Az adóegyszerűsítés csak "papíron" lesz radikális?

Családi adózás: kik járnának jól, kik járnának rosszul?

Továbbra is zavaros üzeneteket küld a Fidesz adóügyekben, miközben még bizonytalan az új kormány rendelkezésére álló pénzügyi mozgástér.

2010.05.12 08:32hirszerzo.hu

Az európai államadósság válság következtében kialakult nemzetközi gazdasági helyzetben hitelezőink nem néznék jó szemmel az állam további eladósodását, pedig egy adócsökkentés rövid távon pontosan ezzel járna.

A hiánycél megemelése ennek ellenére biztosra vehető, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszterjelölt szerint az új hiánycél valahol öt és hat százalék között lesz. Ez néhány száz milliárd forintos többletmozgásteret jelent a kormánynak, amibe állami vállalatok adósságainak a rendezése vagy a szuperbruttósítás megszüntetésével párhuzamos szja-csökkenés férne bele - a szuperbruttósítás kivezetése csak akkor jelentene adócsökkentést, ha a jelenleg érvényes kulcsokat (17, 32) és sávhatárt (ötmillió) megőrizné a Fidesz-kormány.

Egy másik jelentős változás a családi adóztatás bevezetése lehet. A Nemzetgazdasági Minisztérium leendő vezetője azt mondta, a tervek szerint 2011. január 1-jétől, a hároméves adóreform második lépéseként bevezetik ezt a jövedelemadózási formát.

A magyar rendszer a franciára fog hasonlítani, ahol az első gyermek után is jár adókedvezmény, a második után több, de a legtöbb három után. A kedvezmény bizonyos jövedelemhatár felett már nem jár, azaz a "milliárdosok, milliomosok nem kaphatnak ugyanolyan adókedvezményt, mint közepes jövedelmű középosztálybeliek" - fejtette ki Matolcsy. Viszont bizonyos jövedelemszint alatt, ha két kereső van, akkor jövedelmüket összevonva, gyakorlatilag megszűnik a személyi jövedelemadózás - fejtegette a miniszterjelölt.

A családi adózás előnyei

A családi adózás alapvetően abban különbözik a jelenlegi személyi jövedelemadó-rendszertől, hogy figyelembe veszi azt is, hogy az adott jövedelemből hány családtagot kell eltartani. Az ilyen rendszerekben az, hogy mennyi adót kell fizetni, nem pusztán a jövedelem, a sávok, a kulcsok és az érvényesíthető adókedvezmények összhatásán múlik, hanem fontos korrekciós tényező az eltartottak száma is - az, hogy pontosan ki minősülhet eltartottnak, a nemzetközi minták alapján változó, a hazai rendszer részleteit pedig még nem ismerjük.

A családi adózás támogatói szerint a rendszer előnye kettős: egyfelől munkavállalásra, a fekete- vagy szürkezónában realizálódó jövedelmek bejelentésére ösztönöz, másfelől igazságos, hiszen azok, akik gyermekvállalással többletfeladatot vállalnak a közös jövőnk biztosítása érdekében, azok ezen felelősségvállalásukkal arányosan kevesebb adót kell befizessenek.

További előny, hogy a családi adózás biztosan javítja a termékenységet, hiszen minél nagyobb a család, annál több pénz marad a fenntartására - mondott a Hírszerzőnek egy további előnyt a Tárki programvezető kutatója, Gál Róbert Iván. A szakember szerint a gyermeknevelést óriási láthatatlan adóteher sújtja, ezért a legfontosabb, hogy ebből valamit vissza kell adni a családoknak. További részletekért látogasson el a hírszerző oldalára!

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.