Szakmai hátterének kidolgozására
Tanfelügyeleti rendszer - 250 millió forintos uniós forrás
Öt év alatt minden pedagógus munkáját ellenőrzik majd a szeptembertől induló új tanfelügyeleti rendszer keretében. A teljes szakmai háttér kidolgozására uniós források bevonásával mintegy 250 millió forintot fordítanak.
2013.03.26 15:08MTIHoffmann Rózsa köznevelésért felelős államtitkár kedden budapesti sajtótájékoztatóján az MTI kérdésére elmondta: nem egyszeri ellenőrzésről van szó, hanem folyamatosan vizsgálják majd a köznevelésben folyó munkát. Most úgy látják, hogy mintegy háromezer tanfelügyelőre lesz szükség, de a végső szám augusztus végére derül ki, és alapvetően függ a pedagógusok létszámától. Utóbbiról májusra lesznek adatok - jelezte.
A tanfelügyeleti rendszer ismételt meghonosítása fontos lépése a köznevelési rendszer minőség alapú átalakításának - emelte ki Hoffmann Rózsa, hozzátéve: Európa 16-20 országában van hasonló ellenőrzés. Az új rendszer objektív, országosan egységes metódus alapján működik majd, biztos információkat nyújtva az oktatás szereplőinek az intézményekben folyó pedagógiai munkáról.
A korábbi rendszer 1985-ben szűnt meg, és egy 14 évvel későbbi felmérés már komoly űrt jelzett a közoktatás rendszerében: az érintettek 81-84 százalék jelezte, hogy szükség van ellenőrzésre.
Szakál Ferenc Pál, az Emberi Erőforrások Minisztériumának főosztályvezetője arról beszélt, hogy a pedagógiai munka előmozdítása a fő cél, és nem a hibák kereséséről, hanem az értékek fejlesztéséről szól majd az új rendszer. Nem cél a szankció, a büntetés, egy-egy ellenőrzés értékeléssel zárul majd - jelezte. Az intézményeknek öt évre szóló fejlesztési tervet kell készíteniük, amelyet a fenntartónak is meg kell küldeni.
Az értékelés során általános pedagógiai szempontokat, a Nemzeti alaptantervben felsorolt célok megvalósulását és az intézmény saját pedagógiai programját veszik figyelembe. Ellenőrzik majd a pedagógusok és az intézmények munkáját egyaránt - fejtette ki.
Maus Pál, az Oktatási Hivatal Programigazgatóságának szakmai vezetője kiemelte: a több mint 150 ezer pedagógus ellenőrzése komoly kapacitást igényel, és ennek meghatározása a projekt feladata.
A tanfelügyeleti standardok kidolgozása már lezárult, a szakértői képzések március 13. és június 30. között zajlanak. A kutatók a végső eszközrendszert június végéig dolgozzák ki.
A programhoz kapcsolódó kutatásokat a Qualitas T&G Tanácsadó és Szolgáltató Kft. és a Kodolányi János Főiskola konzorciuma valósítja meg mintegy 800 pedagógus, 50 intézmény és 100 szakértő bevonásával.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06