Ráckeve

Savoyai Jenő herceg érdemeit méltatta Áder János

A neves hadvezér, az építtető, a birtokos és a műértő Savoyai Jenő herceg érdemeit, illetve szellemi hagyatékát méltatta Áder János köztársasági elnök a Savoyai Év záróünnepségén tartott beszédében péntek délután Ráckevén.

2013.10.18 16:25MTI

Az államfő a "nemes lovag" születésének 350. évfordulója kapcsán a Pest megyei városban rendezett emlékév záró programján, a Savoyai kastélyban egyebek mellett a hadvezér magyar katonákat jellemző mondatára hívta fel a hallgatóság figyelmét. "...nem kerül fáradságába azzá lenni, amivé akar..." - idézte Áder János Savoyait.

Hozzátette: reméli, hogy a ráckeveiek következő nemzedéke is megszívleli a több száz évvel ezelőtti kijelentést. Magyarország első világi barokk kastélyának névadójáról szólva a köztársasági elnök kiemelte: hazánk sok tekintetben Savoyainak és hadászati lépéseinek köszönheti, hogy felszabadult a 150 éves török uralom alól. Újraindult az élet, benépesültek a feldúlt falvak, megkezdődött a sebek begyógyítása.

"Savoyai Jenő kastélyt építtetett a törökök után elvadult országrészben, ahol a saját megállapítása szerint Budától Eszékig nem lehetett találni egyetlen ép tetejű házat" - emelte ki az államfő, aki szerint nem véletlen, hogy a higgadt döntéseiről is ismert új birtokos az uralkodótól jutalmul kapott Csepel-szigetet, illetve Ráckevét választotta. "Kifinomult szépérzéke és kötelességtudata indította erre" - tette hozzá.

Hangsúlyozta: az eredmény ma is Magyarország dísze, a barokk építészet remeke, Ráckeve ékessége. Áder János kitért arra, hogy Savoyai szebbnél szebb palotákat építtetett, miközben csapatait puritán körülmények közül irányította. Az államfő azt mondta, ideje elhinnünk, hogy mi is képesek vagyunk elérni céljainkat, ha élünk lehetőségeinkkel..

"Ha szeretjük mindazt, amit szülőhelyünktől kapunk, tiszteljük és okosan használjuk, amit az előttünk járók tudása, a természeti és az épített környezet ad nekünk".

Az ünnepség további részében Czerny Róbert, a Ráckevei Savoyai Kulturális Egyesület elnöke bejelentette: az Emberi Erőforrások Minisztériuma által is támogatott emlékév lezárásával kezdeményezik a Savoyai-vidékprogram elindítását, valamint a Savoyai Települések Szövetsége létrehozását.

Mint mondta, Ráckeve környékét kiemeltebb oltalom alá kellene helyezni, nehogy a fővárosi agglomeráció "felfalja" ezt a természeti értékekben gazdag vidéket. Pánczél Károly, a térség fideszes országgyűlési képviselője egyebek mellett arról beszélt, hogy az emlékév időtartama alatt számos színes program zajlott a magyar kultúra városa címet kiérdemlő Ráckevén, majd Savoyai érdemeit méltatva úgy fogalmazott: ő az, aki virágzóvá tette ezt a vidéket.

Az ünnepséget követően a kastély előcsarnokában emléktáblát lepleztek le a "nemes lovag" születésének 350. évfordulójának tiszteletére.

A ráckevei kastély a bécsi Belvedere építésze, J.L. Hildebrand tervei alapján épült. Alaprajza a francia Vauy-le Vicomte-i kastélyra, míg az épület maga a bécsi Rennwegen álló Belveder palotára hasonlít. Homlokzati részletei olasz hatást tükröznek. Az épület hangulatos belső udvart zár közre. A kastély a 19. században elvesztette funkcióját. Volt raktár, magtár és az 1960-as években az összedőlés fenyegette.

Az 1970-es években megkezdett helyreállítás korabeli tervrajzok híján analógiákra és a megmaradt elemekre támaszkodott. Az épület jelenleg kastélyszállóként üzemel.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.