2006 után beleestek az elitizmus csapdájába

Gyurcsány szerint már ő a mértéktartó konzervatív politikus

Gyurcsány Ferenc szerint viselkedése és politikája alapján ő a mértéktartó és konzervatív politikus az ellenzékkel való összehasonlításban. "Mi képviselünk egy tisztességes polgári eszmét, a másik oldal pedig valamilyen kiismerhetetlen, időnként rendkívül populista, másrészről radikális zagyvaságot - mondta a miniszterelnök a Népszava szombati számában megjelent interjújában.

2008.08.30 08:40Népszava

Ugyanakkor más viszonylatban kormánya politikáját - amely szerinte változatlan - úgy határozza meg: ez "egy alapvetően igazságosságpárti, baloldali ihletettségű, nyugatos, polgári modernizációs program, amely az Új Magyarország nevet viseli." A miniszterelnök szerint e program a polgári Magyarország programja, amelyet a Fidesz "egyfajta aspektusból" elárult, míg ő kitart mellette, csakhogy szociáldemokrata módon. Ez utóbbi vonását mutatja programjának az, hogy 2003 óta először az ő kormányzásuk alatt csökkentek a jövedelmi különbségek Magyarországon.

"1992-ben a leggazdagabb és legszegényebb 10 százalék jövedelme között hatszoros különbség volt. Ez felment majdnem 8 és félig. Jöttünk mi a száznapos programmal ...2007-ben ... már újból alig volt több, mint hatszoros" - mondta a miniszterelnök a Tárki kutatóintézet adataira hivatkozva. A reformokkal kapcsolatban, illetve arra a kérdésre válaszolva, hogy letettek-e arról, hogy az oktatásban és az egészségügyben valamilyen befizetésből pluszbevétel legyen Gyurcsány kijelentette: Tudomásul kell venni, hogy nagyon piciny elmozdulást sem támogatott az ország abban, hogy a közfinanszírozás mellé odategyük az emberek hozzájárulását is.  A reformpolitikának ez a kerete.

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy gazdasági programjának egészéhez előzetesen meg kell szerezni valamennyi nagy szereplő támogatását. Önkritikusan úgy fogalmazott, hogy 2006 után beleestek az "elitizmus csapdájába", amikor figyelmen kívül hagyták, hogy a társadalmi kultúrát nem lehet gyorsan megváltoztatni. Ezzel összefüggésben kijelentette: az adott társadalmi szituáció mellett az eva és az ekho megszüntetése sokkal több kárt okozna, mint amennyi hasznot hozna. A megszüntetésük elvileg akár indokolható lenne, de akkor, azok, akik most így adóznak nem kifehérítenék jövedelmüket, hanem visszamenekülnének a szürke gazdaságba.

Az interjúban a miniszterelnök megerősítette, hogy az adócsökkentések forrása a gazdaság kifehéredése lehet és a jövőbeni adócsökkentések mértéke attól függ majd, hogy e forrásból mekkora bevétel származik. Arra viszont garanciát adnak a gazdaság szereplőinek, hogy ami így befolyik, azt visszakapják adócsökkentés formájában - mondta. Továbbra is úgy gondolja, hogy az adótörvényeket és a költségvetést is elfogadja az Országgyűlés.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.