Nincs itt az ideje a forradalomnak - Csendesen tüntettek a kormány ellen Budapesten - Képek

Viszonylag csendesen tüntettek a kormány ellen szombaton Budapesten - Bayer Zsolt publicista, a Budai Várban rendezett tiltakozó demonstráció fő szónoka arról beszélt, hogy nincs itt az ideje a forradalomnak.
2007.09.16 08:40, Forrás: MTI - Fotó: Szegvári Ádám - ma.hu


Tüntetések Budapesten képekben - Budai Vár és Kossuth térképgaléria

Mintegy hatszáz tüntetőt vonzott a Hősök terén a délelőtt tíz órától este nyolc óráig nemzeti nagygyűlésnek nevezett szónoklatsorozat. Az árpádsávos és nemzetiszínű zászlókat lobogtatók időnként a miniszterelnök és a kormány távozását követelő jelszavakat kiabáltak. Felszólalt többek között Wittner Mária, a Fidesz országgyűlési képviselője, aki a rombolás és a hazugság elleni összefogást sürgetette. Kalmár László, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 képviselője úgy fogalmazott: "akinek nem tetszik az árpádsávos zászló, az keressen magának másik országot". Ő azzal tette nevét ismertté a sajtóban, hogy kártérítési pert indított a kormányfő és a pénzügyminiszter ellen közérdekű adatok eltitkolása miatt.

Ifjabb Hegedűs Loránt református lelkész beszédében védelmébe vette a Magyar Gárdát. Mindenkit arra szólított fel, hogy bátran merje vállalni nemzeti radikalizmusát, és elutasította Sólyom László köztársasági elnöknek az árpádsávos zászló mellőzésére tett felhívását. A református lelkész "szociopata állatnak" nevezte a miniszterelnököt. Morvai Krisztina, a Civil Jogász Bizottság társelnöke egy álmát mondta el: olyan ellenállásról álmodott, ahol az emberek felmondják háztartási és egyéb biztosításaikat azokkal a biztosítókkal, amelyek "orgazdaként" belépnének az egészségügybe, ahol a becsapott szocialista és liberális szavazók levélben szólítják fel országgyűlési képviselőket a lemondásra. Gaudi Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Alapítvány kuratóriumi tagja szerint jól állnak a tavalyi tüntetések, zavargások során letartóztatott személyek védelmével, az őrizetbe vett hetven ember egyharmada már szabad. Hozzátette: sokan még börtönben ülnek, köztük az a fiatal rendőr, aki részt vett a tüntetésekben.

A rendezvény biztosítását a Pannon Nemzeti Gárda vállalta, nemzeti karszalagos aktivistáik fekete pólót viseltek. Az egyik felszólalót kijavították, amikor az összekeverte őket a Magyar Gárdával. Hozzátették azonban, hogy ők is nemzeti érdekeket képviselnek, ami pozitív dolog, bármilyen gárdáról legyen is szó. A Debrecenből érkezett csoport tagjai közül felszólalt Nagy Attila orvos, aki annak idején azzal tette ismertté nevét, hogy megtagadta a frissen bevezetett vizitdíj szedését.

Délután mintegy kétszáz ember a Hősök teréről átment Budára, ahol a várban, a köztársasági elnök hivatalának otthont adó Sándor-palota előtti Szent György téren mintegy ötezer ember vett részt az országos tiltakozási demonstráción. Az első szónokok beszédei jócskán elhúzódtak, ezért, amikor Morvai Krisztina itt is elmondta az álmáról szóló beszédet, sokan hazaindultak.

Bayer Zsolt publicista, a tiltakozó demonstráció főszónoka így némileg megcsappant létszámú hallgatóság előtt mondta el, hogy nincs itt az ideje a forradalomnak, maradnak az alkotmányos keretek, a népszavazást kell megnyernie a kormány távozását követelőknek.

A Bayer Zsolt előtt felszólaló szónokok Gyurcsány Ferenc és kormánya reformintézkedéseit bírálták, különösen az oktatás és az egészségügy területeit érintő reformokat. Papp Lajos szívsebész egyebek között arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormány rossz intézkedéseinek hatására évente több száz orvos és nővér hagyja el az országot. A Sándor-palotánál sok árpádsávos zászlót lehetett látni, de a főként idősebb emberekből álló hallgatóság nem igazán kiabálta a kormányellenes tüntetéseken már megszokottá lett jelszavakat. Mire a Szent György tér békésen kiürült, a Hősök teréről mintegy 150 ember indult el a Belvárosba, a Vértanúk terére. Ide este kilenc órára érkeztek, ahol közel százan már vártak rájuk.

Kisebb izgalom akkor támadt, amikor a rendőrök figyelmetlensége miatt a Kossuth tér és a Vértanúk tere találkozásánál felállított kordont a tüntetők egy kisebb csoportja két oldalról megkerülte, és mintegy 30-40 ember bejutott a Kossuth Lajos térre. Őket egyenként tessékelték ki innen, vissza a Vértanúk terére. Tíz órára a téren maradt tüntetők száma mintegy száz főre csökkent. A tüntetés nem sokkal fél tizenegy után, a tervezettnél korábban ért véget. A rendőrök háromnegyed tizenegykor végleg elkezdték bontani a kordonokat, a Vértanúk terén tucatnyi fiatal beszélgetett egymással. A tüntetők között volt olyan fiatal is, aki a Magyar Gárda egyenruháját viselte.

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

Kétszázötvenen tüntettek a Vértanúk terén szombat este Tüntetés a Budai Várban - színesbőrű turistáknak nem javasolták a Szent György teret Őszödi beszéd évforduló: Egymásba érő tüntetések lesznek a hétvégén Gyurcsány Ferenc a tüntetések ellenére folytatja a gazdasági reformokat A diákok csak az engedélyre várnak - Folytatódik az országos tüntetés-sorozat Szili az őrezreddel vizsgáltatja a hétfői inzultust - képek az autót dobáló tüntetőkről Kézilabda helyett tüntetés: Mégsem lesz sportesemény a Parlament előtt? Gyurcsány a tüntetők felé kiáltott: "Ez lenne a polgári jobboldal?" Képekben a tegnapi tüntetés - leköpdösték a távozó képviselők autóit "Nem eladó a nemzeti vagyon!" - Tüntetnek a Parlament előtt


Belépés és regisztráció


Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.