Gazdaság
Jogi lépéseket követel az agresszív társaságiadó-tervezés ellen az EP
A társasági adózás átláthatóságának növelését és a tagállamok közötti együttműködés javítását, illetve az eltérő nemzeti rendszerek szorosabb összehangolását célzó jogi lépéseket javasol az Európai Parlament.
2015.12.16 19:05MTIAz uniós parlament a Luxemburg és a multinacionális vállalatok közötti vitatott adómegállapodásokra fényt derítő Luxleaks-botrány után kezdte el szorgalmazni, hogy a tagállamok lépjenek fel a multinacionális cégek európai agresszív társaságiadó-tervezése és adóelkerülése ellen.
A gazdasági és monetáris bizottságban előkészített állásfoglalást 500 szavazattal, 122 ellenszavazat és 81 tartózkodás mellett fogadta el a parlament.
A céges adóelkerülés évente több milliárdos bevételkiesést jelent a tagállami költségvetéseknek, egyenlőtlen versenyt eredményez a vállalatok között - tájékoztatott a közlemény.
A parlament azt várja az Európai Bizottságtól, hogy 2016 júniusáig nyújtson be javaslatot arról, hogy minden országban jelenteni kelljen a nyereséget, a befizetett adó mennyiségét és a kapott állami támogatást. A bizottság nyújtson be javaslatot egy "tisztességes adófizető" címke bevezetéséről, de első lépésként vezesse be a közös társaságiadó-alapot, amely később közös konszolidált társaságiadó-alappá válhatna - javasolja az EP.
A parlament indítványozza, hogy a bizottság vezesse be a közös európai adóazonosító számot, nyújtson be javaslatot a visszaélést bejelentő személyek védelméről, javítsa a határokon átnyúló adózás során használt vitarendezési mechanizmusokat. Azt is kezdeményezik, hogy a bizottság nyújtson be javaslatot egy olyan új eljárásról, amelynek keretében a tagállamok tájékoztathatnák egymást minden olyan új engedmény, támogatás, mentesség, ösztönző bevezetéséről, amelyek hatással vannak más tagállamok adóbevételeire.
Az EP azt várja, hogy a bizottság készítsen becslést arról hogy a tagállamokban mennyi társasági adót fizetnek be, és mennyit nem.
Emellett a brüsszeli testületnek a szabadalmi adókedvezmények bevezetésével kapcsolatban útmutatót kellene kidolgoznia annak érdekében, hogy az ilyen engedmények ne legyenek károsak más országokra nézve, és meg kellene alkotnia az "állandó telephely" és a "gazdasági tartalom" kifejezések közös definícióját annak érdekében, hogy a profitot a keletkezési helyén lehessen megadóztatni.
Végezetül pedig a bizottságnak uniós szintű, egységes meghatározást kellene elfogadnia az "adóparadicsom" fogalmáról, és ellenintézkedéseket kellene kidolgoznia azok ellen, akik ilyen helyek igénybevételével húzzák ki magukat az adófizetés kötelezettsége alól.
Az Európai Parlament a szerdai ülésen döntött a multicégek és a tagállamok adóhatóságai között kötött megállapodásokkal foglalkozó különbizottság mandátumának fél éves meghosszabbításáról is.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06