Érdekvezérelt külpolitika
Déli Áramlat - "Orbán rossz lóra tett"
Rossz hírnek nevezte a Déli Áramlat gázvezeték építésének leállítását a szerb miniszterelnök, hiszen Szerbia "semmilyen módon nem járult hozzá az orosz döntéshez". De lássuk, hogyan reagáltak a hazai pártok.
2014.12.02 11:53MTI, ma.huLereagálták a pártok Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentését, mely szerint Oroszország a jelenlegi körülmények között, az Európai Unió ellenkezése miatt nem tudja megkezdeni a Déli Áramlat gázvezeték tervének megvalósítását, ezért az orosz energiahordozók forgalmát a jövőben más célállomások felé irányítják. A projekt le van zárva, ennyi!
Szijjártó: új energiaellátási lehetőségeket kell keresni
Oroszországnak a Déli Áramlattal kapcsolatban hozott döntése után további lehetőségek után kell nézni, hogy Magyarország biztonságos energiaellátását hosszú távon meg lehessen oldani - mondta el Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden az MTI-nek nyilatkozva.
A tárcavezető - aki részt vesz a NATO külügyminisztereinek brüsszeli találkozóján - kiemelte: Oroszországnak joga volt meghozni a döntést a Déli Áramlatról, és Magyarország ezt a döntést tudomásul veszi.
Hangsúlyozta: Magyarország energiaellátásának biztonsága érdekében további lehetőségeket kell keresni, és e lehetőségek között kiemelt helyen szerepel az Azerbajdzsánból a déli folyosón keresztül érkező gáz Közép-Európába juttatása. Ugyanakkor ez csak egy a lehetőségek közül, és bár ennek nagy szerepet szánnak, most további lehetőségek után kell nézni, hogy Magyarország biztonságos energiaellátását hosszú távon meg lehessen oldani - tette hozzá Szijjártó Péter.
Az LMP rossz lóról beszél
Az LMP szerint azzal, hogy az oroszok lemondtak a Déli Áramlat projektről, bebizonyosodott, hogy Orbán Viktor kormánya rossz lóra tett az érdekvezérelt külpolitikával.
Szél Bernadett társelnök keddi sajtótájékoztatóján bírálta a kormányt, amiért szerinte "minden elv és józan megfontolás ellenére egyoldalúan elköteleződött az oroszoknak". Szerinte ez a magyar külpolitika csődje, hiszen Norvégia jelenleg olcsóbban és nagyobb mennyiségben szállít gázt Európának, az ország mégis ezzel az országgal került "kényes diplomáciai helyzetbe".
A képviselő úgy látta: a helyzet a paksi előkészületekre is árnyékot vet, miután bebizonyosodott, hogy ha Oroszországnak finanszírozási nehézségeik vannak, gyorsan kihátrálnak bármilyen projektből.
Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn bejelentette: Oroszország a jelenlegi körülmények között, az Európai Unió ellenkezése miatt nem tudja megkezdeni a Déli Áramlat gázvezeték tervének megvalósítását, ezért az orosz energiahordozók forgalmát a jövőben más célállomások felé irányítják.
A tájékoztatón Sallai R. Benedek LMP-s országgyűlési képviselő bírálta a bányászati törvény módosítását - amelyről kedden szavazott a Ház -, az ugyanis könnyíti a jelentős környezeti károkkal járó palagáz-kitermelést. Kifejtette: a változtatások értelmében a környezetvédelmi hatóságtól már első eljárásban nem kell engedélyeznie a kitermelést, csak szakhatóságként vesz részt.
Kijelentette: palagáz-kitermelés ott folyhat, ahol alacsony szintű a szabályozás, így a változtatás Magyarországot "a harmadik világbeli országok intézményrendszerébe sorolja".
A Liberálisok hintapolitikai kudarcnak tartják
A Magyar Liberális Párt véleménye szerint a magyar kormány "hintapolitikájának csúfos és látványos kudarca" a Déli Áramlat meghiúsulása.
Az MLP az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében azt írja: miközben a kormány az utolsó pillanatig is látványosan és határozottan kiállt a Déli Áramlat mellett, annak meghiúsulása jól mutatja, mennyire hiábavaló volt "Orbánék keleti nyitása ezen a fronton is".
Hozzáteszik: jól látszik, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök kénye-kedve szerint változtat leírt szerződéseken és megállapodásokon, ami fontos tanulságul szolgálhat Paks bővítésének ügyében is. A Liberálisok meggyőződése, hogy a bővítést nem titkosítani kell, hanem azonnali hatállyal felmondani - zárják a közleményt.
Együtt: a kormány forduljon Európa felé!
Az Együtt arra szólít fel, hogy Orbán Viktor miniszterelnök ismerje el, a keleti nyitás politikája megbukott, a kormány tervezze újra a magyar energiastratégiát, biztosítsa az ország energiaellátását, kül- és gazdaságpolitikájában pedig forduljon Európa felé.
