Nemzetbiztonság

"Bármit megtennék a baloldalnak" - MSZP és az alvilág, Fidesz-feljelentés?

Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója az elmúlt húsz év egyik legsúlyosabb politikai botrányának nevezte az ügyet, amelyet "évekig próbáltak eltussolni".

2013.04.23 22:03MTI

Szakértői csoport vizsgálja a Fidesz kommunikációs igazgatójának tájékoztatása szerint, milyen bűncselekmények történhettek a Portik Tamás és Laborc Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) főigazgatója közötti megbeszélések során. Az ellenzéki pártok még több adat nyilvánosságra hozását kérik.

Szilvásy György, a Gyurcsány-kormány titkosszolgálatokat felügyelő minisztere szerint a találkozóknak semmiféle politikai motivációjuk nem volt, az ügy kiszivárogtatásának viszont annál inkább. Gálszécsy András, az Antall-kormány titokminisztere szerint viszont egyértelműen a baloldal segítése állt a találkozók középpontjában.

A Portik Tamás, az 1990-es évek olajszőkítési ügyleteiről ismert Energol Rt. egykori igazgatója és Laborc Sándor közötti két megbeszélésről készült hangfelvétel anonimizált leiratának titkosságát hétfőn oldotta fel az Alkotmányvédelmi Hivatal, azokat kedden feltették az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága honlapjára. Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója az elmúlt húsz év egyik legsúlyosabb politikai botrányának nevezte az ügyet, amelyet "évekig próbáltak eltussolni".

A kormánypárti politikus szerint ebből egyértelművé vált, hogy "az alvilág egyik vezére megpróbálta segíteni a baloldalt a 2010-es választási győzelemhez. Hozzátette továbbá, hogy szakértői csoport vizsgálja, milyen bűncselekmények valósulhattak meg a találkozókon elhangzottak alapján, s ha kell, ezt követően feljelentést tesznek.

Az MSZP szerint elfogadhatatlan, hogy bárki politikai céljai érdekében próbálja felhasználni a titkosszolgálatokat, vagy hogy bűnözőket biztasson ellenfelei lejáratására. Mesterházy Attila pártelnök elképzelhetetlennek tartja, hogy az MSZP ilyen eszközökhöz nyúljon, bárkit erre bátorítson, vagy akár csak olyan érzetet keltsen, amely miatt bárki úgy gondolhatja, ez segítséget jelent a szocialistáknak.

A Jobbik szerint a baloldal a külföldi tőkére és az alvilági körök segítségére alapozva próbálta megakadályozni a kormányváltást és megtartani hatalmát. Volner János, a párt frakcióvezető-helyettese felszólította a kormányt, hogy minél több adatot hozzon nyilvánosságra ezekről az ügyekről. Megjegyezte továbbá, hogy fel kell tárni annak hátterét, hogy kik és milyen mértékben voltak érintettek "az MSZP és az alvilág kapcsolatában", kik és mit tettek azért, hogy az MSZP a 2010-es választások után is meg tudja őrizni a hatalmát.

Az LMP ugyancsak tovább vizsgálná a találkozók hátterét, mert szerintük nincs kizárólagos bizonyíték arra, hogy egyedi esetről lenne szó. Mile Lajos, a nemzetbiztonsági bizottság tagja emlékeztetett: tavaly kezdeményezték, hogy a bizottság tűzze napirendjére az alvilág és a titkosszolgálatok közötti lehetséges kapcsolatrendszer feltérképezését, ezután jött létre az a vizsgálóbizottság, amelyik megállapította, hogy a dokumentumok minősítésének feloldása nem tartalmaz kockázatokat.

Vadai Ágnes, a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíciót független országgyűlési képviselője az MTI-nek elmondta zagyvaságnak tartják a hétfőn nyilvánosságra hozott név nélküli leiratokat. Az ellenzéki párt arra szólította fel a kormányt, hogy anonimizálás nélkül tegye közzé a teljes és valós dokumentációt.

