A Tejútrendszer nem közönséges spirálgalaxis

Galaxisunk magjában 27 ezer fényév hosszúságban relatíve idős, vörös csillagok alkotta egyenes húzódik meg - derült ki az infra tartományban kutakodó Spitzer-teleszkóp segítségével.
2005.08.18 15:16, Forrás: geographic.hu

Ha távolról néznénk, Galaxisunk a térben komótosan forgó, hatalmas "kakaóscsigának" tűnne, amelyben négy széles spirálkart rajzolnak ki a fénylő csillagok. A mi Napunk az egyik spirálkar negyedénél helyezkedik el, s mintegy 250 millió év alatt tesz meg egy teljes kört a Tejútrendszer középpontja körül.

Ezt a középpontot gömb alakban fogják közre a galaxismag csillagai. A galaxis szimmetriasíkja pedig - az a sík, amelyben forog - olyasféle por- és gázfelhőkkel van teli, amilyenekből a Nap is keletkezett valaha. Ez a por és gáz a látható fényt elnyeli ugyan, de a rádióhullámokat vagy az infravörös sugárzást átengedi.

Az amerikai Wisconsin Egyetem csillagászai ezért is vizsgálták a NASA infra tartományban kutakodó űrteleszkópja, a Spitzer segítségével galaxisunk magját. A kutatók körülbelül 30 millió csillag fényét gyűjtötték be, amelyek alapján aztán megalkották galaxismagunk részletes szerkezetét.

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

Új bolygó a Tejúton? Rejtélyes gammasugár-források a Tejútrendszerben Szökik a Tejútrendszerből a leggyorsabb csillag Égitestek ezreit észlelték - bepillantottak a Tejútrendszer szívébe Még egy fekete lyuk a Tejútrendszer közepén Egy lépéssel közelebb a Tejút múltjának megismeréséhez

Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.