Jövőre vagyonadót kell fizetni

Kik a nyertesei a 2010-es adóváltozásoknak?

Jövő évtől adót kell fizetni a nagyértékű lakás, hajó, repülő és személyautó után, az ingatlanadó háromkulcsos lesz. A parlament elfogadta az egyes nagyértékű vagyontárgyakat terhelő adóról szóló törvényjavaslatot.

2009.06.29 17:43MTI

Jövő évtől megszűnik a képviselői költségtérítés

Jövőre megszűnik a képviselői költségtérítés, a képviselők javadalmukból, azaz a bevételükből csak számlával igazolt költségeiket vonhatják le; a képviselői javadalom a személyi jövedelemadó szabályai szerint adózik a hétfőn elfogadott kétharmados többséget igénylő törvénymódosítás szerint.

Az Országgyűlés az alkotmánymódosítást 340 igen szavazattal, 18 nem és két tartózkodás mellett szavazta meg hétfőn, a képviselői juttatásokról szóló törvényt pedig 341 igen, 19 nem és 1 tartózkodás mellett fogadta el a Ház. Az új, 2010. január 1-től hatályba lépő szabályok szerint az országgyűlési képviselők javadalmazása adóköteles: az alapdíj és bizottsági, vagy országgyűlési tisztségért járó pótdíjdíj mellett jövedelemnek minősül a választókerületi pótlék és a lakhatási támogatás is. Ezek bevallása a képviselők felelőssége lesz, amelyből számlák alapján írhatóak le a költségek.

Ha egy képviselő egyetlen számlát sem nyújt be, akkor teljes jövedelme adóköteles. A Budapesten lakóhellyel nem rendelkező képviselő a havi alapdíj 50 százalékával megegyező összegű lakhatási támogatásra jogosult. A választókerületi pótlék pedig a tiszteletdíj meghatározott százaléka, attól függően, hogy a képviselők milyen messze laknak a fővárostól. Jövő évtől tehát minden egyes képviselő saját maga dönthet - ugyanúgy, mint a vállalkozók -, hogy nem gyűjt számlákat, és ebben az esetben a bevételének 10 százalékát tekinti mindössze költségnek; vagy nyilatkozik év elején, hogy számlákat gyűjt, és egy becslést készít arról, hogy a bevételének hány százalékát tudja elszámolni az év folyamán.

Aki év elején véletlenül rosszul nyilatkozik, ugyanúgy, mint bárki más, a hatályos adótörvények szerint szankciókra számíthat, tehát többletadó-befizetést kell teljesítenie. Az előterjesztő, Göndör István (MSZP) számításai szerint, ha a képviselők a 10 százalékos megoldást választják - ami a jelenlegi rendszerhez közel álló -, akkor több tízezer forintos havi nettó jövedelemcsökkenést szenvednek el. Ebből a pozícióból csak úgy tudnak kitörni, ha azt választják, hogy számlákat gyűjtenek a lakásbérletről, illetve ha a gépkocsihasználatot elszámolják üzemanyag- és kilométer-arányosan, ebben az esetben van esélyük arra, hogy a nettó pozíciója lényegesen ne változzon és ne romoljon.

A törvénymódosítás értelmében az alkotmányból kikerülnek a "kedvezmények" és a "költségtérítés" kifejezések, helyette azt rögzítik: az országgyűlési képviselőt a függetlenségét biztosító javadalmazás illeti meg. Az egymondatos alkotmánymódosítás mellett további három törvényt érint a változtatás: az országgyűlési képviselők tiszteletdíjáról és költségtérítéséről szóló jogszabály az új jövedelemstruktúrát tartalmazza. 

A másik a személyi jövedelemadóról szóló törvény, amely önálló tevékenységként rögzíti a képviselő tevékenységét, és annak szabályai szerint kell elszámolni. A harmadik a társadalombiztosítás ellátásaira vonatkozó törvény: az új struktúra mellett a képviselők nyugdíjalapja továbbra is a tiszteletdíj marad.

Az önkormányzatok is fogadhatják elektronikus úton az adóbevallásokat

Az Országgyűlés szinte egyhangúlag döntött arról, hogy a jövőben az önkormányzatok is fogadhatják elektronikus úton az adóbevallásokat. Az adózás rendjéről szóló törvény módosítását 365 igen és egy tartózkodás mellett fogadta el a Ház hétfőn.

A Kósa Lajos (Fidesz) és Botka László (MSZP) által beterjesztett törvényjavaslatot az tette szükségessé, hogy az adózás rendjéről szóló törvény csak az állami adóhatóság előtti eljárást elektronizálta, az önkormányzatokat kihagyta ebből. Ez annál inkább hátrányos az önkormányzatokra nézve, mivel azok a GVOP pályázati forrásaiból - valamint saját forrásokból - jelentős informatikai fejlesztéseket végeztek, így felkészültek az adóügyek elektronikus intézésére is.

Az indokok miatt a két képviselő - az első Debrecen, a második Szeged polgármestere - javaslatára a parlament is támogatta az adózás rendjének a módosítását. Így az önkormányzat rendeletben mondhatja ki, hogy a helyi adóhatósághoz bejelentés, bevallás, illetve adatszolgáltatás elektronikus úton is teljesíthető. Ennek módját az önkormányzat határozza meg és teszi közzé.

Az önkormányzat - szintén rendeletben - azt is előírhatja, hogy az adószámmal rendelkező adózó a bejelentést, bevallást, illetve az adatszolgáltatást csak elektronikus úton teljesítheti. A törvénymódosítás a Magyar Közlönyben történt kihirdetést követő napon lép hatályba.

prev[3/3]
  1. 1. oldal
  2. A közteherviselés rendszerének átalakítása
  3. Jövő évtől megszűnik a képviselői költségtérítés

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.