Történelem
Trianon emlékhelyet avattak Szécsényben
Emlékhelyet avattak a Trianon-emléknap alkalmából vasárnap a Nógrád megyei Szécsényben. A Jobbik Magyarország Mozgalom és a városi önkormányzat közös rendezvényén Apáti István, a Jobbik országgyűlési képviselője úgy fogalmazott: 1920. június 4. nem végállomás, csak egy megállóhely volt a magyar nemzet elpusztításának képzeletbeli vasútvonalán.
Nézze meg a Jobbik tüntetését >>>
Az ellenzéki politikus arról beszélt, hogy az országgal nem békeszerződést, hanem diktátumot írattak alá.
"Elrabolták a történelmi Magyarország területeinek kétharmadát, iparunk több mint hetven százalékát, több mint hárommillió magyar rekedt határokon kívül" - mondta, hozzátéve: előre kitervelten, nyereségvágyból, aljas indokból, különös kegyetlenséggel lemészároltak egy nemzetet.
Apáti István a Trianonhoz vezető okok közé sorolta, hogy 93 éve a magyarokat a területen élő kisebbségekkel, a románokkal, a szlovákokkal, szerbekkel, horvátokkal, ukránokkal uszították egymásra.
A képviselő párhuzamot vont a jelenkorral, mondván, a módszerek nem változnak. "Manapság a többségi nemzetet megpróbálják összeugrasztani a legnagyobb hazai kisebbséggel. Vannak olyan erők Magyarországon, akik nem átallanak titkosszolgálati eszközöket bevetve, sorozatgyilkosságokat megszervezve polgárháborús feszültséget szítani" - fogalmazott.
Ezek a valódi szélsőséges erők Magyarországon, amelyek ember és ember között etnikai, vérségi vagy vallási alapon próbálnak feszültséget kelteni - tette hozzá.
A megemlékezésen Stayer László (Fidesz-KDNP), Szécsény polgármestere elmondta: az önkormányzat tisztelettel adózva állt a Jobbik kezdeményezése mellé, hogy a nemzeti, települési összetartozás jegyében megépülhessen a Trianon emlékmű, amely szellemiségével is szimbolizálja, hogy a legtöbb konfliktus forrása, és azok megoldásának akadálya, "hogy azokat nem beszéljük meg, nem beszéljük ki".
A polgármester szavai szerint az emlékmű azt is üzeni: az alapkő arra kell, hogy legyen egy biztos pont az életben, és nem arra, hogy betörjék vele a szomszéd ablakát.
A ma Magyarországgal határos hét országot jelképezi az emlékművet körülvevő hét pad, középen a Szentkorona országát és a nemzetet szimbolizáló Trianon kereszt áll - mondta az emlékművet tervező Palotai Szilárd, a Jobbik Nógrád megyei elnöke, megyei önkormányzati képviselő. Ismertette: üzenete a közös megoldás keresése, az igazságtalan döntés felülvizsgálása, a magyarlakta területek helyzetének átértékelése.
A Szécsény belvárosában felavatott emlékhelyet Zolczer György ipolyverbói plébános szentelte fel.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06