Az ellenzéki párt az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében írta ezt azzal összefüggésben, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn bejelentette: Oroszország a jelenlegi körülmények között, az Európai Unió ellenkezése miatt nem tudja megkezdeni a Déli Áramlat gázvezeték tervének megvalósítását.
Az Együtt szerint Orbán Viktor Vlagyimir Putyin legjobb barátjaként viselkedett az elmúlt években, "persze alárendelt, meghunyászkodó barátjaként", és úgy kalkulált, hogy a Déli Áramlat megépítésével évtizedekre bebiztosíthatja oligarchái helyzetét Magyarországon. Most, hogy "térdre kényszerült" a Nyugattal szemben, Putyin félresöpörte ezt a barátságot, Orbán Viktor pedig olyan leckét kapott, amelyet vagy megtanul, vagy elbukik mindent - írták.
Ez lenne a megoldás?
Az amerikai palagáz exportjának a közép-és kelet-európai energiabiztonságot erősítő liberalizálásának lehetőségéről tárgyaltak Harry Reiddel, a szenátusi többség vezetőjével hétfőn Washingtonban a V4-csoportnak az amerikai fővárosba akkreditált nagykövetei. Reid, aki a megbeszélés folyamán értesült arról, hogy lekerült a napirendről a Déli Áramlat földgázvezeték megépítése, rokonszenvvel viszonyult a V4-országok kéréséhez. >>>
Szerb kormányfő: rossz hír a Déli Áramlat leállítása
Rossz hírnek nevezte a Déli Áramlat gázvezeték építésének leállítását Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök, de hozzátette, hogy Szerbia végig kitartott a projekt mellett, továbbá "semmilyen módon nem járult hozzá az orosz döntéshez".
A szerb miniszterelnök izraeli hivatalos látogatásán, Jeruzsálemben nyilatkozott a szerbiai közszolgálati televíziónak, miután a világsajtó közölte Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentését, amely szerint Moszkva a jelenlegi körülmények között, az Európai Unió ellenkezése miatt nem tudja megkezdeni a Déli Áramlat építését.
Vucic kiemelte: nem örül Putyin döntésének. Hangsúlyozta, hogy Szerbiának nincs köze ehhez a döntéshez. "Most az Európa-barát és oroszbarát felek mutogathatnak egymásra, hogy ki miért hibás, de Szerbia semmilyen módon nem vétkes" - fogalmazott a szerb kormányfő.
Hozzáfűzte, hogy Szerbia több mint hét évet áldozott a Déli Áramlat gázvezeték projektjére, és kitartott mellette akkor is, amikor nagy nyomást gyakoroltak miatta az országra.
Vucic azt is hangsúlyozta: Szerbia lakosainak nem kell aggódniuk a gázellátás miatt sem idén, sem jövőre, jóllehet a Déli Áramlat nagyobb energiabiztonságot jelentene az országnak.
A Déli Áramlat szerbiai szakaszának megépítéséről szóló megállapodást júliusban írták alá. A megállapodás értelmében a 421 kilométeres szerbiai szakasz építése az év végéig elkezdődött volna. A szerb miniszterelnök korábbi becslése szerint a projektben részt vevő vállalatok bevétele elérhette volna a 350 millió eurót is, illetve a több évig tartó munkálatok során 25 ezer embert alkalmaztak volna közvetlenül, közvetetten pedig akár 100 ezer ember is munkához juthatott volna a projektnek köszönhetően.
Szanyi: Orbán Viktor "irgalmatlan pofont kapott"
Orbán Viktor "irgalmatlan pofont kapott" azzal, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, felhagynak a Déli Áramlat nevű gázvezeték tervével - mondta kedden újságíróknak Brüsszelben Szanyi Tibor.
Az MSZP európai parlamenti (EP-) képviselője szerint a bejelentés azt jelenti, hogy a magyar miniszterelnök "keleti politikájának ez a kitűzött projektje gyakorlatilag elbukott".
A kormányfő "teljes mértékig Putyin elnök korábbi szándékai mögé állt, mondhatni Putyin autokráciájának utolsó európai szövetségeseként" - mondta Szanyi. Megfogalmazása szerint annak, amire az Orbán-kormány az elmúlt hetekben nagy lendülettel szervezkedett, azaz a Déli Áramlat magyarországi szakasza megvalósításának, most "egy pillanat alatt, egy csettintéssel vége szakadt".
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:41 Brazíliában és Olaszországban képviselik hazánkat a 2025-ös Magyar Ifjúsági Robot Kupa győztesei
- 22:31 NGM: vezetőváltás az N7 Holding élén
- 20:30 Meghalt Ferenc pápa - Este tartják a szertartást, amelyen a Vatikán hivatalosan is megállapítja a pápa halálát
- 18:29 Meghalt Ferenc pápa - A Fehér Ház közleményben fejezte ki részvétét
- 16:28 Meghalt Ferenc pápa - Szerb, boszniai, montenegrói és koszovói reagálás
- 14:27 Meghalt Ferenc pápa - Róma városa elindult a Vatikán felé a pápa halálhírére
- 12:25 Peking szankciókkal válaszolt az amerikai intézkedésekre
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06