
Furcsa eszköz a halak megmentésére: pisztrángot nemző lazacok
Japán kutatóknak sikerült elérni, hogy hím és nőstény lazacok természetes - azaz nem laboratóriumi - megtermékenyítés során pisztrángutódot hozzanak létre. Az eredmény segíthet egyes halfajok kihalásának megakadályozásában.
2007.09.24 12:30, Forrás: National Geographic
A Tokiói Tengertudományi és Műszaki Egyetem munkatársai hosszabb ideje kísérleteznek azzal, hogy különböző halfajok egymás utódait legyenek képesek létrehozni. Vizsgálataikat japán lazacon (Oncorhynchus masou) és a vele közeli rokonságban álló szivárványos pisztrángon (Oncorhynchus mykiss) végzik.
Néhány évvel ezelőtt már beszámoltak arról, hogy az embrionális korban pisztráng spermatogóniumokkal (a hímivarsejt egyik korai fejlődési alakja) beoltott hím lazacok felnövekedve pisztráng hímivarsejteket termelnek. Ha ezeket pisztráng ikra megtermékenyítésére használják, egészséges pisztrángok jönnek létre.
Goro Yoshizaki és munkatársai azt is felismerték, hogy ha a korai embrionális életszakaszban nőstény lazacokat kezelnek hím pisztrángok spermatogniumaival, azok - a halak szervezetének bámulatos alkalmazkodóképessége folytán - pisztrángikrákká alakulnak.
A legutóbbi kísérletsorozat fantasztikus eredményt hozott: a fent leírt módon kezelt hím és nőstény lazacok pároztatásából életképes pisztrángivadékok jöttek létre.
Ha egy normális génállományú lazachímet kezelnek pisztráng spermatogóniumokkal, akkor a termelődő hímivarsejtek egy része lazacra, másik része pisztrángra jellemző lesz. Amikor egy ilyen hím termékenyít meg akár pisztrángnőstényt, akár előzetesen módosított ikrájú lazacnőstényt, csupán az utódok 0,4 százaléka lesz életképes pisztráng, a többi embrió hibrid (kevert) génállományú, és már a fejlődés korai szakaszában elpusztul.
A kutatók ezért olyan lazachímeket hoztak létre, melyek egy genetikai mutáció miatt terméketlenek, és rajtuk végezték el a "pisztrángkezelést". Így a létrejövő utódok 100 százaléka életképes pisztráng lett.
Az eredmények nagy lehetőséget rejtenek magukban: az újonnan kifejlesztett eljárással megoldható kihalófélben lévő halfajok szaporítása, így megakadályozható eltűnésük. Fontos azonban, hogy a módszer csak egymással közeli rokonságban álló halfajok esetében működőképes.
![]() | ![]() |
Kapcsolódó írások:
Lottóötös, kisbarack és pisztrángos Darling
Száz tonna pisztrángot mérgeztek meg Lengyelországban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06