"Nehéz eloszlatni a politikai felhangot"

Galambos-ügy: "nyilván vannak bizonyítékok"

Az ügy maga súlyos, és nyilván bizonyítékokkal kellően alátámasztott, de ezeket mi magunk sem ismerhettük meg, csupán az alap ügyről kaptunk tájékoztatást - nyilatkozta a volt titkosszolgálati vezetőket és a korábbi felügyelő minisztert ért gyanúsítással kapcsolatban Gulyás Gergely.

2011.07.06 10:13ma.hu/duna tv

Hozzátette: a gyanút megfogalmazó ügyészség nyilván felfogta az ügy súlyát és ennek megfelelően tette meg lépéseit. Gulyás szerint fontos kiemelni, hogy senki, még a gyanúsítottak védői sem beszélnek kitalált avagy koncepciós eljárásról.

"Amit hallottunk, az valóban megdöbbentő, de volt néhány olyan megdöbbentő történet, amiről korábban el sem tudtuk volna képzelni, hogy megtörténik és az elmúlt nyolc évben megtörtént" - így reagált Gulyás Gergely arra felvetésre, hogy a parlament nemzetbiztonsági bizottságának szocialista elnöke szerint összetákoltak, nevetségesek a Szilvásy György volt titokminiszter és a volt NBH-vezetők ellen felhozott vádak.

Nem a bizottság és nem az ügyészség titkosít

A Fideszes politikus kiemelte: a szóban forgó ügyben nem a parlament nemzetbiztonsági bizottsága és nem is az ügyészség titkosított információkat. Az ügyészség által a nemzetbiztonsági szakszolgálatoktól beszerzett iratok voltak minősítettek, közülük a leghosszabb minősítés irányadó az egész ügyre nézve – fejtette ki a titkosítás hátterét a fideszes politikus. Hozzátette: a szocialista kormány alatti nemzetbiztonsági vezetés által titkosított iratok minősítése az irányadó a mostani titkosítás során is.

Az alap ügyből még sok minden következhet

Arra a felvetésre, hogy nehéz úgy eloszlatni az eset körüli politikai felhangot, hogy hivatalos információ nem jön ki a katonai ügyészségről, továbbá sokakban ébreszt kérdéseket, hogy Galambos Lajos volt NBH-főigazgatót államellenes bűncselekmény miatt helyezték előzetes letartóztatásba, végül a bíróság csak a házi őrizetét rendelte el, a többi érintett személyt pedig szabadlábra helyezték, Gulyás Gergely mindezekre úgy reagált: ők az alap ügyet ismerik, abból pedig még nagyon sok minden következhet, amit még a parlament nemzetbiztonsági bizottságának tagjai sem ismertek meg.


Kiemelte: a meggyanúsított személyek védői közül is úgy nyilatkozott egyikük, hogy jogi ügyről van szó, amelyben a büntetőjogi minősítésről lehet vitatkozni, de semmilyen politikai felhangja nincs azon túl, hogy volt politika vezetőket érint.

Senki nem beszélt kitalált ügyről

“Ebben a helyzetben az ügyészség nem teheti meg, hogy nyilvánosságra hozzon olyan adatokat, amelyeknek egyébként más vonatkozásban is súlyos következménye lehetne.

Aki ebben az eljárásban eddig részt vesz - a védők illetve az ügyészség - , közülük senki nem mondta azt, hogy itt egy kitalált, koncepciós eljárásról lenne szó. Legfeljebb egy jogi megítélésbeli vita van, de az ügy maga súlyos és nyilván bizonyítékokkal kellően alátámasztott, de ezeket a bizonyítékokat mi magunk sem ismerhettük meg, csupán az alap ügyről kaptunk tájékoztatást” - szögezte le a nemzetbiztonsági bizottság fideszes alelnöke.

Az ügyészség nyilván tudja, mit csinál

Az ügyészségnél a legfontosabb minősítő szempont a váderedményesség. Egy kiemelt jelentőségű büntetőügyben pedig az ügyészség nyilván különös körültekintéssel és óvatossággal jár el – reagált a fideszes politikus azokra az idézett elemzői felvetésekre, miszerint ha a gyanúsítottakat majd esetleg jogerősen elítélik, az óriási pofon lenne a demokráciának,hiszen az államtitkok őrzésével megbízott személyek bűnössége bizonyosodna be; ha viszont a vádak nem igazolódnak be, az az ügyészségnek lesz arculcsapás.

Gulyás Gergely hozzátette: az ügyészség körültekintése ellenére is előfordulhat bármely ügyben, hogy nem lesz teljes a váderedményesség, avagy egyáltalán nem lesz eredményesség.

“Erre nézve nekem ma nincsenek adataim; csak azt tudom mondani, hogy nyilván az ügyészség is felfogta ennek a súlyát, és amikor ilyen jellegű gyanúsításokat közölt, akkor azt ennek tudatában tette meg. Ebből a szempontból nincs nagy jelentősége annak, hogy elrendeltek-e előzetes letartóztatást, avagy, hogy kényszerintézkedést nem látott indokoltnak az első fokú bíróság” - nyilatkozta Gulyás Gergely a Közbeszéd stúdiójában.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.