Tiszta levegőt a nyaralóknak!
Mobil levegő tisztaságmérő állomást telepít Balatonfüredre a zöldtárca
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium mobil mérőállomása június 1-jétől szeptember 30-ig Balatonfüreden, az Esterházy strandon óránként méri a levegő tisztaságát. A mért adatokat a veszprémi laboratórium dolgozza fel, és azok a környezetvédelmi tárca honlapján is nyomon követhetőek.
2008.05.29 19:00ma.huA mobil mérőállomás a legveszélyesebbnek számító anyagok - ózon, nitrogén oxidok, szállópor (PM10)- koncentrációját óránként méri, emellett olyan meteorológiai paramétereket is vizsgál, mint szélirány, szélsebesség, hőmérséklet, páratartalom, légnyomás, valamint a napsugárzás intenzitása.
A talajközeli ózon a levegőben levő kipufogógázból keletkezik a napfény ultra-ibolya sugárzásának hatására, így nyáron különösen oda kell erre figyelni. A mérőkészülék folyamatosan méri a levegő ózon koncentrációját,melyből 15 perces átlagokat képez. A mérési eredmények a mérőkocsiban elhelyezett számítógépes adatgyűjtőn keresztül GPRS átvitellel óránként kerülnek a Veszprémben levő adatgyűjtő alközpontba, ahol az adatok ellenőrzése történik.
Az adatok innen az Országos Adatgyűjtő Központba, innen pedig a KVVM aloldalát képező Országos Légszennyezettségi Mérőhálózatba kerülnek. (www.kvvm.hu/olm). Korábban a Balaton mellett nem volt mód légszennyezettség mérésére. A szolgáltatás közös együttműködés eredményeképpen valósult meg. A helyszínt a strandot üzemeletető Probio Zrt., az üzemeltetési költségeket Balatonfüred Önkormányzata, míg a működtetés szakmai felügyeletét a Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi, és Vízügyi Felügyelőség biztosítja.
A mobil mérőállomás telepítése közel 50 millió forintba került. A mobil mérőállomásról 2008. május 30-én 13.30-kor Balatonfüreden, az Esterházy strandon (Tagore sétány) háromoldalú együttműködési megállapodást ír alá a Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi, és Vízügyi Felügyelőség részéről Dr. Kling István igazgató, Balatonfüred Város Önkormányzata részéről Dr. Bóka István polgármester, a strand üzemeltetője, a Probio Zrt. Részéről pedig Somogyi László vezérigazgató.
A balatoni levegő mellett a tó vizének állapotáról is rendszeres tájékoztatást kaphatnak a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium honlapjára látogatók, emellett a minisztérium és a Balaton Szövetség Kékhullám zászlóval kitüntetett strandjain is kötelezően megtalálható lesz a víz minőségét is feltüntető információs tábla.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06