A Kúrián

Diósdi maffiaper - megkezdődött a felülvizsgálati tárgyalás

A Pest Megyei Bíróság az ügyben az egyik vádlottat életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélte, ketten 20 év fegyházbüntetést kaptak, több vádlottra 1 év és 18 év közötti szabadságvesztést rótt ki.

2013.06.12 15:45MTI
Fotó: MTI

Megkezdődött a diósdi maffiaper néven ismertté vált bűnügy felülvizsgálati tárgyalása szerdán a Kúrián. Az ügy korábbi 41 vádlottja közül 14-en fordultak felülvizsgálati kérelemmel a bírósághoz.

A Kúriának lényegében azt kell megállapítania, történt-e törvénysértés az eljárások során. A bíróság a szerdain kívül még további négy tárgyalási napot tűzött ki, az utolsót június 24-ére.

Az ügyben eljárt bíróságok a - felülvizsgálati eljárásban érintett - terhelteket bűnösnek mondták ki emberölés, lopás, rablás, orgazdaság, zsarolás, súlyos testi sértés, rongálás, valamint lőfegyverrel, lőszerrel visszaélés bűntettében. A terheltek a bíróság szerint 1998 és 2005 között bűnszervezetben követték el a bűncselekményeket.

Az első tárgyalási napon a Kúria ismertette a másodfokon eljáró Győri Ítélőtábla 2012. március 22-ei jogerős ítéletét, amely nem változtatott az első fokon eljáró Pest Megyei Bíróság - büntetési tételeket érintő - döntésén, ám több cselekményt átminősített.

A Pest Megyei Bíróság az ügyben az egyik vádlottat életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélte, ketten 20 év fegyházbüntetést kaptak, több vádlottra 1 év és 18 év közötti szabadságvesztést rótt ki. A bűnszervezet irányításával vádolt testvérpárt, egyaránt 18 és fél év fegyházra ítélték.

Az első fokú döntés a vádlottak számlájára írt a 2000-es évek elején elkövetett, a Mol százhalombattai finomítóját 100 milliós nagyságrendben megkárosító olajlopásokat. Megállapította azt is, hogy a bűnszervezet több tagja miként jutott el a védelmi pénzek szedésétől a nagy tételű olajlopásig, a diósdi kettős gyilkosságig, valamint a pénzszállító autók és bankfiókok elleni támadásokig.

Az első fokon még 41 vádlottas ügy a fellebbviteli szakban 33 szereplősre "apadt".

A tárgyaláson az elítéltek is megjelentek; a bíróságra valamennyiüket bilincsben vezették be, ám az ülés idejére a bíróság a büntetés-végrehajtás őreivel levette azokat.

Az első tárgyalási napon, miután a bíróság ismertette a jogerős ítéletet, a védők terjeszthették elő felülvizsgálati indítványaikat. Az ügyvédek egyebek mellett arról beszéltek, véleményük szerint a bíróság törvénysértő ítéletet hozott, tévesen értékelte a bizonyítékokat, nem tartottak be eljárási szabályokat, és szerintük olyan vallomást is figyelembe vettek, mely időközben "megdőlt".

A tárgyalás csütörtökön további védők meghallgatásával folytatódik a Kúrián.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.