Hitler a Kanári-szigetekre menekült volna a szövetséges csapatok elől?

Több kilométer hosszú homokos tengerpart, turistaparadicsom az Atlanti-óceán közepén, pálmafák és véget nem érő napsütés - leginkább ez juthat eszébe az embernek a Kanári-szigetek nevének hallatán.
2006.04.26 07:58, Forrás: National Geographic - Pálinkás Károly

Bár történészek szerint Hitler következetesen kitartott amellett, hogy a végsőkig Berlinben marad, és inkább meghal, semminthogy elmeneküljön a szövetséges csapatok elől, a Kanári-szigetek egyik titokzatos villája kapcsán azért többször is felmerült annak lehetősége, hogy az a náci vezetők, köztük a vezér rejtekhelyéül szolgálhatott volna.

Több kilométer hosszú homokos tengerpart, turistaparadicsom az Atlanti-óceán közepén, pálmafák és véget nem érő napsütés - leginkább ez juthat eszébe az embernek a Kanári-szigetek nevének hallatán. Pedig a spanyol fennhatóság alá tartozó szigetcsoport mást is rejteget: Fuerteventura szigetén ugyanis egy roppant titokzatos villaépület, már-már erődnek mondható építmény ad okot a helyiek találgatásainak. Az épületkomplexumot még az első világháború előtt kitelepült német mérnökember, Gustav Winter építtette a harmincas években - igaz mai formáját valójában csak a második világháború után, 1946-ban nyerte el.

Természeti és emberi akadályok

A villa elhelyezkedése tulajdonképpen már önmagában is különlegesnek mondható: a hozzá tartozó hatalmas kiterjedésű birtok ugyanis pontosan olyan formájú, mint maga a sziget, sőt a birtokon pontosan ugyanazon a helyen helyezkedik el a villa, mint magán a szigeten. A Villa Winter nem más, mint a kis sziget tükörképe: hogy mi célból építtette ilyen koordináták szerint a német mérnök saját villáját, azt valóban csak találgatni lehet. A Spiegel Online beszámolója szerint egyesek azt sem tartják kizártnak, hogy földönkívüliknek szóló jelzés akar lenni, bár erre azért ugyancsak csekély az esély.

A legendák születését erősíti maga Winter is: a harmincas években ugyanis hatalmas kőfallal vette körbe az erődítményszerű épületet, sőt, a korban ugyancsak szokatlan módon, testőrökkel és kutyás járőrökkel védte a kíváncsiskodók elől az épületet. Megközelíteni csak a személyazonosság igazolásával és Gustav Winter külön engedélyével lehetett a villát, bár a természeti viszonyok már önmagukban is megnehezítették az érdeklődők dolgát. Szűk ösvények vezetnek fel ugyanis a hegyekkel körbevett birtokhoz.

Mintabirtok?

A hivatalos álláspont szerint Gustav Winter az épületegyüttest és a hozzá tartozó birtokot mezőgazdasági mintabirtokként akarta üzemeltetni. Csakhogy néhány homályos pont valóban megkérdőjelezi ezt a célkitűzést. Elsősorban gyanúra adhat okot az, hogy maga Winter a német hadsereg jól kiképzett tisztje volt, akire a fegyverkezési versenybe kezdő Németország mindenképpen számíthatott volna. Winter azonban a spanyol polgárháborút, sőt a második világháborút is a Kanári-szigetek csendes nyugalmában töltötte, igaz, a második világháború alatt a Kanári-szigetek német támaszpontként is szolgálhatott.

Ez utóbbira utalnak egy repülőgép-kifutópályának a nyomai, illetve hogy a szigeten bányászati tevékenységet végzett a Krupp-művek is. Nem kevésbé titokzatos az a tény, hogy 1939-től kezdve immáron senki nem közelíthette meg a mezőgazdasági mintabirtokot, ráadásul pontosan ettől az időponttól kezdve, Wintert a Bordeaux közelében állomásozó német tengeralattjáró flotta vezetésével is megbízták. Igaz, ezt csak távirányítással végezhette, ideje java részét ugyanis a második világháború alatt is a Kanári-szigeteken töltötte.

Ide menekült volna Hitler?

Bár 1940 októberében Franco és Hitler tárgyal a Kanári-szigetekeken hivatalosan is létesítendő német támaszpont lehetőségéről, Franco végül elutasítja ennek a megvalósítását. Ennek ellenére a szigetcsoport közelében állomásozó német tengeralattjárókat Las Palmas kikötőjéből látták el utánpótlással, így a feltételezések szerint némi kapcsolata azért mégiscsak lehetett a német hadseregnek a mai turistaparadicsomhoz.

Mindezek a homályos mozaikok sokak számára egyértelmű képpé állnak össze: a mítosz szerint Hitler közeli bizalmasaként Gustav Winter a második világháború idején egy titkos tengeralattjáró támaszpontot épített volna ki villája alatt, ahova földalatti barlangrendszeren keresztül jutottak volna be a tengeralattjárók. A támaszpont azonban egyben egy lehetséges menekülés útvonal első biztonságos államosa is lehetett volna: egyesek meg vannak győződve arról, hogy Hitler és a náci vezetők ugródeszkaként használták volna a Villa Wintert: Amerika felé menekülve innen vágtak volna neki az Atlanti-óceánnak.

Más mítosz szerint a hely még ennél is több lehetett: náci vezetők kiváló német sebészeket alkalmazva itt alakították volna át arcukat, hogy aztán az Új Világba emigrálva valóban új életet tudjanak kezdeni. E feltételezéseket ugyan bizonyítékok nem erősítik meg egyelőre, a Winter-házaspár is magával vitte a sírba titkukat. Egy távoli Winter-rokon a közelmúltban viszont látott fantáziát a titokzatos villában: az egykori erődből wellness-centrumot építtet, hogy a turistaparadicsomba érkező német vendégek immáron nyíltan élvezhessék a villa kiváló adottságait.

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

Megdöbbentő esetek az asztrológia történetéből - még Hitler bukását is tudták előre...

Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.