Ünnep

Október 23: tömegek ünnepeltek

Országszerte és a határokon túl is számos ünnepi megemlékezést tartottak szerdán, az 1956-os forradalom és szabadságharc 57. évfordulóján.

Nézze meg a képeket! >>> képgaléria

2013.10.23 20:38MTI
Nézzen képeke a Békemenetről! >>>

A fővárosban tömegeket vonzottak az emléknapra meghirdetett rendezvények. A nemzeti ünnep központi eseménysorozatán, valamint budapesti Hősök terén tartott miniszterelnöki beszéden a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közlése szerint több százezren vettek részt; a baloldali ellenzék demonstrációján zsúfolásig megtelt a Műegyetem előtti terület. A rákoskeresztúri Új köztemető 301-es parcellájában lévő '56-os emlékműhöz több százan, magánemberek, civil szervezetek és politikai pártok képviselői látogattak el, hogy leróják tiszteletüket.

A központi megemlékezések a nemzeti lobogó ünnepélyes felvonásával kezdődtek meg a budapesti Hősök terén. Itt, majd délután a budapesti Terror Házánál, a Hősök falánál tartott ünnepélyes gyertyagyújtáson is több százan vettek részt. A Terror Háza Múzeumba, ahol szerdán ingyen lehetett megnézni az állandó és az időszaki kiállítást, több mint ötezren látogattak el.

A Civil Összefogás Fórum által szervezett Békemenet a Bem szobortól indult a Hősök terére nemzetiszínű molinóval, amelyen a következő felirat volt olvasható: "Aki agresszív, fél. Mi nem félünk!". A menet mintegy két óra alatt ért a Hősök terére, ahol Orbán Viktor miniszterelnök mondott ünnepi beszédét.

A kormányfő azt mondta, a kiállás, a bátorság és a nagyság dicsőségét hagyták örökül 1956 hősei. Emellett viszont arra is figyelmeztetett: a magyar szabadságnak nemcsak hősei voltak, hanem árulói is. "Az összes forradalmunkat külföldről verték le", és mindig voltak olyanok, "muszkavezetők, pufajkások és vörösbárók", akik segítették a külső ellenséget - hangsúlyozta.

Azután 2006-ban, ezen a napon "puskákkal vadásztak ránk a pesti utcán", és lovas rohamot vezényeltek, ami azért történhetett meg, mert azok kezében volt a kormányzati hatalom, akik gátlás nélkül felhasználták a fegyveres erőket saját népük ellen - mondta a miniszterelnök, aki szerint "ma ismét közénk lövetnének - jó esetben gumilövedékkel -, és megint ránk vezényelnék az állam erőszakszervezeteit".

A Szolidaritás mozgalom szimpatizánsai az Akadémia előtti Széchenyi térről indultak az "összellenzéki" tüntetés helyszínére. Útközben Kónya Péter, a Magyar Szolidaritás Mozgalom elnöke "élő bálványnak" nevezte Orbán Viktort, akihez - tette hozzá - "ma tízezrek fognak vonulni, hogy éltessék" őt.

A Műegyetem előtti közös ellenzéki demonstráción Mesterházy Attila, az MSZP, Bajnai Gordon, az Együtt-PM szövetség, Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció vezetője, Ungár Klára, a Szabad Emberek Magyarországért Liberális Párt (SZEMA) elnöke, Bokros Lajos, a Modern Magyarország Mozgalom elnöke, Kuncze Gábor, a Szabadelvű Polgári Egyesület elnöke, Fodor Gábor, a Liberálisok - Magyar Liberális Párt vezetője és Szabó Tímea, a Párbeszéd Magyarországért társelnöke mondott beszédet.

Míg Bajnai Gordon és Mesterházy Attila a kormányt bírálta és a kormányváltás lehetőségéről beszélt a demonstráció, a Demokratikus Koalíciót vezető Gyurcsány Ferenc és több kisebb párt vezetője a jelenleginél szélesebb összefogásra helyezte a hangsúlyt, miközben a szocialistákat és az Együtt-PM-et is kritizálta.

A Jobbik előbb Kormánykárosultak nagygyűlése címmel tartott rendezvényt a budapesti Vértanúk terén, ahol civil szervezetek képviselői szólaltak fel a devizahitel-károsultak és a termőföld védelme mellett, majd a több ezer fősre duzzadt tömeg elindult a Deák térre, a párt nagygyűlésére. Itt Vona Gábor, a Jobbik elnöke az MSZP-nek és a Fidesznek a Jobbik nevében azt üzente: "Szégyelljétek magatokat és húzzatok el!".

A budapesti Új köztemető 301-es parcellájánál Schiffer András, az LMP társelnöke mondott beszédet. Az ellenzéki politikus azt mondta: az a küzdelem, amely elindította az 1956-os forradalmat a nemzeti függetlenség érdekében, olyan követeléseket hordozott magában, amelyek megvalósításával a mai napig adósok vagyunk.

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 57. évfordulóján a rákoskeresztúri Új köztemető 301-es parcellájában lévő '56-os emlékműhöz több százan, magánemberek, civil szervezetek és politikai pártok képviselői látogattak el szerdán.

A Fidesz-frakció nevében Selmeczi Gabriella, a párt szóvivője és Iván László, a Fidesz nyugdíjas tagozatának elnöke koszorúzta meg a központi emlékművet, valamint Nagy Imre és az ismeretlen áldozatok sírját.

Több más párt is külön-külön tisztelgett az áldozatok emléke előtt a 301-es parcellában. Az Együtt-PM szövetség nevében Somfai Ágnes fővárosi közgyűlési képviselő és Jávor Benedek független országgyűlési képviselő helyezte el a megemlékezés virágait a központi emlékműnél.

Virágokat helyezett el és megemlékezett Nagy Imréről és mártírtársairól Szili Katalin volt házelnök, a Közösség a Társadalmi Igazságosság párt nevében.

Szintén fejet hajtottak a mártírok előtt Fodor Gábor és Mécs Imre, a Liberálisok - Magyar Liberális Párt politikusai.

A Jobbik országgyűlési frakciója nevében Gaudi-Nagy Tamás a párt országgyűlési képviselője Mansfeld Péter sírjánál helyezett el koszorút.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.