Összefoglaló

Orbán nyomatja az országot Indiában

Ígéretes befektetési régióként ajánlotta indiai tárgyalópartnerei figyelmébe Közép-Európát Orbán Viktor Újdelhiben.

2013.10.17 19:35MTI

Ígéretes befektetési régióként ajánlotta indiai tárgyalópartnerei figyelmébe Közép-Európát Orbán Viktor csütörtökön Újdelhiben. A magyar-indiai üzleti fórumon a kormányfő arról beszélt, hogy erős magyar-indiai gazdasági kapcsolat szükséges ahhoz, hogy Magyarország 2018-ra jelentős mértékben tudja növelni az Európán kívülre irányuló magyar export mértékét.

Orbán Viktor egyórás megbeszélést folytatott Manmohan Szingh indiai miniszterelnökkel.

Kép: Orbán Viktor Facebook-oldal


Csontig

A tárgyalás utáni sajtónyilatkozatában Orbán Viktor lenyűgözőnek nevezte India közelmúltbeli gazdasági eredményeit, kiemelve, hogy e fejlődéssel a dél-ázsiai ország egyre meghatározóbb globális erővé válik. Közölte egyúttal, Magyarország támogatja azt az indiai célkitűzést, hogy Újdelhi állandó tagja legyen az ENSZ Biztonsági Tanácsának.

A kormányfő köszönetet mondott a Magyarországon befektető indiai cégeknek, emlékeztetve, hogy a magyar kormány már két nagy indiai vállalattal is stratégiai együttműködési megállapodást kötött.

Közép-Európát olyan európai térségként ajánlotta indiai kollégája figyelmébe, amely túl van a válságon, és sikeresen megújult. Ezzel kapcsolatban beszámolt a visegrádi államok (V4) együttműködéséről, és a V4-csoport soros elnöki posztját betöltő Magyarország miniszterelnökeként közép-európai látogatásra hívta meg Manmohan Szinghet.

Az indiai kormányfő - indiai és magyar újságírók előtt - Magyarországot dinamikus gazdaságú, magas szintű demokráciának nevezte, ahol az indiai befektetőknek jó lehetőségeik vannak. A megbeszélésen egyetértettek gazdasági kapcsolataik fejlesztésében, amelyre egyebek mellett az információtechnológia, az egészségipar, a turizmus és az energetika területén lát lehetőséget - mondta.

Tudomány és kultúra - közel állunk?

A sajtónyilatkozatok előtt a két kormány képviselői kétoldalú megállapodásokat írtak alá: egy tudományos és technikai együttműködési megállapodást, egy kulturáliscsere-programról szóló megegyezést, valamint a hagyományos gyógyászat területén történő együttműködésről és egy mikrobiológiai és radiológiai témában való védelmi kooperációról szóló megállapodást. Szándéknyilatkozatot írtak alá továbbá a légügyi egyezmény módosításáról annak érdekében, hogy ismét megindulhasson a közvetlen légi forgalom Magyarország és India között.

A magyar-indiai üzleti fórumon Orbán Viktor arról beszélt, hogy 2018-ra jelentős mértékben, a mostani csaknem háromszorosára növelné az Európán kívülre irányuló magyar export mértékét. Rámutatott, hogy ma a magyar export több mint 85 százaléka az Európai Unióba irányul. Emlékeztetett, hogy három éve a nem európai országokba irányuló magyar export még csak 8 százalék volt, ma 12, a cél pedig az, hogy 2018-ra elérje a 33 százalékot. A keleti nyitás stratégiájára is utalva hangsúlyozta, erős magyar-indiai gazdasági kapcsolat nélkül a nem európai kivitelre vonatkozó egyharmados célkitűzés megvalósítása lehetetlen. A kormányfő - a fórumon jelen lévő több mint 70 magyar és több tucat indiai üzletember előtt - egyebek mellett az építőipart, az energetikai szektort, a víz- és a hulladékgazdálkodást, valamint az információ- és a biotechnológiát említette a gazdasági együttműködés lehetséges területei között.

Igét hirdet

Orbán Viktor a nap folyamán előadást tartott az indiai külügyminisztérium külpolitikai intézetében, a Sapru House-ban. Beszédében ígéretes, a befektetőknek jó lehetőségeket tartogató régióként ajánlotta Közép-Európát hallgatósága - mintegy száz vendég, mások mellett a diplomáciai testületek képviselői, külpolitikai döntéshozók, kutatók és egyetemi hallgatók - figyelmébe.

A hivatalos indiai látogatáson tartózkodó magyar delegáció nem protokollvizitre érkezett a dél-ázsiai országba, hanem egy üzenet közvetítésére, amely így szól: Magyarország arra kéri Indiát, rajzolja térképére a közép-európai térséget - mondta a magyar kormányfő .

Orbán Viktor beszédében hangsúlyozta, a Magyarországot is magában foglaló Közép-Európa a kontinens egy jelentős, nagy lélekszámú és ígéretes kilátásokkal rendelkező területe, s Európa legnagyobb növekedési lehetősége is e régióban rejlik, logisztikai szempontból pedig valószínűleg a legjobb hely a hatalmas európai uniós piac eléréséhez - mondta. Úgy fogalmazott, hogy Közép-Európa "visszatért a térképre", és kész egy mindenkinek előnyös együttműködésre a világ egyik legversenyképesebb gazdaságával, a globális erőt képviselő Indiával.

Európával kapcsolatban megerősítette, hogy szerinte a kontinensnek versenyképessége visszanyeréséhez "meg kell fordulnia". Korábban ugyanis azért tudott erős lenni, mert az Ora et labora!, azaz az Imádkozz és dolgozz! szabályát követte. A modern politikai kommunikációs nyelven ez úgy hangzik - magyarázta -, hogy munka és keresztény kultúra - ma is erre kell építenie Európának.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.