NATO-konferencia

Németh Zsolt: a békepartnerségi program segíti a biztonság megteremtését

Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára szerint a NATO békepartnerségi programja hasznos eszköz, hiszen hatékonyan segíti a szövetség céljainak elérését, a biztonság megteremtését.

2012.11.22 14:30MTI

Az államtitkár a XVI. nemzetközi NATO-konferencián csütörtökön az Országházban azt mondta, a partnerek bevonása már nem kivétel, hanem szabály lett a NATO műveleteiben, hiszen felismerték: a nemzetközi kihívásokat csak szoros együttműködésben lehet kezelni, csak így lehet a rendelkezésre álló forrásokat a legjobban kihasználni.
   
Úgy fogalmazott, a NATO békepartnerség azért is hasznos, mert egy közös "biztonsági kultúra" kialakítását, megerősítését segíti, így az országok hatékonyabban háríthatják el a fenyegetéseket. A partnerségi program emellett ösztönzi a kapcsolatépítést az euroatlanti régión kívüli országokkal, így alkalmat nyújt a szélesebb körű eszmecserére - hangsúlyozta.
   
Emlékeztetett arra: annak idején a NATO partnerségi programja tette lehetővé, hogy Magyarország a közép-európai térségben az elsők között kapjon meghívást a szövetségbe.
   
Balla Mihály (Fidesz), az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke beszédében kiemelte, a jelenlegi gazdasági válságban is fontos a hadiképességek megtartása, bár a források szűkösebbek. Minden országnak meg kell találnia a helyzetére legmegfelelőbb megoldást, ahogyan azt Magyarország is teszi - tette hozzá.
   
Mint mondta, a NATO jövőjét rengeteg külső tényező befolyásolja, így például Kína törekvése a hadserege modernizálására, az amerikai-orosz viszony és az, hogy az Egyesült Államok a csendes-óceáni térségnek egyre több figyelmet szentel. A jövő kihívásai között említette, hogy miután a nemzetközi erők 2014-ben elhagyják Afganisztánt, lesz-e erejük a most szerveződő afgán biztonsági erőknek, hogy stabilizálják a helyzetet.
   
A világ nagyon átalakult Magyarország NATO-csatlakozása óta, a 2001. szeptember 11-i terrortámadásokkal például más biztonsági kihívások jelentek meg, és a következő ilyen fordulat az, hogy a kibertámadások egyre nagyobb fenyegetést jelentenek - vélekedett.
   
Kovács László (MSZP), a külügyi bizottság alelnöke arról beszélt, az EU és NATO hasonlít egymásra, hiszen mindkettő története a kihívások és azok sikeres megválaszolásának története, és mindig kicsit erősebben kerülnek ki a nehéz helyzetekből.
   
A NATO-nak eddig nagyon különböző kihívásokkal kellett szembenéznie - idézte fel, példaként említve egyebek mellett a Szovjetunió széthullását, a regionális konfliktusokat a Balkánon, az arab tavasz eseményeit és a terrorizmus elleni küzdelmet. Most azonban egy új, a NATO-n kívüli probléma jelentkezett: a gazdasági válság nehezíti meg a kihívások eredményes kezelését - közölte.

Kiemelte, az atlanti szervezet a chicagói csúcson is arra kereste a választ, hogy a gazdasági nehézségek idején, amikor nincs mód a védelmi kiadások növelésére, sőt sokszor még a szinten tartásukra sem, hogyan lehet garantálni a biztonságot, a védelmet, és elkerülni, hogy a gazdasági válságot egy biztonsági is kövesse. A tagállamok végül nem az olcsó, hanem a költséghatékony védelem mellett döntöttek, és elhatározták, hogy még szorosabbra fogják az együttműködésüket - mondta a politikus.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.