Harminckét kezdeményezést utasított el az OVB

Nem szavazhatunk a pártok megszüntetéséről

Harminckét népszavazási kezdeményezést és két szervezet - egyházi elismerésre irányuló - népi kezdeményezését utasította el az Országos Választási Bizottság (OVB) szerdai ülésén.

2012.02.29 11:59MTI

A testület a népszavazási kezdeményezések egy részét "csomagban" tárgyalta, illetve utasította el, mert azok - álláspontja szerint - nem országos jelentőségű kérdések, így azokat nem lehet népszavazásra terjeszteni.
   
A kérdések között volt, amelyik arra irányult, hogy a globális felmelegedés miatt bekövetkező olvadás káros hatásaira kutatóintézetet hozzanak létre, és volt amelyik ahhoz kért volna társadalmi támogatást, hogy megszüntessék a pártokat "egy új világrend eljöveteléért".
   
Tucatnyi - elutasított - kezdeményezés a fogyasztóvédelmi törvény módosítására irányult; ezek többsége a Kínában gyártott termékek címkéin feliratot tett volna kötelezővé, melyeken egyebek mellett emberi jogi, vagy környezetvédelmi problémákra hívták volna fel a vásárlók figyelmét.
   
Négy - külön és érdemben tárgyalt - kérdés Magyarország Európai Unióból, a NATO-ból és a Nemzetközi Valuta Alapból való kilépési, illetve kiválási szándékára irányult. Ezeket az OVB azért utasította el, mert a kezdeményezések Magyarország Alaptörvényében felsorolt tilalmakba ütköznének.
   
Az OVB elutasította a "Szangye Menlai Gedün, a gyógyító buddhista közössége" elnevezésű szervezet népi kezdeményezését arra hivatkozva, hogy a kérdésben ellentmondás van. Az ülésen ezzel kapcsolatban elhangzott, hogy az Országgyűlés öt buddhista közösséget (egy soron) már egyházként ismert el.
   
A Magyarországi Szcientológiai Egyház egyesület egyházkénti elismerésére irányuló népi kezdeményezését is elutasította a testület 4 igen, 5 nem szavazattal arra hivatkozva, hogy a beadvány nem felelt meg a jogszabályi követelményeknek.
   
Az ülésen ismertették a Kúria elnökének válaszlevelét is; ebben Darák Péter arról tájékoztatta az OVB-t, hogy a testület népszavazási ügyekben hozandó döntései ellen oda érkező beadványokhoz megkövetelik az ügyvédi képviseletet, továbbá a 15 ezer forintos illeték befizetését.
   
Az OVB elnöke, Bordás Vilmos korábban azért kereste meg a Kúria elnökét, mert január 1-je óta az OVB - népszavazással kapcsolatos - döntéseivel szemben nem az Alkotmánybírósághoz, hanem a Kúriához lehet fordulni jogorvoslatért, és az OVB határozataiban tájékoztatást kell adni a döntéssel szembeni jogorvoslat követelményeiről.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.