Gyurcsány és az egészségbiztosítás

Lehallgatástól tartanak a szocialisták

Gyurcsány Ferenc bizalmi kérdésnek tekinti az egészségbiztosítási törvény támogatását.

2007.12.03 14:47Magyar Nemzet

A Magyar Nemzet úgy tudja, sok MSZP-s képviselő ezért annak ellenére voksolhat igennel december 17-én, hogy ellenzi a tervezetet. A lap párton belüli forrásainak többsége újabban - lehallgatástól tartva - már telefonon sem beszél aggályairól. Ma kapnak tájékoztatást az MSZP-frakció tagjai arról a megállapodásról, amelyet néhány napja kötöttek a koalíciós pártok képviselői az egészségbiztosítás átalakításának még vitás részleteiről. Elvileg most dönthetnek arról a képviselők, hogy elfogadhatónak tartják-e a döntéseket, s hajlandók-e ilyen feltételek mellett megszavazni a törvényt.

Információk szerint a szocialisták egy része elégedetlen a megkötött egyezséggel, ám ez még közel sem jelenti azt, hogy nem nyomnak igen gombot a végszavazásnál. Gyurcsány Ferenc kormányfő-pártelnök magabiztosan nyilatkozott a hét végén arról, hogy december 17-én meglesz a parlamenti többség a biztosítói modellváltáshoz.

Emögött az áll, hogy a kormányfő bizalmi kérdésként kezeli a törvény támogatását, aki tehát a szocialisták közül nemmel voksol, az ellehetetlenülhet az MSZP-ben.

A Fidesz szerint a szocialista pártvezetés paktumot kötött a szabad demokratákkal. - A paktum lényege, hogy megmaradhat a Gyurcsány-kormány, cserébe viszont az SZDSZ ráteheti a kezét az egészségbiztosításban lévő milliárdokra - jelentette ki Horváth Zsolt, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának ellenzéki tagja vasárnapi sajtótájékoztatóján. Emlékeztetett arra, hogy a koalíciós pártok néhány napja kötött megegyezése érintette a menedzsmentjogokat.

A politikus szerint feltételezhető, hogy a majdani egészségpénztárak hatfős felügyelőbizottságába jelölendő három kormánydelegált közül a liberális vezetésű egészségügyi tárca küldötte a kisebbségi tulajdonosokkal fog szavazni, így bármilyen döntést 4:2 arányban el lehet fogadtatni. Hozzátette: a korábbi elképzelés szerint a pénztárak irányítását két vezető látta volna el, ám ez mára egyfősre változott, ráadásul személyét is a kisebbségi tulajdonos jelölhetné. Ez azt jelenti, hogy a magánbefektető minden jogot megkap, jobb helyzetbe kerül a paktum révén - figyelmeztetett a politikus.

Kinek üzlet az egészségbiztosítás privatizálása? - tette fel a kérdést Horváth Zsolt. Az biztos, hogy nem üzlet a járulékot fizető embereknek. A járulékot ugyanis azért fizetik, hogy meggyógyítsák őket, nem pedig azért, hogy - 1100 milliárd forintos biztosítási kasszával számolva - körülbelül 22 milliárdot profitként, és a működés költségein keresztül további 22 milliárdot kivegyenek. Ezt a pénzt elveszik az egészségügyi ellátásból - szögezte le.

A képviselő hangsúlyozta: az üzleti biztosítók költségminimalizálásra törekednek, míg a jól működő egészségügyi rendszerekben nem ez, hanem az egészségben eltöltött életévek nyeresége volna a cél. A politikus szerint az ágazatban dolgozóknak sem érdeke a magánosítás, mert költségeket csökkenteni már csak leépítéssel és a bérek lefaragásával lehet. A Fidesz továbbra is elhibázottnak tartja a törvényjavaslatot, s úgy látja: azt vissza kell vonni.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.