Állítólag Gyurcsányt is elvitték

KÉPEK: rabszállítókba rángatják a képviselőket a rendőrök

Az LMP konfrontatív, de erőszakmentes új ellenállást hirdet az "Orbán-rendszer" politikájával szemben, az Országgyűlés falain kívül - közölte az ellenzéki párt pénteken.

NÉZZE MEG KÉPEINKET A PARLAMENT ELŐL - KATTINTSON! képgaléria

2011.12.23 09:44MTI

Az MSZP szolidáris a tüntetőkkel

Az MSZP szolidáris mindazokkal, akik az utcán demonstráltak - mondta pénteki sajtótájékoztatóján a párt elnöke, frakcióvezetője, miután képviselőcsoportjuk elhagyta az Országgyűlés plenáris ülését.

Mesterházy Attila ezt még azt megelőzően közölte, hogy frakciótársaival együtt bekapcsolódott volna az LMP Parlament előtt tartott demonstrációjába, ahonnan  több szocialista politikust, többek között őt és Lendvai Ildikót is előállították a rendőrök. A szocialista képviselőket rendőrautók vitték el a helyszínről.
   
Mesterházy Attila ezt megelőzően közölte: megkérte képviselőcsoportja frakcióvezető-helyetteseit, hogy menjenek el a rendőrségre, és "ha kell, akkor jelenlétükkel, jogi tudásukkal fejezzék ki szolidaritásukat frakció nevében".
   
Az is magától értetődik, hogy a délutáni demonstráción már a szocialisták is jelen lesznek - közölte. Fontosnak nevezte, hogy ezen minél többen részt vegyenek, függetlenül attól, hogy ki szervezi azt.
   
"Magyarországon ellenzéki összefogásra van szükség, minden demokratikus mozgalomra, pártra szükség van ahhoz, hogy meg lehessen menteni az országot a csődtől" - jelentette ki.
   
A demonstráción több politikust is előállítottak, többek között Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnököt.

Gyurcsány Ferencet kiengedték a Gyorskocsi utcából

Gyurcsány Ferenc a fogda előtt újságíróknak azt mondta: nagyjából egy órát vártak a folyosón, amikor egy - vélhetően - rendőrnyomozó kiállított egy "nyúlfarknyi papírt", amely arra volt jó, hogy kiengedjék őket. Ezen a papíron ők panaszt tettek a rendőri intézkedés ellen - tette hozzá.
   
Gyurcsány Ferenc szerint elismerés jár az LMP-nek azért, amit csinált. Mint mondta, az, hogy a demokratikus ellenzék pártjai szolidárisak voltak azokkal, akiket eljárás alá vontak, egy természetes politikai gesztus.
   
A DK elnöke közölte: a demokratikus nemzeti ellenállásnak ezek lesznek az építőkövei. Hozzátette, világos, hogy ez a kormány ezt nem fogja tudni csinálni; ma az LMP, míg holnap mások, civilek, szakszervezetek fognak elindulni, mert a "kormány rendszerével nem lehet együtt élni".
   
Gyurcsány Ferencen kívül már a DK többi előállított tagja, Vadai Ágnes, Molnár Csaba és Kolber István, valamint más ellenzéki képviselők is elhagyhatták a Gyorskocsi utcai épületet.
   
Péntek reggel LMP-s képviselők és aktivisták láncolták magukat a Parlamenthez vezető autóbejáratok egy-egy oszlopához, így az Országház ülésére érkezők nem tudtak autóval behajtani a területre. Az "Elég volt!" feliratú táblát tartó politikusok a Házban pénteken szavazásra váró jogszabályok, elsősorban a pénzügyi stabilitási és a választójogi törvény ellen tüntettek.
   
A rendőrség dél körülre a Parlament északi és déli kapujánál is feloszlatta a demonstrációt. A rendőrök több LMP-s és velük szolidáris MSZP-s képviselőt, valamint a Demokratikus Koalíció több tagját, köztük Gyurcsány Ferenc volt kormányfőt is előállították a helyszínről.
   
A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) tájékoztatása szerint a rendőrség összesen 26 embert állított elő az Országgyűlés épülete előtt tartott demonstrációról, az ő elszámoltatásuk és a jogállásuk tisztázása folyamatban van.
   
A közlemény szerint az Országgyűlés épülete elé, több helyszínre bejelentett demonstráció résztvevői és a hozzájuk csatlakozók közül többen leláncolták magukat a Parlament kapui elé, ezzel megakadályozva a be- és a kiléptetést, az Országgyűlés ülésének zavartalan megkezdését. "A demonstráció fő szervezője a cselekménytől elhatárolódott" - tette hozzá a BRFK.
   
