Szijjártó türelmet és higgadtságot kér
Pálgium - Schmittugrászok, nyugi!
Nyugalomra, türelemre és higgadtságra kért mindenkit az államfő visszavont kisdoktori címe ügyében a miniszterelnök szóvivője.
2012.03.30 08:08MTISchmitt Pál lemondta pénteki programjait
Schmitt Pál köztársasági elnök lemondta részvételét péntekre meghirdetett programjain - tájékoztatott a Köztársasági Elnöki Hivatal.
Az előzetesen meghirdetettek alapján Schmitt Pál pénteken délelőtt udvariassági látogatáson fogadta volna Karl Viktor Erjavecet, a Szlovén Köztársaság külügyminiszterét, valamint szintén péntek délelőtt vett volna részt a XX. Magyar Innovációs Nagydíj ünnepélyes átadásán Budapesten.
A bécsi Künstlerhaus honlapja szerint az államfő nyitotta volna meg a kiállítóhely hétvégétől látogatható Munkácsy-kiállítást is.
Schmitt Pál államfő csütörtökön este érkezett vissza Magyarországra a Koreai Köztársaságban tett négynapos látogatása után.
A köztársasági elnök távollétében Tulassay Tivadar, a Semmelweis Egyetem rektora csütörtökön, az intézmény szenátusi ülését követően jelentette be, hogy visszavonják Schmitt Pál 1992-ben, a Testnevelési Egyetemen megszerzett kisdoktori címét. Az egyetem vezetője a döntést azzal indokolta, hogy az egykori kisdoktori tudományos munka nem felelt meg a szakmai, etikai kritériumoknak.
LMP-s aktivisták ülősztrájkba kezdtek a Sándor-palotánál
Pénteken 10 óra körül Dorosz Dávid országgyűlési képviselő több LMP-s és - elmondásuk szerint - nem a párthoz tartozó aktivista társaságában elzárta a Sándor-palota főbejáratát. Kijelentették, hogy ülősztrájkot kezdenek, amely addig tart, amíg Schmitt Pál köztársasági elnök le nem mond hivataláról.
A körülbelül egy tucatnyi tiltakozó öt, egy mozdulattal kibontható sátrat állított fel a Sándor-palota bejárata előtti kövezeten, egy részük azokra ült. Mögöttük többen is állnak, kezükben mindannyian táblákat tartanak. Ezeken többek között a "következmények nélküli ország", valamint a "Ha te maradsz, mi is" feliratok olvashatók. Közvetlenül az épület bejáratánál két aktivista egy három méter hosszú transzparenst feszített ki, amin egymás alatt olvashatóak az "Ország", illetve "Orbán" szavak, mellettük lényegesen nagyobb betűkkel a "szégyene" felirat.
Dorosz Dávid országgyűlési képviselő újságíróknak azt mondta, hogy Schmitt Pál doppingolt, mások munkájával doppingolta fel a karrierjét, ezért méltatlanná vált a köztársasági elnöki posztra, ezért itt az ideje, hogy lemondjon, illetve Orbán Viktor számára itt az idő, hogy "eltakarítsa Schmitt Pált, akit ő rakott a köztársasági elnök pozícióba".
Leszögezte, addig maradnak, amíg Schmitt Pál nem mond le vagy Orbán Viktor meg nem teszi a megfelelő lépéseket. Arra a felvetésre, hogy a kormányfő nem mondathatja le az államfőt, azt felelte, hogy a köztársasági elnök a Fidesz vezető politikusa volt, a Fidesz választotta államfővé és azt gondolja, nem kell ecsetelnie, hogy Orbán Viktor mekkora befolyást tud gyakorolni a Fidesz politikájára.

A tüntetők között zajlott az őrségváltás a Sándor-palotánál
A Sándor-palota előtt ülősztrájkot hirdető LMP-sek között zajlott le a 11 órás őrságváltás, a térre közben rendőrök érkeztek.
Annak ellenére, hogy az LMP aktivistái, illetve néhány hozzájuk csatlakozó nem LMP-s tüntető ülősztrájkot tart a Sándor-palota előtt, amelynek során azt követelik, hogy Schmitt Pál köztársasági elnök mondjon le, az épületben nem állt meg az élet.
