Űrszemétgyűrűben a Föld

Az első szputnyik 1957-es kilövése óta 28 ezer objektum - műhold, rakétafokozat, védőlemez, csavar - került ki az űrbe, ezek közül 9000 nagyobb darab most is a Föld körül kering.
2007.03.07 08:02, Forrás: Népszabadság

2006 májusától nyolc műhold vagy elhasznált rakétafokozat tört darabokra. Köztük volt egy héttonnás orosz kémműhold, egy japán és két amerikai rakéta. A legmeglepőbb egy amerikai Delta-2 rakéta 17 éve keringő második fokozatának szétrobbanása volt. Mivel üzemanyag már nem volt benne, elképzelhető, hogy egy másik testtel ütközött - jelent meg a közelmúltban az űrvilág.hu honlapon.

Kelemen János, az MTA Csillagászati Kutatóintézetének munkatársa szerint ezek az objektumok roppant veszélyesek. A 7-8 km/másodperc sebességgel robogó néhány grammos hulladék energiája egy 60-70 km/órás sebességgel haladó autó energiájával ér fel.

Akár már két centiméteres törmelék is képes átütni például a Nemzetközi Űrállomás falát. A legnagyobb méretű hulladékokról - működésképtelen mesterséges holdakról, elhasznált rakétafokozatokról, illetve ezek nagyméretű darabjairól - viszonylag sokat tudnak a szakemberek.

Ezeket földi radarberendezésekkel követni tudják, mindenkori helyzetükkel tehát számolhatnak. ("Szemétradart" működtet az USA, az Európai Űrügynökség és Oroszország is.) A kisebb űrszemétdarabkákat - űrszemétnek az ember által készített, nem működő objektumokat nevezik - azonban lehetetlen nyomon követni: túl kicsik, és túl sok van belőlük.

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

Sosem látott képek a Szaturnuszról - A Cassini űrszonda fotói Nem indul az Atlantis űrsikló március 15-én

Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.