A rendőrség úgy fogalmazott: tekintettel arra, hogy a demonstráció résztvevői akadályozták a személyek szabad mozgását, és a rendőri felszólításoknak nem tettek eleget, alapos gyanú merült fel arra, hogy megvalósítják a személyi szabadság megsértése bűncselekményt. Amikor az Országgyűlés a demonstrálók magatartása miatt valamennyi bejáraton keresztül megközelíthetetlenné vált, a rendőrség közbeavatkozott, és összesen 26 embert előállítottak - áll a közleményben.

Gyurcsány Ferenc előállítása Fotó: MTI

 

BRFK: 26 embert állítottak elő

A rendőrség összesen 26 embert állított elő az Országgyűlés épülete előtt pénteken tartott demonstrációról, az ő elszámoltatásuk és a jogállásuk tisztázása folyamatban van - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) péntek délután a rendőrség honlapján.

A közlemény szerint az Országgyűlés épülete elé péntekre, több helyszínre bejelentett demonstráció résztvevői és a hozzájuk csatlakozók közül többen leláncolták magukat a Parlament kapui elé, ezzel megakadályozva a be- és a kiléptetést, az Országgyűlés ülésének zavartalan megkezdését. A demonstráció fő szervezője a cselekménytől elhatárolódott - tette hozzá.
   
A rendőrség úgy fogalmazott: tekintettel arra, hogy a demonstráció résztvevői akadályozták a személyek szabad mozgását, és a rendőri felszólításoknak nem tettek eleget, alapos gyanú merült fel arra, hogy megvalósítják a személyi szabadság megsértése bűncselekményét. Amikor az Országgyűlés a demonstrálók magatartása miatt valamennyi bejáraton keresztül megközelíthetetlenné vált, a rendőrség közbeavatkozott, és összesen 26 embert előállítottak - áll a közleményben.
   
Péntek reggel LMP-s képviselők és aktivisták láncolták magukat a Parlamenthez vezető autóbejáratok egy-egy oszlopához, így az Országház ülésére érkezők nem tudtak autóval behajtani a területre. Az "Elég volt!" feliratú táblát tartó politikusok a Házban pénteken szavazásra váró jogszabályok, elsősorban a pénzügyi stabilitási és a választójogi törvény ellen tüntettek.
   
A rendőrség dél körülre a Parlament északi és déli kapujánál is feloszlatta a demonstrációt. A rendőrök több LMP-s és velük szolidáris MSZP-s képviselőt, valamint a Demokratikus Koalíció több tagját, köztük Gyurcsány Ferenc volt kormányfőt is előállították a helyszínről. Azóta több előállított politikus - így Gyurcsány Ferenc is - elhagyhatta a Gyorskocsi utcai épületet.

Kósa szerint politikai paródia zajlik

A kormánypárt ügyvezető alelnöke az Országházban tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott az LMP demonstrációjával kapcsolatban, hogy a volt miniszterelnök, "Gyurcsány Ferenc galád módon elvitte az LMP elől a show-t", az MSZP pedig "mellbedobással megpróbált a dobogó harmadik fokára feljutni", hogy "akkor már az MSZP-t is tartóztassák le".
   
"Nem tudjuk, ki nyert: lehet, hogy a közönség majd aszerint is súlyoz, hogy kit milyen gyorsan tartóztattak le" - mondta, hozzáfűzve: Magyarországon bárki el tudja érni, hogy letartóztassák őt, elég, ha leül a körút közepére, és nem hajlandó onnan felállni.
   
Kósa Lajos szerint politikai paródia zajlott - ami várhatóan nem ér véget péntek délután - tartalmi üzenet nélkül. "Politikai ösztönei azt súgják" - folytatta -, hogy "lesz ebből még minden, ami lehet, emberi jogok, Strasbourg stb." Megjegyezte, amikor "valóban rendőri brutalitás volt" Budapest utcáin, akkor persze "nem volt a demokrácia veszélyben, hanem akkor minden rendben volt az országban".
   
A politikus kérdésre közölte: az eseményeknek semmi köze a parlament munkájához. Hozzátette ugyanakkor, hogy mielőtt az MSZP kivonult, "még gyorsan kért 12 név szerinti szavazást".
   
Az ellenzék által kifogásolt új választójogi törvénnyel kapcsolatban azt mondta, nincs benne egy olyan pont sem, amely ne esne egybe legalább egy ellenzéki párt véleményével. A stabilitási törvényről azt mondta, az hallatlanul fontos a költségvetés stabilitása szempontjából.
   
