Balesetként kezelték a gyilkosságot
Alapjogokat sértettek a rendőrök Tatárszentgyörgyön
Az alkotmányos alapjogokat súlyosan sértette az idén februárban Tatárszentgyörgyön történt két halálos áldozatot követelő Molotov-koktélos és fegyveres támadás utáni rendőri intézkedés - állapította meg a Független Rendészeti Panasztestület.
2009.12.02 15:58MTIIdén február 23-ra virradóra a Pest megyei település cigánysorának utolsó házát Molotov-koktéllal felgyújtották, és a tűz elől menekülő családra rálőttek. A támadásban egy ötéves kisfiú, valamint 27 éves édesapja életét vesztette. Egy 3 éves és egy 6 éves gyermek, valamint az édesanyjuk súlyosan megsérült. A rendőrség több mint 10 órán át egyszerű balesetként kezelte a gyilkosságot.
Kaltenbach Jenő, a panasztestület elnöke egy panaszos beadványa alapján végzett vizsgálatát ismertetve az MTI-nek szerdán elmondta: a panaszolt rendőri intézkedések sértették az áldozatok tisztességes eljáráshoz fűződő alkotmányos jogát, és hátráltatták a nyomozást.
A Független Rendészeti Panasztestület a rendelkezésére bocsátott bizonyítékok alapján úgy ítélte meg, hogy a rendőrség az intézkedési, illetve a tűz keletkezése miatti veszélyhelyzet elhárításában való közreműködési kötelezettségének alapvetően eleget tett, de a helyszín biztosítására vonatkozó jogszabályi előírások csak részben tartotta be. A helyszínt a rendőrség az eljárás kezdetén - a tűzoltóság és az ügyeletes orvos megállapításai alapján - tűzeset helyszíneként kezelte.
Éjjel 1 óra 5 perc és reggel 6 óra között "nem megfelelő gondossággal" jártak el a helyszín körülhatárolását illetően, ráadásul a készenléti csoport és a szemlebizottság levonulása után a büntetőeljárás szabályai szerinti szemle megkezdéséig, reggel 8 óra 45 percig rendőri erő egyáltalán nem maradt a helyszínen.
A vizsgálat megállapítása szerint a szakszerűtlen rendőri magatartás, illetve bizonyos kriminalisztikai (ballisztikai) ismeretek hiánya miatt nem kezelték a kérdéses területet bűncselekmény helyszíneként. Ezzel a nyomozás eredményességét jelentős mértékben veszélyeztették és súlyosan sértettek a panaszos és az áldozatok alapjogait.
Az ügyben a Pest megyei rendőrfőkapitány fegyelmi eljárást indított, amely lezáró határozatokból kiderült: a szemle során a rendőrök bűncselekmény gyanúját keltő nyomokat, illetve körülményeket észleltek és jegyzőkönyveztek, mégsem vonták kétségbe az ügyeletes orvosnak a halál okára (füstmérgezés) vonatkozóan tett nyilatkozatait és nem kezdeményezték azonnal a büntetőeljárásról szóló törvény szerinti szemle megtartását.
A panasztestület elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy a rendelkezésükre bocsátott bizonyítékok nem voltak teljes körűek, ugyanis a rendőrség többszöri kérésükre sem tett eleget kérésüknek. Így a testület nem tekinthetett be a büntetőeljárási iratokba, nem kapta meg a rádióforgalmazási dokumentációkat sem, ezért szélesebb körű vizsgálatot nem folytathattak le.
Kaltenbach Jenő, a Független Rendészeti Panasztestület elnöke az MTI-vel közölte: állásfoglalásukat megküldték az országos rendőrfőkapitánynak, emellett, és egyben felhívta a rendőrség figyelmét az alaposabb, mindenre kiterjedő helyszíni szemlék lefolytatásának szükségességére, a kellően körültekintő eljárásra. Elmondta azt is, ha megállapításukkal az országos rendőrfőkapitány elutasítja és nem hoz azt elfogadó közigazgatási határozatot, a panaszos bírósághoz fordulhat.
A tatárszentgyörgyi tragédiát követően a miniszterelnök jelentést kért a rendőrséget, a tűzoltóságot és a mentőket felügyelő illetékes tárcáktól. Ezek megállapítása szerint eljárási és szakmai hibák történtek. A Pest megyei főkapitány fegyelmi eljárást kezdeményezett a forrónyomos parancsnok és a helyszíni szemle vezetője ellen. Bár a tragédia éjjel fél egykor történt, a bűncselekmény tényét csak délután, a boncolást követően ismerték el.
Az Európai Roma Jogok Központja (ERRC), a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda (NEKI) és a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet május elején egy "árnyékjelentést " készített a tatárszentgyörgyi esetről, és azt követelték, a rendőrség hozza nyilvánosságra a fegyelmi vizsgálat tejes eredményét.
A tatárszentgyörgyi támadás - az eddigi adatok szerint - annak a tavaly júliusban Galgagyörkön kezdődött támadássorozatnak a része volt, amelyet vélhetően az négy férfi követett el, akiket augusztusban fogtak el Debrecenben. A gyanú szerint a 28 és 42 év közötti férfiak összesen kilenc, romák elleni fegyveres és Molotov-koktélos támadást hajtottak végre, amelynek során hat ember életét vesztette, öten súlyosan megsérültek.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 18:54 5,7 millió forintot költöttek portalanításra egy földúton Nógrádban
- 16:50 Lezuhant egy férfi az Erzsébet hídról és a járda betonjába csapódott
- 14:48 Elhunyt a Bon Jovi-legenda
- 12:10 A mozdulat megvolt - kameráját felvette, az ejtőernyőjét nem - így ugrott a halálba az extrém sportoló
- 10:09 Fenyő-gyilkosság - Gyárfást 7 év börtönre, Portikot életfogytiglanra ítélték jogerősen
- 8:50 Foghúzás helyett rendőrségi ügy: dulakodás tört ki egy Pest vármegyei rendelőben
- 6:45 Ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a hétvégén Budapest több kerületében a Vivicittá futófesztivál miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06