Koronavírus-járvány
Új koronavírusokat találtak denevérekben, amelyek kockázatot jelenthetnek az emberekre
A felfedezés alátámasztja azt az elméletet, hogy a Covid-19 a denevérekből származhat, állítják a kutatók.
2022.02.17 08:50ma.huHárom új, SARS-CoV-2-vel kapcsolatos koronavírust fedeztek fel laoszi denevérekben, amelyek "kockázatot jelenthetnek az emberi egészségre".
A laoszi Institut Pasteur du Laos és a Laoszi Nemzeti Egyetem tudósai úgy vélik, hogy a Nature magazinban szerdán közzétett eredményeik súlyt adnak a Covid-19 állati eredetére vonatkozó elméletnek.
A közlemény szerint a három vírus, amelyek a BANAL-103, BANAL-236 és BANAL-52 nevet kapták, genomikai hasonlóságot mutat a világjárványt okozó SARS-CoV-2 vírussal, különösen a "tüskefehérje egy kulcsfontosságú doménjében, amely lehetővé teszi a vírus számára a gazdasejtekhez való kötődést".
Különböző technikák, köztük kristallográfia és a molekuláris dinamika számítógépes szimulációja segítségével a tudósok felfedezték, hogy ez a három vírus ugyanazon a receptoron keresztül képes bejutni az emberi sejtekbe, mint a SARS-CoV-2.
"A denevérekben, mint gazdaállatokban felfedezett vírusok létezése alátámasztja azt az elméletet, hogy a SARS-CoV-2 a Laoszon, Vietnamon és Kínán átívelő Indokínai-félsziget hatalmas karsztos fennsíkján élő denevérektől származhat" - mondta Marc Eloit, az Institut Pasteur kórokozókat felfedező laboratóriumának vezetője, hozzátéve, hogy az eredmény arra utal, hogy "más rokon vírusok is kockázatot jelenthetnek az emberi egészségre".
A felfedezés a NeoCoV nevű, denevér eredetű koronavírus denevértörzséről szóló kutatás közelmúltbeli közzétételét követi. Kínai tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy ez a "rejtélyes" törzs, amely a közel-keleti légzőszervi szindrómás koronavírus (MERS-CoV) legközelebbi rokona, mutáció esetén képes megfertőzni az embereket, ezért "potenciális biológiai biztonsági fenyegetésnek" kell tekinteni az emberiségre nézve.
A MERS-CoV, amelyet az Egészségügyi Világszervezet a jövőbeni világjárványok valószínű okozójaként tart számon, 2015-ben 21 országban okozott járványokat.
A denevérek "a legkülönbözőbb koronavírusváltozatok természetes bölcsőjét jelentik" - mondta Vladimir Bolibok immunológus az RT-nek adott januári interjújában.
A jelenlegi világjárvány közepette, amelyet az egyik hipotézis szerint szintén egy denevérrel kapcsolatos koronavírus okozott, a tudósok világszerte fokozták az állatok betegségeinek kutatását.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:46 Marine Le Pen szerint bírói eltiltása politikai döntés
- 22:43 Benyújtották a kétgyermekes anyák szja-mentességéről szóló törvényjavaslatot
- 20:41 Ideiglenesen változik a forgalmi rend a fővárosban
- 18:35 Marine Le Pent börtönbüntetésre ítélték
- 16:33 Várandós nőt és egy kislányt mentettek ki a romok alól Mianmarban
- 14:32 Már több mint 400 ezren szavaztak a Nemzet Hangja kérdéseire
- 12:30 ESET: félelemkeltő programokkal szedik el a csalók a bizalmas adatokat
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06