Weinek Leonárd és Magyar Bálint is távozott

Megválasztották a szabad demokraták 12 ügyvivőjét

Megválasztották az SZDSZ 12 ügyvivőjét a párt szombati, budaörsi rendkívüli tisztújító küldöttgyűlésén. A posztokra 27-en pályáztak, de csak két új tag került be. A testület két új tagja Gulyás József, a párt országos tanácsának elnöke és Csőzik László, az SZDSZ Új Generáció volt elnöke.

2008.06.07 18:19MTI

A testületből távozott Weinek Leonárd, zuglói polgármester illetve Magyar Bálint. Utóbbi nem is jelöltette a tisztújításon. Az SZDSZ ügyvivői testületének a névsora a következő: Kóka János, Béki Gabriella, Demszky Gábor, Világosi Gábor, Wittinghoff Tamás, Horn Gábor, Szent-Iványi István, Eörsi Mátyás, Gusztos Péter, John Emese, Gulyás József és Csőzik László.

A testületnek, az SZDSZ alapszabálya alapján az ügyvivőkön kívül automatikusan tagjává válik a párt elnöke, Fodor Gábor. Fodor Gábor azt mondta az eredmény bejelentése után: ez az a csapat, amely azért fog dolgozni, hogy az SZDSZ hitelesen és sikeresen képviselje a programját.

Nyugati hírügynökségek szerint ez közelítheti egymáshoz az SZDSZ-t és az MSZP-t

A nagy nyugati hírügynökségek az SZDSZ élén történt szombati vezetőcserét, Fodor Gábor elnökké választását egyöntetűen úgy értékelik, hogy az közelítheti egymáshoz az SZDSZ-t és az MSZP-t. A Reuters brit hírügynökség budapesti keltezésű beszámolójában azt írja, hogy ez a fejlemény megnyitja az utat a tárgyalásokhoz a hatalmon lévő szocialistákkal kisebbségi kormányuk támogatásáról.

A döntés véget vet a hónapok óta tartó harcnak a két elnökjelölt között, s lehetővé teszi, hogy az SZDSZ immár az MSZP-vel folytatandó, várható megbeszélésekre koncentráljon olyan törvényekről, mint például az adózás vagy a költségvetés. "Elemzők azt mondják, hogy Fodor megválasztása - aki barátságosabb maradt a szocialistákkal szemben mint Kóka - megnöveli az esélyét annak, hogy a kormány támogatást kapjon a liberális SZDSZ-től ezen törvényekhez, még akkor is, ha valószínűtlen, hogy a párt visszatérjen a koalícióba" - írja a Reuters.

A hírügynökség egyben idézi Szomszéd Orsolyát, a Vision Consulting politikai elemzőjét, aki szerint "Fodor esetében a szocialisták úgy érzik majd, hogy a két párt ismét konvergálhat". Az AFP francia hírügynökség úgy látja: az új elnök megválasztása újbóli közeledést jelenthet a két párt között. "Kampánya során Fodor többször is jelezte, hogy a liberálisok visszatérhetnek a koalícióba, feltéve, hogy új program lesz és új személyek. Miközben Kóka kizárt bármiféle esetleges visszatérést" - olvasható a jelentésben.

Az AP amerikai hírügynökség szerint Fodor megválasztása növelheti annak esélyét, hogy az SZDSZ visszatér a koalícióba a szocialistákkal, illetve támogatja majd a kormány egyes politikáit, miközben ellenzékben marad. "Mindkét SZDSZ-es elnökjelölt azt mondta, hogy nem akarja újra helyreállítani a koalíciót Gyurcsánnyal. De megfigyelők szerint Fodor valószínűleg hajlamosabb lenne egy kompromisszum elérésére a szocialistákkal, különösen, ha a kormányzó párt új miniszterelnököt jelölne" - szögezi le a hírügynökség.

Fodor tárgyalást kezdeményez a pártvezetőkkel

Fodor Gábor, az SZDSZ új elnöke tárgyalást kezdeményez a parlamenti pártok vezetőivel Magyarország jövőjéről. A politikus erről a megválasztását követően tartott sajtótájékoztatón beszélt Budaörsön szombaton. Mint mondta, az MSZP-vel szeretné áttekinteni, hogy a kisebbségi kormány milyen javaslatok mentén akarja vezetni az országot.

Fodor Gábor hangsúlyozta: szeretné, ha egyetlen SZDSZ-es sem érezné magát vesztesnek a választás után. Úgy fogalmazott, az lenne a jó, ha a különböző táborok képviselői egységesen SZDSZ-esként mennének haza. Hozzátette, szeretne együtt dolgozni Kóka Jánossal is. A szoros eredmény - a két szavazatnyi különbség - szerinte azt jelenti, hogy valódi választás történt, igazi programok versengtek egymással.

Fodor Gábor beszélt arról is, hogy első munkanapján hozzálát a párbeszéd és a nyitás programjának megvalósításához. Szavai szerint az SZDSZ olyan párt lesz, amely az ország érdekében hozza meg döntéseit, de ezek közül nem mindegyik lesz könnyű.

KDNP: Fodor Gábor lehetőséget jelent

A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szerint Fodor Gábor SZDSZ-elnökké választása azt jelenti: megnyílt a lehetőség a párt előtt ahhoz, hogy visszatérjen a rendszerváltozáskori alapjaihoz - összegezte a KDNP véleményét a párt szóvivője szombaton. "Az, hogy az SZDSZ rendkívüli küldöttgyűlése Fodor Gábort választotta meg pártelnöknek, azt jelenti, hogy megnyílt az út a liberálisok előtt ahhoz, hogy visszatérjen párt a rendszerváltozáskori alapjaihoz" - mondta Halász Zsuzsa az MTI-nek azt követően, hogy kihirdették az elnökválasztás eredményét.

