Romulus és Remus előtt is volt már Róma

"Bárkitől is származik Romulus és Remus legendája, mindenféleképpen a valós eseményekre építette azt."

2006.01.25 10:04, Forrás: National Geographic - Pálinkás Károly

Bár közel egy éve már szinte bizonyítottnak látták, hogy valóban a legenda szerinti időpontban, Kr.e. 753 körül alapították Rómát, egy mostani felfedezés legalább 100 évvel korábbra teszi az örök város létrejövetelét, ráadásul Romulus és Remus mondájával kapcsolatban is komoly kételyek merülnek így fel.

Tavaly február elején, a római Sapienzia Egyetem régészprofesszora, Andrea Carandini nagy súlyú bejelentést tett: a több mint húsz éve a római Forum Romanumon ásatásokat végző tudós szerint egy olyan palota maradványára bukkantak, mely pontosan Róma mitikus alapításának idejéből származhat. A Vesta-szűzek és Romulus templomához közel felfedezett leletek Carandini szerint egyértelműen eltérnek a korábbi leletektől: az akkor felfedezett épület valaha nem egy kalyiba volt, hanem palota hatalmas bejárattal és pompás kerámiaedényekkel.

A palota falai fából és agyagból készültek, ám az AP hírügynökségnek nyilatkozva Carandini kifejtette: "Az épület teljes mértékben különleges dimenziókkal bír, olyanokkal, melyekről korábban nem is sejtettük, hogy létezhetett ebben az időszakban."

Eugenio La Rocca, Róma városának főrégésze is úgy nyilatkozott, hogy "bárkitől is származik Romulus és Remus legendája, mindenféleképpen a valós eseményekre építette azt." Rocca szerint nem feltétlenül igaz az a leírás, ahogy Romulus és Remus mítosza megőrződött, ám a legenda úgy tűnik jóval több mint egy egyszerű fikció.

Sírok a Kr.e. 9. századból

A mostani ásatások során azonban régészek olyan sírokra bukkantak, melyek legalább 100 évvel megelőzték Róma alapításának állítólagos dátumát. Az olasz ANSA hírügynökség tudósítása szerint ugyanis az Alessandro Delfino vezette kutatócsoport szintén a Forum Romanumon végzett ásatásai során a bronz- és a vaskor közötti időszakból, tehát körülbelül a Kr.e. 9. századból származó sírokat talált.

Az egyik sír egyértelműen egy törzs vezetőjének sírja lehetett, és Delfino szerint a további ásatások során minden bizonnyal még több hasonló korú lelet kerülhet elő. A sírból előkerült temetkezési urna, agyagedény és a csontok azt mutatják, hogy Rómának már a Kr.e. 9. században is volt előkelő vezetője. "Minden bizonnyal eddig ismeretlen települések egész sora húzódik a Forum Romanum alatt" - nyilatkozta Delfino az olasz hírügynökségnek.

A mostani felfedezés egyébként Delfino szerint mérföldkő lehet az ókori régészet Rómával foglalkozó ágában, hiszen eddig mindig azt keresték, hogy találnak-e olyan leletet, ami valamelyest is alátámasztja Romolus és Remus legendáját, de legalábbis Róma alapításának dátumát. Ez a mostani felfedezés azonban szembe megy az árral: mítoszromboló hatása lehet, noha bizonyosat egy kiterjedt település meglétéről egyelőre nem lehet mondani.

Valódi város Romolus korából?

Roberto Meneghini, az ásatásokat végző csapat másik szakértője ugyanakkor óvatosabban nyilatkozott az AP hírügynökségnek: "Az ókori Róma ugyan még nem létezett, ám kisebb törzsek és családok lakták már kunyhókban a későbbi Róma központját." Az edények és egyéb használati tárgyak, melyek előkerültek, most abban is segítenek, hogy megtudjuk, miként is élhettek Róma megalapítása előtt az emberek ezen a vidéken.

A korábbi ásatások vezetője, Andrea Carandini egyébként szintén elismerte, hogy létezhetett már korábban is település az ókori Róma területén, ám szerinte valódi ókori értelemben először Romulus és Remus korában, tehát a Kr.e. 8. században lett Róma várossá. Fallal körülvett, egységes településről a mostani felfedezések valóban nem tanúskodnak, így könnyen lehet, hogy a tavalyi és a mostani kutatások inkább kiegészítik egymást, nem pedig ellentmondanak.

Erre utal az is, hogy míg a tavalyi lelet egy egykoron pompás királyi palota lehetett, a mostani sír, amely kétségkívül egy katonai vagy szellemi vezető sírja lehet, meg sem közelíti gazdagságában a palota maradványait.

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

Róma - képekben a világ városai, 10. rész

Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.