Módosító, határozati, megszólító
Ön szerint is az LMP volt a legaktívabb a tavaszi ciklusban?
A tavaszi parlamenti ciklusban az LMP frakciója volt a legaktívabb a parlamentben, akár a megszólalások, akár az önálló módosító és határozati javaslatok egy főre eső számát illetően - összegezte a képviselőcsoport munkáját egy keddi, budapesti, Karácsony Gergellyel közösen tartott háttérbeszélgetésen Schiffer András.
2011.09.06 14:18MTIA frakcióvezető hangsúlyozta, hogy parlamenti munkájuk során nem kívántak asszisztálni "az alkotmányosság felszámolásához", emellett továbbra is konstruktív ellenzéki magatartást akarnak folytatni. Mint mondta, az alkotmányozásban vagy az öt új alkotmánybíró megválasztásában például nem vettek részt, de azoknál a végszavazásoknál, ahol mégis voksoltak, az indítványok ötven százalékára igent mondtak.
Felhívta arra is a figyelmet, hogy habár az LMP-é a legkisebb frakció, mégis módosító javaslataik 12-13 százaléka célt ért. Arra a kérdésre, hogy az Országos Választási Bizottság (OVB) által jóváhagyott tíz kérdésükből melyben indítanának mindenképpen népszavazást, Karácsony Gergely azt felelte, hogy erre akkor tudnak válaszolni, ha megszületnek az ezeket érintő új jogszabályok.
Felhívta a figyelmet, hogy öt témában például vagy már megváltozott, vagy a kormány koncepciója miatt megváltozhat a jogszabályi környezet Azt viszont kiemelte, hogy a tankötelezettségi korhatár leszállításáról vagy az álláskeresési járadék folyósításának az időtartamáról fontos lenne népszavazást indítani.

A választójogi reform kapcsán Karácsony Gergely hangsúlyozta, egyetértenek a kormánypártokkal a vegyes rendszer megtartásában. Az LMP azzal a szemponttal is azonosul, hogy a kormányozhatóság kritériuma továbbra is érvényesüljön.
A frakcióvezető-helyettes szerint a megfelelő kormánytöbbséget biztosító rendszer viszont nem ellentétes azzal az elképzeléssel, hogy a szavazás a jelenleginél arányosabban tükrözze a választói akaratot. Hangsúlyozta, hogy fontosnak tartja a kétfordulós rendszer megtartását. A politikus szerint a Fidesznek is érdeke egy ilyen szisztéma fenntartása, mert a kormánypártnak hosszabb távon valószínűleg számolnia kell azzal, hogy a szélsőjobbon lesz egy kihívója, amely ellen a második fordulóban érvényesíteni tudná a másodlagos preferenciáit.
Karácsony Gergely szerint az egyfordulós rendszer viszont "nagyon könnyen a Jobbikból teremthet önállóan is kormányzásra képes erőt". "Orbán Viktor (..) azonnali tisztázással tartozik a magyar választóknak.
A miniszterelnöknek azonnal ki kellene állnia a nyilvánosság elé és elmondania, hogy (...) valóban elhangzott-e, vagy az amerikai diplomaták értették félre" - reagált Schiffer András az Origón megjelentetett, a Wikileaks-ről kiszivárgott állítólagos amerikai diplomáciai táviratok szövegére. Az egyik távirat szerint Orbán Viktor kormányfő a 2006-os választások előtt arról beszélt diplomatáknak: a kampányban "hagyják figyelmen kívül, amit mondok", illetve "ne figyeljenek arra, amit a megválasztásomért mondok".
A frakcióvezető kijelentette, függetlenül attól, hogy mi hangzott el a kormányfő szájából, vagy mi nem, a Fidesz mást tesz kormányon, mint amiről ellenzékben beszélt. "Ez egy egyértelmű üzenet a választópolgároknak, hogy itt nem csak Gyurcsány Ferenc vagy a szocialisták, itt az egész eddigi politikai elit komplett hülyének nézte a választókat" - jelentette ki a politikus.
Schiffer András hozzátette, a táviratokban leírtak és a Gyurcsány Ferenc által 2006-ban elmondott őszödi beszéd között pszichológiailag különbséget tesz, hogy az egyiket a szocialista kormányfő saját szájából hallották, míg a másik esetben "visszautalnak több áttéten keresztül". Emellett viszont úgy fogalmazott, hogy a helyzet bizonyos szempontból súlyosabb, mint az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülésekor. Elmondása szerint akkor a regnáló miniszterelnökről és a mögötte álló pártról derült ki "egy nagyon súlyos hitelességi deficit", de ami "most szivárog a jelenlegi miniszterelnökről, ez azt jelenti, hogy az elmúlt húsz év vagy tizenöt év politikai elitje ugyanazt a hazug, mocskos játékot játszotta a magyar néppel".
Schiffer András ugyanakkor megjegyezte: fenntartásokkal kell fogadni, ami nyilvánosságra kerül "akár Gyurcsányról, akár Orbánról", mert fennáll a torzítás lehetősége akkor, amikor egy külföldi interpretálja az általuk elmondottakat.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06