Péntek reggel LMP-s képviselők és aktivisták láncolták magukat a Parlamenthez vezető autóbejáratok egy-egy oszlopához, így az Országgyűlés ülésére érkezők nem tudtak autóval behajtani a területre. Az "Elég volt!" feliratú táblát tartó politikusok a Házban pénteken szavazásra váró jogszabályok, elsősorban a pénzügyi stabilitási és a választójogi törvény ellen tüntettek.
   
A rendőrség dél körülre a Parlament északi és déli kapujánál is feloszlatta a demonstrációt. A rendőrök több LMP-s és velük szolidáris MSZP-s képviselőt, valamint a Demokratikus Koalíció több tagját, köztük Gyurcsány Ferenc volt kormányfőt is előállították a helyszínről.
   
A Budapesti Rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint a rendőrség összesen 26 embert állított elő az Országgyűlés épülete előtt tartott demonstrációról, az ő elszámoltatásuk és a jogállásuk tisztázása folyamatban van.

Vona Gábor: indokolt az LMP akciója, de hiteltelen

A Jobbik elnöke szerint bár indokolt és jogos az LMP pénteki akciója, de az szerinte hiteltelen és nem az ország valódi problémáival foglalkozik.

Vona Gábor pénteki sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: Gyurcsány Ferenc "lenyúlta a show-t" és a tüntetés akkor lett hiteltelen, amikor "a szemkilövető, hazudozó, nemzetáruló Gyurcsány megjelent az emberek között és eljátszotta, hogy ő most meg akarja védeni a demokráciát". "Aki Gyurcsány Ferenc közé keveredik, azt megeszik a disznók" - üzente a Jobbik elnöke az LMP-nek.
   
Vona Gábor leszögezte azt is: bár a kormánypártok elmúlt másfél évi parlamenti tevékenysége méltatlan és felháborító a "házszabály semmibe vétele, az országgyűlési működés cinikus kihasználása és a kétharmaddal való rendszeres visszaélés" miatt, és így az LMP-s pénteki megmozdulásának "van helye és indoka", de ez a demonstráció nem az ország valódi problémáival foglalkozik. A Jobbik elnöke szerint ugyanis a parlamenti működés problémái "huszadrangúak" azzal szemben, hogy az ország egyébként a csőd felé tart.
   
Vona Gábor elmondta: azért is hiteltelen az LMP akciója, mert "az LMP is azon pártok közé tartozott, amelyek nemzetközi gazdasági kérdésekben az ország érdekeivel szemben politizáltak és bizonyos értelemben szinte üdvözölték az IMF Magyarországra érkezését".
   
Az MSZP parlamentből való kivonulásával kapcsolatban Vona Gábor elmondta: szerinte ez "emeli az Országgyűlés tekintélyét" és reméli, hogy a jövőben sem szoknak le erről.

Schiffer: "a rendőri erőszak 2006-ot idézi"

Az LMP frakcióvezetője szerint a párt országgyűlési képviselővel és aktivistáival szemben alkalmazott "rendőri erőszak 2006-ot idézi"; Schiffer András pénteken a budapesti Gyorskocsi utcában azt mondta: az LMP részéről már csak Dorosz Dávid országgyűlési képviselő van az épületben.

A frakcióvezető a Gyorskocsi utcai épület előtt elmondta: az egyik képviselőtársuk még mindig oda van láncolva az Országház autóbejáratához, viszont azok közül a képviselők közül, akiket a rendőrök elvittek, Dorosz Dávidot leszámítva mindenki szabadon engedtek.
   
Hozzátette: a rendőrségen felvették az előállítottak adatait, majd elengedték őket. A frakcióvezető sérelmezte az előállítás módját, mint mondta, egyik képviselőtársát a rendőrök durván nyakon ragadták, s ok nélkül rángatni kezdték. Sérelmezte azt is, hogy az őket képviselő ügyvédeket a rendőrök egy óránál is hosszabb ideig várakoztatták.
   
A Gyorskocsi utcát a fogda előtt teljesen lezárta a rendőrség, oda senkit nem engednek be. A lezárt rész előtt LMP-s képviselők, illetve az MSZP néhány képviselője is jelen van. Az MTI tudósítója ott látta Hiller Istvánt, Szanyi Tibort, illetve a szocialista párt ifjúsági szervezetének, a Societasnak a vezetőjét is.

prev[2/3]next
  1. 1. oldal
  2. Az MSZP szolidáris a tüntetőkkel
  3. Nyakó István: békés állampolgárokat vitt be a rendőrség

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.