Veszélyes a friss tej?

A frissen fejt nedűt még forralva sem ajánlják a kismamáknak, a csecsemőknek és az időseknek.

2006.08.18 09:08, Forrás: reggel.hu

A tehénből rögtön a pohárba - bárcsak ennyire egyszerű lenne! A tej ugyanis meglehetősen "érzékeny" élelmiszer ezért körültekintően kell kezelni. Az állat tartásában, a takarmányozásban és a feldolgozáskor jelentkező eltérések miatt változhat a minősége. A különböző fajtákat zsírtartalmuk és tartósságuk alapján különböztetjük meg.

Valódi nyers tej csak a tenyésztőknél fordul elő. A fejés után egyszerűen leszűrik és lehűtik, de nem forralják fel. Ezért betegséget okozó baktériumokat is tartalmazhat a friss tej, közvetlenül a fogyasztás előtt tehát fel kell főzni. Kismamáknak, csecsemőknek és időseknek azonban a baktériumok miatt még forralás után sem ajánlják. Nekik a pasztörizált tej a legjobb, hiszen ez éppúgy tartalmazza azokat a vitaminokat, melyek a nyers tejben is fellelhetőek, de a hőkezelés egy frissebb, kellemes ízvilágot ad, és három-hét napig is biztonsággal fogyasztható.

Egy másik típusra, az ESL-tejre (Extended Shelf Life milk - kiterjedt eltarthatósági idejű tej) ugyanezek igazak. Az ESL-tej a mikroszűrés és a pasztőrözés kombinációjával készül. Nagy előnye, hogy hűtött tárolás mellett akár egy hónapig is fogyasztható.

Az UHT-tej (Ultra High Temperature - magas hőmérsékleten kezelt tej) hosszú idejű tartóssága ellenére gazdag a tápanyagokban. Az ultrahőkezelés miatt csupán húsz százalék B-vitamint tartalmaz, de olyan ásványi anyagokban gazdag, mint például a kalcium, a foszfor, és a szelén. Tápértéke magasabb a pasztőrözöttnél és ízvilága is kellemesebb, mint a hagyományos változatnak. A tejporral van a legkevesebb gond, viszont a hosszú és magas hevítés után a legtöbb vitamin eltűnik, és a tejfehérje is jelentősen veszít értékéből.

A csecsemők a világra jöttük utáni közvetlen időszakban anyatejet kapnak, mely természetesen eltér a tehéntejtől, ám annyira mégsem, mint a különböző eljárások után kapott tejek. Szinte mindenki tisztában van vele, hogy nemcsak csecsemőkorban, hanem a gyerekeknek hat-nyolc éves korukig fontos a tej. Gazdag A-vitaminban és kalciumban, így a növekedésben és a csontosodásban játszik fontos szerepet. Ha kevés az A-vitamin a szervezetben, kiszáradhat a bőr és töredezni kezd a haj. A fehér nedű D-vitamin tartalma a gyerekeknél, illetve a középkorúaknál számít, mert közvetlenül befolyásolja a csontképződést.

Az egyik B-vitamin, pontosan a B2 a természetes élelmiszerek között leginkább a tejben fordul elő. Amennyiben tartósan antibiotikumot szed valaki, annak különösen ajánlott, mert a szervezet bélflórája által is termelt riboflavint (B2 vitamin) a gyógyszer kiöli, amitől bőrérzékenység, szemégés, -vörösség és -viszketés léphet fel.

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

Az anyatejjel táplált csecsemők nyugodtabbak Ikreket akarsz? Igyál sok-sok tejet!

Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.