Egy 5.000 fős menekülttáborban dolgoztak

Hazaérkeztek Mianmarból a magyar misszió tagjai

Hazaérkezett mianmari kiküldetéséből a magyar missziós csoport nyolc tagja csütörtökön; a Magyar Református Szeretetszolgálat és a Debreceni Egyetem Különleges Orvosi Mentőcsoport (DEKOM) munkatársai tíz napot töltöttek a katasztrófa sújtotta országban.

2008.06.26 12:58MTI

Késmárky András, az egyetem mentőcsoportjának elnöke, a burmai misszió vezetője a megérkezést követően a Ferihegyi repülőtéren tartott sajtótájékoztatón elmondta: egy 5.000 fős menekülttáborban dolgoztak; a kiküldetés ideje alatt mintegy 800 embert láttak el. A csoport tagjait a mianmari kormány elismerésben részesítette. 

A hat orvosból és két segítőből álló csoport a természeti csapás által leginkább sújtott övezetben, az Iravádi folyó deltavidékén teljesítette missziós feladatát, amelynek során mintegy 7 millió forintnyi - fél évre elegendő - gyógyszert osztottak szét. A sebészeti és a belgyógyászati esetek mellett sürgősségi ellátásban is részesíteni kellett a menekülteket - részletezte a misszió vezetője. 

A  magyar csoport azt tapasztalta: a délkelet-ázsiai ország kormánya (a katonai junta) mindent megtesz, hogy kezelje a Nargis nevű ciklon május eleji pusztítása után kialakult helyzetet. "Nagyon lassan megy az ellátás - a betegellátás és a segélyezés az országban - viszont szervezettebb, mint amiről hallani lehetett az első hetekben" - jelentette ki Késmárky András. "A mi sátorkórházunk előtt egész nap (az orvosok hét napig dolgoztak ott) kígyózó sorok voltak, tehát nagyon nagy szükség volna arra, hogy a mianmari kormány más mentőcsapatokat is beengedjen az országba" - tette hozzá. Fodor Gusztáv, a szeretetszolgálat főkoordinátora elmondta: sokat segítette a munkájukat, hogy a Külügyminisztériumtól olyan ajánlást kaptak, amelyet a mianmari hatóságok nagyon komolyan vettek.
 
"Szinte diplomataként kezeltek minket az országban" - mondta, majd hozzátette: végig megfigyelés alatt voltak. A május elején történt természeti csapásban mintegy 134 ezer ember meghalt vagy eltűnt Mianmarban. Ezt követően a szeretetszolgálat és a DEKOM közös csoportja a katonai kormányzat egyedülálló gesztusa révén utazhatott a katasztrófa sújtotta területre, ugyanis Közép-Európából eddig egyetlen orvos csoportot sem engedtek be az országba.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.