105 évet élt
Elhunyt Keszi Kovács László néprajzkutató, filmoperatőr
Életének 105. esztendejében elhunyt Keszi Kovács László néprajzkutató, filmoperatőr.
2012.08.28 12:57MTIA kutatót még augusztus 18-án érte a halál, temetése szeptember 17-én 13 órakor lesz a Fiumei úti temető szóróparcellájában - tudatta a néprajzi társaság. Keszi-Kovács László etnográfus 1908-ban született, az állattartás, a földművelés, a közlekedés kérdéseit kutatta, néprajzi filmezéssel foglalkozott és számos szakmai tudományos testület tagja volt több évtizeden keresztül.
A Néprajzi Múzeum muzeológusaként 1939-től útjára indította a magyar néprajzi filmezést, amelyben saját maga operatőrként és szerkesztőként is dolgozott, emellett számos magyar film, többek közt a Talpalatnyi Föld néprajzi szakértője is volt. Munkatársa volt többek között a Teleki Pál Tudományos Intézet (később Kelet-európai Intézet) Államtudományi Intézete Táj- és Népkutató Intézetének, a Néptudományi Intézetnek, a Szegedi Tudományegyetem Néprajzi Tanszékének, valamint tudományos főmunkatársa volt az MTA Néprajzi Kutató Csoportjának.
Finnországi tanulmányai hatására finn mintára dolgozta ki a Néprajzi Múzeum Etnológiai Adattára, valamint a Néprajzi filmes fényképtár struktúráját, és az ő nevéhez fűződik a finnugor kongresszusok alapötletének megvalósítása, és az 1960-as évek elején a finn-magyar kulturális kapcsolatok felélesztése és megerősítése. Csaknem másfél évtizeden át szerkesztette a Magyar Néprajzi Társaság tudományos folyóiratát, az Ethnographiát.
A Magyar Néprajzi Társaság 1991-ben Györffy István emlékéremmel tüntette ki, majd tiszteletbeli tagjává választotta, századik születésnapjára pedig egy dupla DVD-t jelentetett meg, amely a kutató Néprajzi Múzeum Filmarchívumában őrzött filmjeit és a róla készült portrékat tartalmazta. Az általa 1941-1944 között vezetett erdélyi Borsa-völgy néprajzi kutatás eredményeit összegző kandidátusi disszertációja szintén 100. születésnapján jelent meg az Európai Folklór Intézet kiadásában.
Emellett mind módszertanában, mind közölt anyagában korszakos jelentőségűnek tartják a kolozsvári hóstátiak temetkezéséről írt munkáját is. A kutató 2008-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjének polgári fokozatát vehette át.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06