Azzal kapcsolatban, hogy Fodor Gábor csak két szavazattöbbséggel nyert, a szóvivő azt mondta: ilyen szoros eredmény után nagy kérdés, marad-e az eddig tapasztalt belháború a liberálisoknál, tud-e az új elnök, Fodor Gábor belső egységet teremteni. Halász Zsuzsa hozzátette: az nehézséget jelenthet a megválasztott elnöknek, hogy míg Kóka János korábban kormánypárti pártelnökként tudta vesztes ellenfelét miniszteri pozícióval ellentételezni, addig erre most Fodor Gábornak nincs lehetősége.

A KDNP úgy véli - tolmácsolta pártja véleményét Halász Zsuzsa - az, hogy Fodor Gábor mennyire lesz sikeres elnök, függ attól, hogy milyen ügyvivői testület áll majd mögötte.

Gyurcsány: az MSZP nyitott a további együttműködésre

Az MSZP továbbra is partnernek tekinti az SZDSZ-t, és nyitott a további együttműködésre - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, az MSZP elnöke szombaton az MTI-nek. Az MSZP elnöke és elnöksége gratulál az SZDSZ megválasztott elnökének - közölte a kormányfő. Jó, sikeres és eredményes munkát kívánunk Fodor Gábornak - fűzte hozzá. Gyurcsány Ferenc úgy fogalmazott: "továbbra is partnernek tekintjük a Szabad Demokraták Szövetségét, és nyitottak vagyunk a további együttműködésre".

Kóka János: az eredmény jogszerű és tiszta

A verseny lezárult, az eredmény teljesen jogszerű és tiszta, az SZDSZ elnöke Fodor Gábor. Szeretném, ha mindenki ehhez alkalmazkodna a jövőben, én is ezt fogom tenni és együtt fogunk dolgozni a párt érdekében - mondta az SZDSZ elnökválasztási eredményének kihirdetése után újságíróknak Kóka János volt elnök szombaton Budaörsön. Hozzátette: hétfőn leülnek Fodor Gáborral és arról beszélnek: miként tudják egyesíteni erőiket ahhoz, hogy az SZDSZ biztosan bekerüljön az európai és a magyar parlamentbe. "Mindenről meg fogunk állapodni és együtt fogunk működni, én ezt fogom ajánlani az elnöknek" - mondta Kóka János.

A szabad demokraták volt elnöke szerint a következő napok arról fognak szólni, hogy megállapodnak a politika tartalmáról és együtt vágnak neki az európai parlamenti és az országgyűlési választásoknak. Arra a kérdésre, hogy milyen poszton szeretne dolgozni a párton belül, azt mondta, hogy hétfőtől arról fognak beszélni Fodor Gáborral, hogy miként tudják közösen megerősíteni az SZDSZ-t és akkor majd eldől, hogy miként képviselik azt a politikát, ami a legsikeresebb lehet a liberális párt számára.

Arra a felvetésre, hogy ha az ő támogatói kerülnek többségbe az ügyvivői testületen belül, az miként módosítja elképzeléseit, azt mondta, hogy ezentúl nem aszerint képviselik az SZDSZ politikáját, hogy ki ki mellett foglalt állást, hanem az alapján, hogy mi a legjobb a szabad demokratáknak.

Az MDF a párt belügyének tekinti az elnökválasztást

Az MDF a liberális párt belügyének tekinti, hogy kit választ magának pártelnöknek - mondta Hock Zoltán, az MDF elnökhelyettese szombaton az MTI-nek, azután, hogy az SZDSZ rendkívüli tisztújító küldöttgyűlése Fodor Gábort választotta meg a liberális párt elnökének. Az MDF azt várja az SZDSZ tisztújításának befejezésétől, hogy "a meglehetősen ellentmondásos nyilatkozatokkal terhelt belső SZDSZ-es kampány után" végre őszinte válaszokat kaphatnak az emberek azokra a kérdésekre, hogy a liberális párt ténylegesen kilépett-e a koalícióból, ténylegesen valódi ellenzéki pártként működik-e a jövőben - mondta az ellenzéki politikus.

Hozzátette: az MDF választ vár arra is, hogy a liberális párt adott esetben támogat-e majd olyan ellenzéki törekvéseket, melyeket az elmúlt időszakban nem támogatott. Példaként hozta fel az SZDSZ által nem támogatott elképzelésekre az adóreformot, valamint az egykulcsos személyi jövedelemadó bevezetését. Hock Zoltán úgy fogalmazott: az MDF kíváncsi arra is, hogy az SZDSZ hajlandó lesz-e majd szavazatát adni egy jelentős kiadáscsökkentési programhoz.

Hegyi Gyula: ha az MSZP nem lesz erősebb, akkor mindegy, ki az SZDSZ elnök (Bővebb cikk a témában! )

Hegyi Gyula szocialista európai parlamenti képviselő azt mondta: az MSZP-nek meg kell erősödnie, és most azzal kell foglalkoznia, hogy az elveszített szavazókat visszaszerezze és kevésbé fontos, hogy mi történik a volt koalíciós pártban.

A Fidesz kész egyeztetni az SZDSZ új elnökével az előrehozott választásról (Bővebb cikk a témában!)

A kisebbségi kormányzás ellentétes Magyarország érdekével, és tisztességtelen is az országgal szemben. A kisebbségi kormányzás miatt egyre mélyül a gazdasági, szociális válság, ezért az ország érdeke az, hogy minél előbb előrehozott választásra kerüljön sor. A Fidesz készen áll arra, hogy egyeztessen az SZDSZ új elnökével az előrehozott választásról. Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.