A géntechnológia és a sport!

Az idők kezdetén az atléták ginzengyökeret, ópiumot esetleg bikaheréből készült szteroidot használtak, hogy teljesítményüket fokozzák.
2004.03.22 18:08, Forrás: ma.hu

Az anabolic szteroidok a negyvenes, ötvenes években debütáltak majd ezt követték a kémiai ágensek. Most újra van mitől félteni a sportvilágot. A biotechnológia és a génterápia fejlődésével ugyanis genetikailag módosított sportolók létrehozása sem lehetetlen, akár egy görög isten testének és egy Szuperman hősiességének a keveréke. A betegségek legyőzését és megelőzését megcélzó génterápia nem fejlődik ugyan olyan ütemben, mint azt a tudósok akárcsak néhány évvel ezelőtt is gondolták, de halad előre és csak idő kérdése, hogy mikor tör be a sport területére is.

A Montreal-székhelyű Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség elnöke, Dick Pound szerint: "Ha a tudomány fejlődik és a szabályozás, valamint az etikai keretek nem kerülnek időközben kialakításra, az azt hiszem veszélyes, lehet. Már láttuk ezt akkor, amikor a gyógyszerek, amelyeket először terápiás célra fejlesztettek ki, szintén bekerültek a sportba. A tudományt mindig fel lehet rossz célok érdekében is használni." A géntechnikai dopping valószínűleg még nem lesz téma az idei athéni olimpián, sőt a 2006-os téli olimpián sem, de 2008-ra Pekingre már probléma lehet.

"A gyógyszerek esetében a szellem korán kiszabadult a palackból, anélkül, hogy az emberek realizálni tudták volna, hogy milyen nem kívánt hatások jelentkezhetnek a gyógyszerrel történő teljesítményfokozás esetén. A géntechnológiában az a célunk, hogy olyan kereteket dolgozzunk ki, ami kontroll alatt tartja a sportban történő felhasználást." jelentette ki Dick Pound.

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!
Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.