Hová megy? Az űrbe! Tömeges űrturizmus 2008-tól

Néhány éven belül az űrturizmus nem csak a leggazdagabbak kiváltsága lesz, állítják amerikai tudósok.
2006.03.22 07:51, Forrás: reggel.hu

Jelenleg több mint egy tucat magáncég épít speciális űrhajókat, amelyek fedélzetén néhány órára bárki a világűrbe juthat, s a különleges látvány mellett percekig élvezheti a súlytalanság állapotát.

Csak két év telt el azóta, hogy az első magánkézben lévő cég az űrturizmust tűzte zászlajára, máris több mint egy tucat társaság készül arra, hogy a közeljövőben egyre több gazdag űrturistát jutasson el a világűrbe. A magáncégek ezen a nyáron kezdik el építeni űrjárműveiket, a tesztelésre terveik szerint jövőre kerülhet sor. Ha minden jól megy, az első galaktikus űrutazás 2007 legvégén vagy 2008 elején valóra válik. Ezután a piaci verseny szabályainak megfelelően a következő években az űrutazás akár a hétköznapi ember számára is megfizethetővé válhat.

Andrew Chaikin űrkutató a CNN-nek elmondta, a cégek versengése, s az ezzel járó elkerülhetetlen fejlődés ezúttal nem űrszondákat és hivatásos űrhajósokat, hanem a gazdagok után az átlagembert is az űrbe juttatja. Ám ez még a jövő zenéje, mivel ma még csak egy szűk elitnek, a leggazdagabbaknak járhat ki a súlytalan lebegés.

Az elmúlt három évben három turista fordult meg az űrben, mindannyian 20 millió dollárt fizettek a nem mindennapi kalandért. Ők egy orosz űrhajóval jutottak el a földkörüli pályán keringő nemzetközi űrállomásra. Csaknem egy hetet töltöttek a súlytalanság állapotában, s az élményt mennyeinek minősítették. Gregory Olsen, amerikai tudós tavaly fizetett be az útra. Elmondása szerint a vaksötét világűrben kéklő Föld látványa nyújtotta számára a legnagyobb élményt.

A negyedik űrutazó Lance Bass, az egykori 'N Sync nevű fiúcsapat egyik tagja lett volna. Űrutazása azért hiúsult meg, mert bár az űrhajós képzésre még futotta az énekes pénzéből, a borsos fuvardíjat már nem tudta kifizetni. Az ő és sokak problémája is megoldódhat a közeljövőben, hiszen a kutatók szerint a magánkézben lévő cégek űrhajóin "csak" 100 - 250 ezer dollárt kell majd fizetni az utazásért. Optimista vélemények szerint ez az ár csak csökkeni fog, amint beindul az üzlet.

A cégek szerint a turisták elégedettek lesznek, bár valószínűleg nem jutnak el a földkörüli pályán mozgó nemzetközi űrállomásra, hiszen a tulajdonosok az úgynevezett szuborbitális világűrbe lövik majd ki az űrhajókat. A szuborbitális világűr a Föld 100 kilométeres vonzáskörzetét takarja, itt húzódik az a határvonal, amelyen túl a bolygó már nem érvényesíti gravitációs hatását. Mivel a magánűrhajónak nem lesz akkora sebessége, hogy földkörüli pályára álljon, az utazás nagyjából két órát vesz majd igénybe, az űrturista maximum öt percig élvezheti a súlytalanságot.

Néhány magáncég már ma is feltűnteti szolgáltatásai között a súlytalanság állapotát: a 8000 méter magasságban manőverező Boeing 727-esek fedélzetén félperces súlytalanságot tapasztalhat meg, aki megfizeti. A kaland ára 3 ezer dollár. A fordított bungee jumpinghoz is hasonlított utazáson a turisták nem jutnak ki az űrbe, bár pár pillanatig hatalmas távolságból csodálhatják a bolygót.


print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

Topon az űrturizmus? - 4 milliárd forintért az űrbe Szex a kozmoszban - az űrturizmus csábító lehetőségei

Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.