A Párbeszéd Magyarországért (PM) rendkívüli parlamenti ülést kezdeményez annak érdekében, hogy kiderüljön, az elmúlt 23 évben hogyan fonódhatott össze egymással az alvilág és a titkosszolgálatok, valamint az alvilág és a politika - jelentette be Jávor Benedek, a PM társelnöke.

Szilvásy György volt titokminiszter az MTI-nek azt mondta: a találkozóknak semmiféle politikai motivációjuk nem volt. Ezt szerinte bizonyítja, hogy a titkosszolgálati eszközökkel szerzett információkból semmit nem használt fel az akkori kormány politikai riválisai lejáratására. Megjegyezte ugyanakkor: az ügy közéleti felhasználása, a jegyzőkönyvek nyilvánosságra hozásának időzítése aligha magyarázható bármiféle szakmai indokkal, sokkal inkább politikai érdekeket látszik szolgálni.

Gálszécsy András volt tárca nélküli miniszter, aki a felvételek nyilvánossá tételének lehetőségét vizsgáló szakértői bizottság vezetője volt, a Lánchíd Rádiónak azt mondta: a titkosszolgálat által 2008-ban rögzített hangfelvételek leirataiból meg lehet ismerni, hogy Portik mit szeretett volna elérni, és mit ajánlott cserébe. Az egykori titokminiszter a műsorban a második beszélgetés végére hívta fel a figyelmet, amikor a résztvevők arról beszéltek, Portik milyen segítséget tud adni ahhoz, hogy a 2010-es választásokat a baloldal nyerje, és Laborc ezt miként fogadja el.

Elérhető a leirat

Laborc Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal akkori főigazgatója 2008-ban kétszer találkozott Portik Tamással, az 1990-es évek olajszőkítési ügyleteiről ismert Energol Rt. egykori igazgatójával azért, hogy a Portiktól származó terhelő információkat elsősorban a nyilvánosság előtt felhasználja - derült ki a 2008 júniusában a titkosszolgálat által rögzített hangfelvételek anonimizált leirataiból, amelyet azután hoztak nyilvánosságra a parlament.hu-n kedden, hogy a dokumentumok titkosságát az Alkotmányvédelmi Hivatal hétfőn feloldotta.

A hangfelvételek leirataiból kiderül, hogy Portik Tamás félt a kormányváltástól, és mindent megtett volna, amit kérnek tőle. A találkozókra vendéglátóhelyeken került sor, amelyeken rajtuk kívül még két másik ember is részt vett. Az elsőn Portik Tamás azt állította, hogy az általa jobboldali rendőrségnek nevezett Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) többször is arra akarta rávenni, hogy baloldali politikusok és mások ellen valljon, "a régi olajügyek és bármi más terén".

Részletesen ismertetett egy esetet, amely szerint az NNI-t korrumpálta a szervezett bűnözés. Utalt arra, hogy ezzel és a rendőrség megkereséseivel kapcsolatban kérné Laborc Sándor segítségét. Portik Tamás többször kitér arra, hogy elkötelezett a baloldal mellett. A 2006-ig tíz évig külföldön élő Portik arról is beszélt, hogy mivel tudná támogatni a baloldalt. "Erős baráti körét" és több internetoldalát felajánlja; az utóbbiakkal kapcsolatban úgy fogalmazott: azokon keresztül "durván 2,5-3 millió emberhez" jut el, a kétmillió regisztrált tag "talán így választások környékén nem jön rosszul".

Laborc Sándor a Portik Tamás kezdeményezésére létrejött találkozón azt mondta: "Szeretnénk rendet. És ha ebben közös nevezőt találunk, az nagyon jó lenne." Többször hangsúlyozta, hogy nem lehet tudni, "mit lehet kihozni" ebből az együttműködésből. A június 23-ai első találkozón a résztvevők hosszan beszélgettek egyes befolyásos politikusokról, rendőri vezetőkről, közszereplőkről, a rendőrség állapotáról, korrupciós ügyekről, kétes üzletekről. Szóba kerültek a móri bankrabláshoz fűződő rendőrségi nyomozás ellentmondásai és Fenyő János médiavállalkozó 1998-as meggyilkolása is.