11 órakor lezajlott a szokásos őrségváltás, habár a ceremónia nem teljes mértékben a megszokott keretek között zajlott: a palotaőröknek, akik a tüntetők mellett váltották egymást, meg kellett kérniük az egyik aktivistát, húzódjon kicsit arrébb, hogy a váltást és az ahhoz tartozó fegyverforgatási gyakorlatokat végre tudják hajtani a szuronyos puskákkal.
Az épületből többször is kijöttek munkások ablakokkal és sötétítő spalettákkal megrakott kiskocsit tolva, ugyanis cserélik a Sándor-palota nyílászáróit.
Tizenegy óra után néhány perccel a térre újabb rendőri erők érkeztek az egyébként is ott állomásozók mellé. Két rendőrségi mikrobusz és egy személyautó gördült be.
Gyurcsány: a demokratikus pártok közösen jelöljenek új államfőt!
Gyurcsány Ferenc szerint Schmitt Pálnak köztársasági elnökként órái, legfeljebb napjai vannak hátra, ezért róla "nem érdemes többet beszélni", a parlamenti képviselettel rendelkező demokratikus pártoknak már az új államfő megválasztásán kell gondolkodniuk.
A volt miniszterelnök, a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke pénteken sajtótájékoztatón azt mondta: mivel a Fidesz-KDNP képtelen volt egyedül alkalmas köztársasági elnököt választani, bár az ehhez szükséges többsége megvan az Országgyűlésben, erkölcsi értelemben elveszítette a jogát arra, hogy ismét az ellenzék egyetértése nélkül válasszon államfőt.
A DK ezért azt szorgalmazza, hogy Schmitt Pál utódját a kormánypártok és a demokratikus ellenzék - a szükséges konzultációk után - közösen jelölje és válassza meg. Ennek érdekében a párt hétfőn petíciót indít Közös elnököt a közös hazának! mottóval. Emellett - tudatta Gyurcsány Ferenc - jövő kedden nagygyűlést tartanak az elnöki hivatalnak otthont adó Sándor-palota előtt, ahol az emberek ugyancsak kinyilváníthatják akaratukat, hogy Orbán Viktor ne egyedül jelöljön államfőt.
Göncz Árpád 1990-es megválasztása óta a parlamenti többség minden esetben az ellenzékkel való egyeztetés nélkül választott államfőt, de amíg minden korábbi elnök képes volt arra, hogy az alkotmányos követelményeknek és a nemzet képviseletének eleget tegyen, az Orbán Viktor által jelölt "Schmitt Pál ebbe belebukott" - jelentette ki a DK elnöke.
Az MTI kérdésére úgy válaszolt: ha lesznek pártközi egyeztetések az új államfő személyéről, a DK ott fog jelölteket szóba hozni, és nyitott lesz mások jelöltjeire is, addig azonban "nem szabad emberek sorsával játszani".
Arra a kérdésre, hogy 2006-os őszödi beszéde után nem kellett volna-e lemondania, Gyurcsány Ferenc úgy válaszolt: beszéde "a továbbélő kádári hagyományokkal, és a mutyikkal, féligazságokkal terhelt rendszerváltozással való szembenézés kísérlete volt". Schmitt Pál ügye - folytatta - ezzel szemben "antiőszöd": a kádári hagyományok és a rendszerváltozás rossz hagyományainak folytatása.
Arra is emlékeztetett, hogy beszédének nyilvánosságra jutása után bizalmi szavazást kezdeményezett a parlamentben, és megkapta az országgyűlési többség bizalmát. "Schmitt Pálnak most hozzám hasonlóan a parlamenthez kell fordulnia lemondási nyilatkozatával, és kérnie kell a többség támogatását" - mondta, hozzáfűzve: a jelenlegi alkotmányos szabályok szerint ha az államfő benyújtja lemondását, az Országgyűlés azt elfogadhatja vagy maradásra, szándékának megmásítására kérheti az elnököt.
Tulassay Tivadar, a Semmelweis Egyetem rektora csütörtökön, az intézmény szenátusi ülését követően jelentette be, hogy visszavonják Schmitt Pál 1992-ben, a Testnevelési Egyetemen megszerzett kisdoktori címét. Az egyetem vezetője a döntést azzal indokolta, hogy az egykori kisdoktori értekezés nem felelt meg a szakmai, etikai kritériumoknak.
![]() | [2/3] | ![]() |
|
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06