képviselő is jelen volt a nemzetbiztonsági bizottság ülésén, amikor nyilvánosságra hozta az adatokat. 

A liberális képviselő közölte: a szocialista Juhász Ferenccel együtt korábban távozott az ülésről, mert mindketten részt vettek az SZDSZ és az MSZP delegációinak tárgyalásán. A politikus szerint ezután vetették fel ottmaradt szocialista képviselők, hogy a bizottság tagjai kapjanak minél szélesebb körű tájékoztatást. Hozzátette: a jogszabályok nem teszik lehetővé, hogy a bizottság tagjai közvetlenül hozzáférjenek egy büntetőeljárás bizonyítékaihoz, az pedig kifejezetten elutasítandó gyakorlat, ha a bizonyítékok sokszorosításában, és szétosztásában "szorgoskodik" a titokminiszter.

Gulyás József elmondta: ezzel szemben Szilvásy György sokszorosított adatokat adott át egyfelől a nemzetbiztonsági bizottság szocialista tagjainak egy informális beszélgetés keretében, másrészt a többi képviselőnek bizottság titkársága útján. 

A képviselő azzal kapcsolatban, hogy a parlament házbizottságának csütörtöki ülésén a fideszes Répássy Róbert nem támogatta, hogy a bizottság felállításának ügyében eltérjenek a házszabálytól. Véleménye szerint ez még nem jelenti azt, hogy az ellenzéki, illetve kormánypárti képviselők nem fogják támogatni a javaslatot, amikor az Országgyűlés elé kerül.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.