Harminc éve kapcsolódott össze az Apollo és a Szojuz

Harminc évvel ezelőtt, 1975 júliusában kapcsolódott össze a szovjet Szojuz és az amerikai Apollo űrhajó, ez volt tehát az első közös, nemzetközi űrrepülés.
2005.07.17 17:41, Forrás: National Geographic

Történelmi eseményre emlékeztek a NASA, az amerikai űrhivatal illetékesei, orosz kozmonauták részvételével, hiszen a Szojuz és az Apollo összekapcsolódása nemcsak űrkutatási, tudományos szempontból volt nagy jelentőségű. A hidegháború csúcspontján szovjet és amerikai katonák - ők ma már többnyire tábornokok - kézfogása a kozmoszban: ez különleges politikai jelentőségre is szert tett akkoriban. A szovjet-amerikai közös missziót közös bélyegen örökítette meg a két szuperhatalom, ami a filatelistáknak jelent ritkaságot, hiszen ez volt az első együttes bélyegkiadás a Szovjetunió és az USA között.

Leonovot küldték a szovjetek

Az esemény jelentőségét mutatja, hogy szovjet részről a Gagarin utáni talán leghíresebb és legtapasztaltabb űrhajóst, Alekszej Leonovot küldték a misszióra, aki előzőleg Amerikában is járt, angolul tanult, hogy a kommunikáció megfelelő legyen az amerikai és a szovjet kozmonauták között. Leonov nevéhez fűződik az első űrséta (amely majdnem végzetes volt számára), aztán Leonov és társa, Valerij Kubaszov volt kijelölve a Szaljut-1 űrállomás legénységének is. Ez volt az egyik első űrállomás az asztronautika történetében, ám a küldetés előtt Kubaszov megbetegedett. A Leonovék helyett így felküldött tartalékcsapat viszont életét vesztette egy katasztrófában, így Leonov a csaknem végzetes űrsétája után másodszor is elkerülte a halált. (Leonov később túlélt még egy autóbalesetet, továbbá egy a szovjet pártfőtitkár, Leonyid Brezsnyev ellen megkísérelt merényletet is.)

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!
Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.