"Bárcsak Magyarország is latinamerikanizálódna"
Sólyom: A legjobb befektetés diákokat hozni Magyarországra
A legjobb befektetés diákokat hozni Magyarországra, s ez a legjobb diplomácia is, hiszen a nálunk tanulók ápolják is később a kapcsolatokat Sólyom László szerint, aki eddigi latin-amerikai tárgyalásairól nyilatkozott helyi idő szerint hétfőn Santiagóban magyar újságíróknak.
2008.09.23 07:07MTIA köztársasági elnök nem értett egyet azokkal, akik negatív értelemben használják a "latinamerikanizálódás" kifejezést a politikára és a gazdaságra, s eddigi ecuadori és chilei tárgyalásai alapján úgy vélte: bárcsak Magyarország is "latinamerikanizálódna". A köztársasági elnök a magyar-chilei államfő tárgyalásokat követően nyilatkozott latin-amerikai - Ecuador, Chilét és keddtől Perut - érintő útjának eddigi tapasztalatairól. Sólyom László quitói és santiagói megbeszélései alapján nagyon kedvező benyomásairól számolt be.
Mint kifejtette, ezek a társadalmak nagyon mélyről indultak és hosszú távra tervezve nagyon szívós munkával jönnek fel. A Quitóban szerzett tapasztalatok azt mutatják, hogy az ország legalább egyik fele modernizálódik, társadalmi béke van, s pozitívan tekintenek a jövőbe. Chile pedig a térségben hagyományosan az egyik legstabilabb demokráciának számít, az ország gazdasági helyzete miatt a régióban mindenki irigyli őket, jó a politikai légkör is. A politika gazdasági előkészítő szerepe kapcsán a köztársasági elnök beszámolt arról: a chileiek külön kérték, hogy érkezzenek üzletember-delegációk, s Ecuadorral ugyancsak megélénkülhetnek az üzleti kapcsolatok - ez természetes következménye az elnöki látogatásoknak. Útjának további gyümölcseiként említette Sólyom László, hogy Quitóban sikerült egyezségre jutni az ecuadori elnök csatlakozását a "zöld elnökök" mozgalmához.
Ezt nem elsősorban saját érdemének tekinti, hanem annak az igénynek, hogy a klímaváltozás időszakában minél több ország egységesen lépjen fel. Az út egyik másik eredményére áttérve emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió ki akarja tiltani az illegális bevándorlókat a területéről. Magyarország nem ért egyet ezzel az irányelvvel, legalábbis nem ilyen általánosságokban, ahogy eddig megfogalmazták. Ezért magyar részről igyekezni fognak kétoldalú egyezményeket kötni a latin-amerikai államokkal, hiszen annak idején ők is befogadtak magyarokat, s Magyarország is befogadott dél-amerikai menekülteket.
Magyarországot jelenleg nem fenyegeti semmiféle illegális bevándorlás veszélye a térségből. A helyi politikai légkör szempontjából viszont nagyon fontos, hogy magyar részről így foglalnak állást, hiszen Latin-Amerikában nagyon erőteljesen tiltakoznak az EU új bevándorlási politikája ellen.
Az államfői látogatás eddigi legnagyobb hozadéka kulturális-oktatási téren van Sólyom szerint. Chile most fogja ünnepelni függetlensége 200. évfordulóját, s hatmilliárd dollárt szánnak arra, hogy ösztöndíjakat adnak fiataloknak, akik így a legjobb külföldi egyetemeken tanulhatnak: 6500 diákot küldenek doktori fokozatot szerezni külföldre, s 3000 szakmunkásképzést finanszíroznak ugyancsak külföldön. Magyarországnak szinte kötelező ebbe "beszállnia", hiszen speciális képzést is tud biztosítani.
Chilébe emellett magyar professzorokat és tanárokat is várnak egyetemekre oktatóknak. A kétoldalú kapcsolatok fellendítéséért az állam a megfelelő szerződéses kereteket kialakításával tehet - hangsúlyozta Sólyom László az MTI kérdésére válaszolva. Chilében arról is tárgyaltak, hogy végre ratifikálni kellene a beruházás-védelmi egyezményt, s tető alá hozni a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezményt. Ezt követően a többi már az üzletemberek dolga, s Michelle Bachelet chilei elnök asszony is azt mondta: ha jövőre eljön Magyarországra, hoz magával üzletembereket.
Aki Magyarországon tanulja meg például a nanotechnológiát, az nyilván érdekelt lesz abban, hogy az ilyen együttműködésben majd a kereskedelmi vonalakat is Magyarországgal építse ki. Sólyom László saját régi tapasztalatait idézve hangsúlyozta: akárhol is találkozik olyan egykori diákokkal, akik Magyarországon végeztek, az egyrészt nagyon jó pozícióba kerül otthon, mert egyrészt nagyon jól képzett, másrészt ez a legjobb diplomácia, mert örömmel emlékezik fiatal éveire, amikor Magyarországon tanult és ápolja is tovább a kapcsolatot.
Ez a legjobb befektetés, diákokat hozni Magyarországra - emelte ki az MTI kérdésére válaszolva a köztársasági elnök.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06