Az ügyészség fellebbezett
Tábornokok vesztegetési pere: felmentettek tizenöt vádlottat
A vádirat szerint a vádlottak - honvédségi intézmények vezetői és alkalmazottjai - 2002 és 2010 között több mint kétszázmillió forintot kértek, illetve kaptak a tárcának beszállító vagy arra pályázó cégektől.
2013.02.28 19:32MTIFelmentette az úgynevezett tábornokper tizenöt vádlottját - részben bűncselekmény, részben pedig bizonyítottság hiányában - a költségvetési szerv önálló intézkedésre jogosult dolgozója által bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett vesztegetés és más bűncselekmények vádja alól csütörtökön a Kaposvári Törvényszék Katonai Tanácsa. Az ítélet ellen az ügyészség fellebbezett.
A Budapesti Katonai Ügyészség tizenhét ember ellen emelt vádat, amelyet - a szervezeti átalakulás után - a Központi Nyomozó Főügyészség képviselt. A vádirat szerint a vádlottak - honvédségi intézmények vezetői és alkalmazottjai - 2002 és 2010 között több mint kétszázmillió forintot kértek, illetve kaptak a tárcának beszállító vagy arra pályázó cégektől.
Két vádlott esetében elkülönítve tárgyalják tovább az ügyet. Egyikük betegség miatt folyamatos kezelésre szorul, és az ő vallomása érintheti a másik vádlottat is.
Ifkovics Béla bíró - aki két és fél órán keresztül olvasta fel az ítéletet és az indoklást - a vádiratot hiányosnak, a bizonyítékokat ellentmondásosnak és feltételezéseken alapulónak nevezte. Éles kritikával illette az ügyészség munkáját, különösen azért, mert a vád zöme O. J. dandártábornok törvényellenesen megszerzett vallomásán alapult, amely így nem használható fel bizonyítékként.
A három dandártábornokot, hat ezredest és két alezredest is érintő ügyben az első-, a másod- és a harmadrendű vádlottat bűncselekmény hiányában, a többit bizonyítottság hiányában mentették fel. A másodrendű vádlott Fapál László, a Honvédelmi Minisztérium egykori közigazgatási államtitkára volt.
Az ügyész a vádlottakra különböző mértékű szabadságvesztést (fegyházat és börtönt), rendfokozatban visszavetést, illetve lefokozást, továbbá pénzbüntetést indítványozott. Az ítélethirdetés után az ügyész jelezte fellebbezési szándékát, kérve az ügyben bűnösség és büntetés megállapítását, így az ítélet nem jogerős.
Az elsőfokú bíróság 2,11 millió forintos bűnügyi költséget állapított meg, ezt az államnak kell kifizetnie, míg a vádlottak ügyvédjeinek több mint kétmillió forintos munkadíját a honvédelmi tárcának kell állnia.
Zamecsnik Péter, az elsőrendű vádlott, L. I. A. védője az MTI-nek az ítéletre reagálva azt mondta, nagy örömmel tölti el, hogy "ebben az országban a bíróságok még úgy működnek, ahogy működniük kell" és a bíró felhívta a figyelmet az "ügyészi törvénytelenségekre."
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
- 12:31 Ferenc pápa a szombat esti virrasztás előtt megjelent a Szent Péter-bazilikában
- 10:30 Kilencen sérültek meg az M7-esen a Pázmándnál történt balesetben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06