A kémkedés ügyében
Egyes adatok minősítésének felülvizsgálatával bízták meg Pintért
A kormány arra kérte Pintér Sándor belügyminisztert, hogy kezdeményezze az Alkotmányvédelmi Hivatal főigazgatójánál a volt titkosszolgálati vezetők ellen kémkedés gyanúja miatt folytatott büntetőeljárásban felhasznált azon adatok minősítésének felülvizsgálatát, amelyekben az Alkotmányvédelmi Hivatal főigazgatója minősítőként járt el.
2013.09.05 22:04MTI
A Debreceni Törvényszék júliusban úgy döntött, hogy nem tekinthetnek be a volt titkosszolgálati vezetők perében keletkezett iratokba az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának tagjai. A nemzetbiztonsági bizottság elnöke azt kérte, hogy a bizottság tagjai betekinthessenek a Galambos Lajos és társai ellen kémkedés bűntette miatt folyamatban lévő büntetőeljárás iratainak másolatába.
A Debreceni Törvényszék elnöke, Kahler Ilona a parlamenti bizottság elnökéhez írt válaszlevelében kifejtette, hogy folyamatban lévő büntetőügy irataiba a büntetőeljárási törvény által feljogosítottak tekinthetnek be. A törvényben felsoroltakon kívül az eljárásról annak adható felvilágosítás, "akinek az eljárás lefolytatásához, illetőleg annak eredményéhez jogi érdeke fűződik".
Ez a törvény nevesíti a parlamenti ellenőrzés eszközeit is, és ezek között "nem szerepel folyamatban lévő büntetőügy iratainak betekintés végett történő megküldése". A nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló törvény sem teremt alapot a betekintésre - áll a válaszlevélben.
Az Országgyűlésről szóló törvény pedig azt rögzíti, hogy az országgyűlési bizottságok nem vizsgálhatnak olyan ügyet, amely "folyamatban lévő büntető-, szabálysértési, polgári vagy hatósági eljárás tárgya" - írta a törvényszéki elnök.
A Debreceni Törvényszék katonai tanácsa július 5-én kihirdetett elsőfokú, nem jogerős ítéletében Galambos Lajost, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) volt főigazgatóját kémkedésért 2 év 10 hónap börtönre, Szilvásy Györgyöt, a Gyurcsány-kormány volt titokminiszterét felbujtóként elkövetett kémkedésért ugyancsak 2 év 10 hónap börtönre ítélte.
Laborc Sándor volt NBH-főigazgató kémkedéssel kapcsolatban, hivatalos személy által elkövetett bűnpártolás miatt egy év - két évre felfüggesztett - börtönbüntetést kapott. P. Lászlót, a kémbotrányban felbukkant orosz hátterű biztonságtechnikai cég tulajdonosát az államellenes bűncselekmények elkövetésének vádja alól felmentették. Az ügy iratanyagát 2040-ig titkosították.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06