
Miből lesz a spermium?
"Honnan veszik a herék a genetikai információt a spermiumok előállításakor? Előre beléjük van "égetve"? Mi történne egy esetleges hereátültetés esetén, kinek a génjeit örökölnék a gyerekek?"
2006.02.07 07:55, Forrás: National Geographic - Bíró Zsuzsa

A megtermékenyítésre alkalmas hímivarsejtek, spermiumok a here kanyarulatos csatornácskáiban keletkeznek, egy hosszú, sok lépésből álló folyamat végeredményeként.
A történet még a magzati életben kezdődik, amikor kialakulnak a női és férfi nemre jellemző külső és belső nemi szervek, és a gonádokban, azaz lányokban a petefészekben, fiúkban a herében, megkezdődik az ivarsejtek képződése.
Ősivarsejtnek nevezik azt a multipotens, azaz sokféle sejttípus létrehozására alkalmas sejtet, amely az ivarsejtek érési folyamatának kiindulópontját jelenti. Az ősivarsejtek úgynevezett spermatogoniumokká alakulnak, melyeknek száma egyre csak szaporodik a születést követően, egészen a serdülőkor végéig. Az ősivarsejtekből spermatociták lesznek.
Ezek a sejttípusok mind a here kanyarulatos csatornácskáinak falában, annak külső peremén helyezkednek el. A serdülőkor kezdetén megindul a spermatociták további érése, innen kezdve meiózisnak nevezett osztódási folyamat is megfigyelhető náluk. A meiózis során a sejt úgy osztódik ketté, hogy nem előzi ezt meg a génállomány megkettőződése, azaz mindkét utódsejtbe a kromoszómapároknak csak egyik fele kerül.
Az új spermatociták ezután spermatiddá, majd spermiummá alakulnak. Minél érettebb egy sejttípus, annál közelebb kerül a csatornácska lumenéhez (belső teréhez), és a spermiumok végül a lumenen keresztül távoznak az ejakuláció (magömlés) során.
Az utódokba kerülő genetikai információ tehát a kezdetektől benne van a herében. A heretranszplantáció pedig valóban létező eljárás, bár nem olyan módon, mint más szervek átültetése.
Napjainkban hererákos fiatal betegeknél végzik el időnként a kezelés megkezdése előtt az egyik here eltávolítását és lefagyasztását, majd a gyógyulást követően visszaültetését ugyanabba a személybe. Ennek oka az, hogy az alkalmazott kemo- illetve sugárterápia az esetek nagy többségében helyrehozhatatlanul károsítja az ivarsejteket, így a nemzőképesség elvesztéséhez vezet. A here eltávolításával és visszaültetésével várhatóan helyreállítható a termékenység.
Olyan műtétet, mely során egyik férfiből a másikba ültetnék át a herét, elsősorban etikai megfontolásokból, nem végeznek. A XX. század elején börtönökben folytak ilyen kísérletek, ezek elsősorban a nemi potencia visszaállítását célozták. Ha sor kerülne ilyen transzplantációra, az utódok a here eredeti tulajdonosának (donor) génjeit örökölnék.
![]() | ![]() |
Kapcsolódó írások:
A mai fiataloknak a spermája is rosszabb
A mobiltelefonálás rontja a sperma minőségét
A "spermaóra" segíti az erőszak időpontjának pontosítását
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06