A patkányok nyelvismerete

Bár az emberek nagy része iszonyodik ezektől a kis szőrös állatkáktól, egy dolog immár vitathatatlan: a patkányok hasonló nyelvfelismerési képességekkel rendelkeznek, mint az újszülött csecsemők.
2007.01.09 22:24

Egy spanyol tudósok által vezetett vizsgálat fényt derített arra, hogy a patkányok különbséget tudnak tenni a különféle emberi nyelvek között. Legalábbis a japán és a holland között biztosan, ugyanis ezeket a nyelveket választották kísérletük lefolytatásához a kutatás vezetői.

A választás amúgy nem véletlen: hasonló vizsgálatok során is ezt a két nyelvet használták, mivel azok ritmusa, struktúrája és hangzása nagyban eltérő. A kísérletben az állatokat három csoportra osztották: az elsőben az állatok egy-egy japán illetve holland beszédét hallgatták, a másodikban több személy beszélt hozzájuk ezeken a nyelveken, a harmadikban pedig visszafelé játszottak nekik japán és holland szövegeket.

Az eredmények azt mutatják, hogy patkányok csak akkor képesek különbséget tenni a két nyelv között, ha azt ugyanattól az embertől hallják. Nem képesek továbbá felismerni a nyelvet, ha azt visszafelé játsszák.

Tehát hasonló problémákkal küzdenek, mint az újszülött csecsemők. Eddigi ismereteink szerint ilyen nyelvfelismerési képességgel csak egyes majomfajták rendelkeznek, bár azoknak akkor sem okoz gondot a nyelv felismerése, ha azt más-más embertől hallják.

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.