Veszélyes meteoritok - lesz-e Armageddon?

A néhány méteres kövekből nem egyet kapunk évente, ezek megsemmisülése már gyakran nagy energiájú robbanást jelent.
2004.07.02 08:28, Forrás: Magyar Hírlap

Bolygónkat szüntelenül ostromolja az űrből érkező meteorit-áradat. Az egészen apró - milliméteres, centiméteres átmérőjű - darabok folyamatosan hullanak, ám a légkörbe érve azonnal elégnek.

A néhány méteres kövekből is nem egyet kapunk évente, ezek megsemmisülése már gyakran nagy energiájú robbanást jelent - szerencsére csak a légkör felső rétegeiben. A néhányszor tízméteres átmérőjű "űrbombák", különösen azok, amelyek zömmel vasat tartalmaznak, nagy valószínűséggel eljutnak a Föld felszínéig vagy annak közelébe, és komoly pusztítást okoznak.

Az 1800-as évek elején Szibériában, a Köves-Tunguzka folyó környékén nagy pusztítást végző "űrbomba" nem vasmeteorit volt, hanem egy valószínűleg 50-60 méter átmérőjű üstökös. Az égitest a levegőben robbant szét, miután a zömmel jégből álló üstökös a nagy hőmérséklet miatt felforrósodott, s az anyagát a keletkező gőzök és gázok szétvetették. Kráter nem maradt utána, a mintegy 15 megatonnás robbanás így is 40 kilométeres körzetben letarolta az erdőt. Egy ekkora erejű robbanás megsemmisíthetett volna egy nagyvárost is.

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

Marsi kőzet kísérteties hasonlósága egy antarktiszi meteorittal Meteorit zuhant egy házra - USA Egy futballpálya méretű meteorit hihetetlen közelségben

Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.