Laborc Sándor, miután egyedül maradt kísérőjével, megjegyezte: Portik "nagyon jól tudja, hogy ha a másik oldal győz, akkor neki annyi". A június 26-ai találkozón négyen vettek részt a leirat szerint. Ekkor Laborc Sándor elmondta, milyen típusú információkat vár Portiktól: "alapvetően az a felület érdekel, ahol a politikusok, bírók, ügyészek valamilyen módon befolyásolva vannak." Portik hozzátette: "esetleg rendőrök", amivel a nemzetbiztonsági hivatal vezetője egyetértett.

Laborc részletezése szerint bármi jó, ami "gyorsan fogható és körbejárható". Így folytatta: "ez bármelyik felület, tehát érdekes az, amikor megpróbálja befolyásolni a döntéshozókat, ez a kábszerrel (…), médiafelülettel, akár kupiba elvinni (...) Minden ilyen dolog érdekel, és bárkire". Portik kérdésére, hogy készüljön-e felvétel a "kuplerájban", azt válaszolta: "ez egy jó megoldás".

Laborc Sándor hangsúlyozta, nem abban érdekeltek, hogy az információkat "eltegyék". "Ha valamit elkezdünk, akkor végig fogjuk csinálni" - tette hozzá. Kiemelte, hogy a terhelő információkat nem saját célokra használnák fel, a cél azokat "bevinni a közéletbe". A megbeszélésen felmerült, hogy ha olyan információ kerül a látóterükbe, amelynek a nyilvánosságra hozatala "kockázatos" - mint az, hogy kinek ment pénz a politikai szférában -, akkor azt nem "viszik be a rendszerbe". Portik megjegyezte: "dolgozni kell, és ha bejön tízből egy, már megéri". Laborc Sándor elmondta: egyértelművé teszik, hogy mi az, amibe nem tudnak "belenyúlni". De, mint hangsúlyozta, "nincsenek tabuk".

Portik Tamás a találkozón beszámolt a korábbi alkalommal is említett, az NNI és a szervezett bűnözés kapcsolatára utaló esetről, beszélt arról, hogy be akarták szervezni besúgónak. Megnevezett egy szerinte korrupt bírót, valamint megemlítette a Központi Bűnüldözési Igazgatóság egy dolgozóját, akinek havi egymilliót fizetett. Hozzáfűzte: "1-1 milliót mindig adtunk rendőröknek, vámosoknak, meg hát önöknek". Arról is beszámolt, hogy ő elsősorban azért ismeri a főügyészt, mert az "világéletében hajtotta a Rákóczin a prostikat". Portik Tamás hangsúlyozta, nem ért egyet a jobboldallal. "Sem a szívem, sem a lelkem nem húz oda, mindig is a baloldalnak dolgoztam" - hangsúlyozta. Aláhúzta: "amit önök mondanak, én bármit százötven százalékig elhatároztam…

Nem hiszem, hogy tudnak olyat kérni, amit ne tennék meg". Arról is beszélt, hogy ha a 2010-es választásokon nem az MSZP nyer, akkor "az első dolog az lesz, hogy engem el akarnak vinni". A titkosszolgálat vezetője erre úgy reagált: akkor lehet, hogy őt is. Portik felvetésére, hogy mi lesz akkor, ha a Fidesz győz a választásokon, Laborc Sándor azt mondja: "még mielőtt bármi lenne itt, helyre kell rakni a dolgokat."

A találkozón Laborc Sándor megadott egy telefonszámot Portiknak, amin tarthatják a kapcsolatot, de a hivatalvezető arra utasítja Portikot, hogy csak a jövőbeli találkozókat beszéljék meg azon keresztül, vagy sürgős esetben használják, "virágnyelvet" használva.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.